Subiect: salutare

sunt din piatra neamt dar acum sunt stabilit in italia
acum vreo 3 luni am achizitionat un acvariu de la un petshop de 60L neon 1x15 , filtrul e cu granule ceramice si fibre sintetice puterea lui nu o stiu ca asa era echipat acvariul ,termostatul era de 50w dar am cumparat unul de 150w fiindca cel de 50w  era dupa cate stiu cam mic.
dupa vreo 2 saptamani am achizitiona si  pesti:5platy 3femele si 2 masculi plus 5 guppy 3femele si 2 masculi si 2 sanitari
din pacate de la inceput am avut probleme un o femela de platii a murit de gris restul am reusit sa ii salvez dar acum vreo saptamana la un mascul  de guppy ia aparul o pata pe coada de culoare inchisa si consistena ca catifeaua lam izolat dar nu a supravetit . insa la femelele de guppy am observat ca branhiile au devenit cam rosii.am fost la petshot am facut analizele de apa su a spus ca e ok si nu stie ce au posibil vreo ciuperca ma sfatuit sa schimb apa dar asta o fac saptamanal poate ma ajutati voi

multumesc anticipat

Re: salutare

Salut! Incalzitorul de 50 este suficient, incearca sa pui si cateva poze, ajuta mai mult decat descrierea. O perioada fa schimb de apa la 3 zile , cantitate mai mica si atentie cu mancarea, mai bine mai putina. Spor si ape limpezi.

Re: salutare

am schimbat incalzitorul pr ca in primavara noaptea scadea prea mult temperatura apei cu asta care il am nu mai am probleme.
apa o schimb de obicei cam o data la 5-7 zile plus ca bag si bacterii in apa schimbata dupa cum mea recomandat cei de la petshop.
cu mancarea le dau de 2 ori car sa manance in 3-5min si o zi de post pe saptamana .am sa incerc sa pun ceva poze  cu femelele

Re: salutare

salutare , bine ai venit , asteptam poze cu drag , ape limpezii

Vorba dulce mult aduce.

Re: salutare

din pacate nu reusesc sa pun pozele nu le incarca imi da eroare

Re: salutare

incerca sa le uploadezi pe http://imageshack.us/ daca nu merge aici , succes.

Vorba dulce mult aduce.

Re: salutare

atat am putut pune

Re: salutare

http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2014_07/immagine_1_b_2.jpg

Re: salutare

bun :sok

Vorba dulce mult aduce.

10

Re: salutare

Te salut, asteptam poze si cu acvariul!