Subiect: Ajutor !

Am pescuit o Broscuta  de Florida si o am de o zi....Cred ca vi s-a acrit de dracii similare dar sunt disperat.....Cum o fac s-a manance pufuleti pentru testoase/pesti carnivori? :fcry

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

2 Editat de rider (2014-08-09 00:40)

Re: Ajutor !

Cred ca prea multe nu ai ce sa-i faci. Lasa broasca sa se linisteasca  si pune-i mancare in apa. Cand i se face foame, sigur va manca.

3 Editat de Ancistrus (2014-08-08 21:34)

Re: Ajutor !

Acum trei zile intrebai daca se taie unghiile la testoasele astea de Florida si acum zici ca ai pescuito de o zi? Ai pescuito din acvariu, sau cum? :omfg
   Daca ii e foame o sa manance ea.

4

Re: Ajutor !

@Ancistrus

Nu fi rau..poate omul e in Folrida (de acolo provine probabil broasca de Florida) si are alt fus orar. A luat in calcul ora de acolo cand a pescuit-o si a postat pe ora noastra. Asa-i ca are logica?  lol

Re: Ajutor !

Nu omule....Eu am una(femela)
.......si ieri am mai prins una pentru matusa.....

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

6

Re: Ajutor !

doar asa de curiozitate si amorul artei.... unde ai fost la pescuit? ma gandeam sa pescuiesc si eu una. serios.

Re: Ajutor !

Daca este vorba de pescuit ...... ma bag si eu.

8

Re: Ajutor !

off... in Florida!  ^:)^

Re: Ajutor !

Are si Bufallo pe acolo,ca as merge si eu big_smile

marian37

10

Re: Ajutor !

Cineva s-a ma ajute serios....I-am dat guppy si tot nu mananca;dar innoata repede si se baga repede in carapace......P.S nu este al meu broscoiu asa ca ......

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

11 Editat de urssu17 (2014-08-10 02:30)

Re: Ajutor !

Post dublu.

12

Re: Ajutor !

Daca nu mananca pufuleti incearca sa ii dai creveti, inima de vita (de preferat sa fie proaspata), bucatele de peste sau de carne de vita, rame sau baga-i niste pomaceea. Inca astept sa pui poze cu acvariul testoasei tale. Sincer, mi se pare ciudat sa ai o testoasa de 7 ani si dupa ce prinzi alta sa intrebi ce sa ii dai sa manance...Imi este mila de saracul animal. Da-i drumul in balta din care ai pescuit-o. Esti sigur ca e o testoasa de florida?

13

Re: Ajutor !

auzi la el, de unde stie ca  testoasa de florida. are gheare rosii,  infantilule smile) e o leidi.

scuze Don Director, dar nu m-am putut abtine.

14

Re: Ajutor !

Stiu ca multa lume le elibereaza dupa ce constata ca testoasa dragalasa pe care au cumparat-o din petshop se face ditamai animalul, dar la cata experienta are Paulet, e foarte posibil ca testoasa sa fie o Emys si daca intradevar e asa situatia e naspa. Pe langa faptul ca Emys e o specie protejata, mai sunt si foarte putine exemplare in natura, care, din nefericire, au inceput sa se imperecheze cu cele de Florida.

15

Re: Ajutor !

Nu e broasca mea ci a matusii mele....momentan nu are acvariu dar s-a speram ca v-a face rost de el.......E de Florida ca are tamplele rosii.... :acv ....Nu e Emys! :frog .Uite o poza(ea e bagata in carapace.De unde ai scos perla cu corcitul?

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

16 Editat de urssu17 (2014-08-10 13:44)

Re: Ajutor !

@ paulet932: cand vei fi in stare sa te legi singur la sireturi, atunci vei intelege ca exista si aceasta posibilitate. Un amic care are iaz s-a trezit ca TSE s-a coțăit cu o Emys orbicularis si dupa a facut oua.

Momentan nu are acvariu dar sa speram ca va face rost de el

Ai noroc, cea din poza nu e o Emys orbicularis. Observ pe zi ce trece regimul de bataie de joc in care sunt tinute testoasele, in mod atat de suav, egoist si ignorant ca mi s-a acrit de atata prostie omeneasca.

17

Re: Ajutor !

Don Director, nu te mai enerva inutil. Si daca tot ai nervi, hai la mine ca-ti dau eu niste cutii de carat. ca tot vreau sa ma mut.

18 Editat de Ancistrus (2014-08-10 17:08)

Re: Ajutor !

Testoasele de Florida (Trachemys scripta elegans) sunt carnivore doar cand sunt pui! Cand cresc devin omnivore, deci au nevoie si de aport vegetal in alimentatie (rosii, spanac etc)!

paulet932 A scris:

momentan nu are acvariu dar s-a speram ca v-a face rost de el

   Sunt testoase de apa, nu de uscat! Deci, au un mod de viata acvatic in proportie de 70%! Tu nu tii testoasa asta in apa? :omfg
   De ce nu te-ai interesat inainte sa "o pescuiesti" ce cerinte au animalele astea?

LE: Testoasele de Florida se hranesc numai in apa! Exemplarele mature trebuiesc hranite odata la 2-3 zile, cu hrana de origine vegetala (25%)+animala (75%) egala cu 8-10% din greutatea lor corporala.