21

Re: Moli

Pietris tot de acolo am luat si eu, dar e nu e vopsit, e gri-alb da bine cu plantele. Stiu sigur ca pietrisul tau se decoloreaza. Ti-am spus mai sus, naste o data la 80-85 de zile. Rabdare, daca le creezi conditii o sa ai pui de bagi si la gratar cu :noroc . Eu in 3 saptamani m-am pricopsit cu 170 de pui, inca 1-2 guppy gestante si o xipfo care trebuie sa descarce zilele astea.

22

Re: Moli

xgrec A scris:
rider A scris:

Sa sti ca in captivitate cresc pana la 12cm.

Nu stiu cine te-a mintit, dar eu nu am vazut molly de dimensiunea unui mascul de ancistrus. Poate jumatate, dar 12 cm niciodata.

   Molly de culorile astea sunt de fapt veliferi, deci este posibil ca femelele sa si sara de 12 cm, evident ca hraniti numai cu hrana vie inca de mici.

23

Re: Moli

nu stiu, e cam greu sa-ti dai seama din poze.

Re: Moli

rider A scris:

Pietris tot de acolo am luat si eu, dar e nu e vopsit, e gri-alb da bine cu plantele. Stiu sigur ca pietrisul tau se decoloreaza. Ti-am spus mai sus, naste o data la 80-85 de zile. Rabdare, daca le creezi conditii o sa ai pui de bagi si la gratar cu :noroc . Eu in 3 saptamani m-am pricopsit cu 170 de pui, inca 1-2 guppy gestante si o xipfo care trebuie sa descarce zilele astea.

Sper sa nu se decoloreze... voiam sa dea mai bine si din cauza asta am luat pietris albastru. Chiar ziceam ca e atat frumos doar ca am vad ca a fost o achizitie proasta daca o sa se decoloreze. Cand o sa se decoloreze vopseaua o sa ii afecteze nu?

25 Editat de rider (2014-07-29 01:51)

Re: Moli

Xgrec, cine minte? Baietii destepti,veteranii sau profesorii care s-au ocupat si se ocupa cu studiul pestilor exotici etc. Poate nu ai vazut sau nu ai dat atentie, eu am vazut. O cautare mica si gasesti cel putin 3 exemple. 8-10c, 8-12cm, 10-12cm. Mie imi plac viviparii si citesc tot ce gasesc despre ei, am gasit si exemplele de mai sus, deci....

26 Editat de xgrec (2014-07-29 01:50)

Re: Moli

@ ancistrus, ai dreptate aici. Dar care vanzator/crescator din Romania creste pestii in super conditii de mici, si renunta la profit?

27 Editat de xgrec (2014-07-29 01:56)

Re: Moli

rider A scris:

Xgrec, cine minte? Baietii destepti,veteranii sau profesorii care s-au ocupat si se ocupa cu studiul pestilor exotici etc. Poate nu ai vazut sau nu ai dat atentie, eu am vazut. O cautare mica si gasesti cel putin 3 exemple. 8-10c, 8-12cm, 10-12cm.

Departe de mine sa incep o polemica cu tine, dar nu ma intelege gresit. Una e sa studiezi pestii in mediul lor natural, alta e sa ii adaptezi la conditiile din Romania, sa ii inmultesti necontrolat doar de dragul profitului sau pentru a studia asemanarile dintre genetica umana si a lor (aici ma refer la Danio rerio).
Legat de baietii destepti (vanzatorii??), veterinarii sau profesorii.... si ei vorbesc tot din carti. Cel putin mare parte din ei, cam cea mai mare parte, pentru ca ei au citit niste rapoarte scrise si publicate de cealalta parte (cea mai mica), cei care au fost defapt in lagune, golfuri si asa mai departe.

28

Re: Moli

Pai nu este cazul de polemici. Eu am citit cam cat cresc in captivitate. Cum a spus Ancistrus, importanta este mancarea si la fel spatiul. :noroc

29

Re: Moli

@rider, cred ca ai interpretat putin gresit. Uite ce scrie aici: "It is outwardly similar to the sailfin molly, P. latipinna, though larger overall and with a higher and longer dorsal fin in males. Full-grown fish are usually larger than 10 cm (4 in) and large females can reach almost twice this length, though especially captive-bred individuals grow only to the size of sailfin mollies." Sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Poecilia_velifera
Problema e ca datele astea, sau mare parte dintre ele, sunt publicate de oameni care au studiat pestii in habitatul lor natural.

30

Re: Moli

Clar, nu am citit destul :noroc

31 Editat de xgrec (2014-07-29 02:14)

Re: Moli

@cornel, trece la profil orasul din care esti. Asa e mai usor sa te indrumam catre ceva sigur. Din Romania suntem mai toti  big_smile

@rider,  :noroc  :noroc  :noroc

32

Re: Moli

:apl  :noroc  :noroc

33

Re: Moli

xgrec A scris:

care vanzator/crescator din Romania creste pestii in super conditii de mici, si renunta la profit?

   Ii cresc pentru imperechere separat femelele de masculi. Daca ai fi vazut ce femele (matci) de xipho si molly am vazut... iti era si frica sa bagi mana la ele in acvariu big_smile

Re: Moli

Ancistrus are dreptate, chiar eu am vazut in Hornbach acum 2 ani exemplare de poecilia latipina diverse culori la niste dimensiuni uriase 10-14 cm, pretul era pe masura 40-50 lei buc., aduse din import Germania.

Re: Moli

Sunt din Domnesti. Atunci am pus doar Romania pt ca nu ma gandeam ca o sa imi trebuiasca pe viitor. Initial doar voiam sa intreb daca femela aia guppy e gravida. App acm tot cam asa este parca i-a mai crescut putin burta wink

36

Re: Moli

Rabdare, La mine o guppyta a facut pui la 24 de zile de la fatarea anterioara.