1

Subiect: Cory cu ghinion

Azi am luat din Maxipet un grup de cory trilineatus. Pe drum spre casa am observat ca unu' din ei aluneca asa usor pe o parte, dar m-am mintit ca punga e de vina, neavand fundul plan.
Pana am ajuns acasa amaratul era aproape gata, sta pe o parte, iar cand incearca sa inoate se duce in sus in spirala. M-am uitat la el mai de aproape si pare sa aiba hemoragie in zona branhiilor. Presupun ca nu mai am ce sa-i fac. L-am pus totusi la aclimatizat cu ceilalti. Iar apa in care i-am adus duhneste ingrozitor, ce Dumnezeu or pune astia in ea?
Daca mai prinde dimineata, ceea ce e putin probabil, as mai avea ce sa-i mai fac?

Re: Cory cu ghinion

Sa speram ca va avea noroc...nu ghinion.  smile

3

Re: Cory cu ghinion

N-a avut. L-am gasit dimineata mort si aproape decolorat. Ceilalti par ok deocamdata.

Re: Cory cu ghinion

Ai grija ca si ceilalti pesti sunt bolnavi , doar ca sunt intr-un stadiu mai bun. Trebuie sa-i urmaresti cu atentie sa observi simptomele de boala, sa o poti identifica ca apoi sa  le aplici un tratament adecvat.  :noroc
PS- Este posibil ca acel cory decedat sa fi fost scapat pe jos de catre vanzator si apoi reintrodus in acvariu. Am mai vazut asemenea comportament la petshopuri.  :noroc

5

Re: Cory cu ghinion

Pai dupa simptome pare soc de PH, sau intoxicatie cu ceva. Dar parca s-a petrecut prea repede. Eu am observat semnele la nici o jumate de ora dupa ce l-a bagat in punga, deci e posibil sa fi fost afectat deja, inainte sa-l iau. Sau sa fi avut ceva punga? Nu stiu. Pe mine m-a daramat mirosul apei ...gretos! Si foarte puternic, dar nu de balta/peste,  un miros greoi de chimicale.
Ceilalti se comporta normal, sunt vioi, mananca, scotocesc prin substrat... o sa stau cu ochii pe ei. Unul din ei are aripioara dorsala despicata, dar aia ar trebui sa se repare de la sine in cateva zile.