1

Subiect: branhii inflamate

Cred ca barbusul meu are branhiile inflamate, are operculii departati si i se vad branhiile, capul parca este mai mare... Ce trebuie sa fac?

2

Re: branhii inflamate

http://www.jbl.de/?lang=en este un link unde gasesti un spital on line pentru pesti! indentifica boala si apoi tratamentul
bafta

3

Re: branhii inflamate

Iti multumesc mult pt link, am verificat dar parca nu se potriveste cu nimic din ce este acolo sad

Re: branhii inflamate

Schimba 40-50% din apa cu apa proaspata!

5

Re: branhii inflamate

... si o fotografie ne-ar ajuta... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: branhii inflamate

ciprian01 A scris:

Schimba 40-50% din apa cu apa proaspata!

cum spune si colegul schimba 50% din apa..fa schimburi saptamanale de 20-30% din apa...cel mai probabil s-a imbolnavit pentru ca apa din acvariul tau contine prea mult azot rezultat din fecalale pestilor,mancarea prea multa,lipsa reimprospatarii apei...cand schimbi apa incearca sa aspiri si fundul acavriului pentru a inlatura o parte din resturile de mancare si fecale ale pestilor

Trebuie tratata cauza!, sa nu mai apara probleme in viitor.
Bafta!

7

Re: branhii inflamate

acesta esta pestisorul ,dupa cum vedeti are si inotatoarea mare mancata, dar asta pt ca am avut in acvariu un pestisor care probabil l-a agresat (tot el mi-a mai omorat 2 barbusi, asa ca am scapat de el). Apa o schimb saptamanal cam 30-40%, chiar astazi am schimbat-o

8

Re: branhii inflamate

Se freaca cumva de substrat sau decoratiuni?
... sau ti se pare ca s-ar desprinde ceva din branhii?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: branhii inflamate

Lucia A scris:

Se freaca cumva de substrat sau decoratiuni?
... sau ti se pare ca s-ar desprinde ceva din branhii?

Doar mi s-a parut ca atarna ceva ca o pielita mica de un opercul. Ieri era foarte activ si manca , astazi insa vizibil situatia i s-a inrautatit..

10

Re: branhii inflamate

Fiindca nu m-am confruntat cu situatia asta, iti reproduc dintr-o cartulie:

Simptome:

"Pestii respira din ce in ce mai repede de la o zi la alta, pana ce ajung sa stea numai aproape de suprafata si sa respire rapid; respiratie numai pe o parte; unul sau ambele opercule departate sau comprimate; pestii se freaca cu operculele de substrat. Diagnostic: viermii branhiilor Dactylogyridea."

Acuma... ce sa zic... daca numai el prezinta simptomele astea... e foarte greu

Daca consideri ca ar putea avea intr-adevar boala asta, pot cauta medicamente...
Nu as vrea sa ma pronunt si sa gresesc...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: branhii inflamate

Am mai gasit ceva : alkaloza sau intoxicare cu amoniu sau valoare prea mare a PH-ului.
In cazul asta se schimba din apa, si se scade ph-ul.. cu solutii din comert.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: branhii inflamate

Lucia A scris:

Am mai gasit ceva : alkaloza sau intoxicare cu amoniu sau valoare prea mare a PH-ului.
In cazul asta se schimba din apa, si se scade ph-ul.. cu solutii din comert.

Atunci nu ramane decat sa astept, daca tot am schimbat astazi apa. As fi vrut sa imi iau un acvariu mai mare pentru ca al meu nu are decat 12l dar nu am curajul cand vad ca nu ma descurc nici cu asta, desi eu am mai avut pesti si nu aveam probleme cu ei
Iti multumesc mult pentru informatie

13

Re: branhii inflamate

Nu ai pentru ce!

Eu nu suport sa vad fiinte suferinde! smile wink

Ar trebui sa te gandesti mai bine... daca tii exact aceiasi pesti cu aceleasi decoruri, aceeasi temperatura intr-un spatiu mai mare... numai tu ai de castigat. E mult mai putin de lucru... intr-un volum mai mare de apa, nu s-ar intampla atat de repede un dezechilibru...

Multa bafta si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14 Editat de bogdivaio (2010-02-21 19:36)

Re: branhii inflamate

incearca cu verde de malachit(gasesti la orice magazin pentru acvaristica)..dar sa ai grija sa respecti dozajul indicat pe prospect!....sa ai temperatura constanta a apei din acavriu la 25-26 de grade!

15

Re: branhii inflamate

bogdivaio A scris:

probabil s-a imbolnavit pentru ca apa din acvariul tau contine prea mult azot rezultat din fecalale

Azot? smile)  cred ca ai vrut sa scrii amoniac/amoniu care sunt niste compusi care contin azot...mama ei de biochimie!

16

Re: branhii inflamate

Tudor A scris:
bogdivaio A scris:

probabil s-a imbolnavit pentru ca apa din acvariul tau contine prea mult azot rezultat din fecalale

Azot? smile)  cred ca ai vrut sa scrii amoniac/amoniu care sunt niste compusi care contin azot...mama ei de biochimie!

multumesc colegu,ai dreptate big_smile.Eram cu circuitul azotului in cap..mai greseste omu,asa ne mai corectam si noi