21

Re: Evacuare jbl e901

Ar fi chiar culmea sa te apuci sa aranjezi Siporax lol

22 Editat de rider (2014-08-26 17:53)

Re: Evacuare jbl e901

Stiam eu ca ma salveaza cineva. Sa traiesti Cristi :noroc

23

Re: Evacuare jbl e901

Le aranjezi in asa fel incat sa intre cosuletele alea bine unul peste altul.

24

Re: Evacuare jbl e901

Ancistrus A scris:

Ar fi chiar culmea sa te apuci sa aranjezi Siporax lol

Sa stii ca eu chiar am facut-o la un moment dat  lol

25

Re: Evacuare jbl e901

eu am aranjat 1litru de siporax in 30 min fara sa ma grabesc.

26

Re: Evacuare jbl e901

Deocamdata am sa le pun asa si am sa urmaresc debitul filtrului.

27

Re: Evacuare jbl e901

xgrec A scris:

eu am aranjat 1litru de siporax in 30 min fara sa ma grabesc.

   Pentru ce?

Re: Evacuare jbl e901

pai ... pentru ca poate  :melc

Bucuresti Eroii Revolutiei

29

Re: Evacuare jbl e901

Ancistrus A scris:
xgrec A scris:

eu am aranjat 1litru de siporax in 30 min fara sa ma grabesc.

   Pentru ce?

pentru ca aveam timp si pentru ca persoana pentru care am aranjat siporaxul a vrut asta. oricum nu puteam refuza berea rece wink

Re: Evacuare jbl e901

Urmatoarea etapa, substratu'! Fir cu fir si bob cu bob!
lol

31

Re: Evacuare jbl e901

daca colegul urssu pune bere la rece cu o zi inainte, punem si fir cu fir, bob cu bob...

32

Re: Evacuare jbl e901

Asa sta treaba ? Eu ma intrebam pentru ce am baut atata bere cand am pus pietrisul in acvariu. Spalam un bob, il puneam in acvariu, beam o gura de bere si tot asa pana am bagat vreo 45kg de pietris. :noroc

Re: Evacuare jbl e901

Dubios! La 45 de kg de pietris...cate butoaie de bere?
Cand o sa invatati? Etichetele se citesc numai in grup, spontan organizat!
:noroc

34

Re: Evacuare jbl e901

Saptamana trecuta am bagat in filtrul meu jbl e901 2 litri de siporax, asa credeam eu. In seara asta am vorbit cu baiatul care mi-a dat siporaxul si mi-a spus ca a gresit si mi-a dat inele ceramice de la tetra tetratec. E vreo problema daca le las in filtru sau trebuie sa le inlocuiesc cu siporax ?

35

Re: Evacuare jbl e901

dubioasa incurcatura asta. siporaxul e poros, se simte ca smirghelul mai fin la atingere. inelele ceramice sunt alunecoase si cand sunt uscate si-s foarte bune la filtrarea mecanica.
si pentru ca ai nevoie de filtrare biologica, eu zic sa pui in filtru doar siporax, cel mult inele ceramice in partea de jos a filtrului , iar pe tur sa pui un burete care sa filtreze mecanic.

36

Re: Evacuare jbl e901

Mulțumesc. Sâmbătă il schimb.

37

Re: Evacuare jbl e901

Am băgat siporax 2 litri in jbl-ul meu. La capitolul filtrare mecanica nu stau prea bine. Trebuie sa aspir substratul de doua ori pe săptămână. Sa mai bag un filtru doar pentru filtrare mecanica ?

Re: Evacuare jbl e901

rider A scris:

Am băgat siporax 2 litri in jbl-ul meu. La capitolul filtrare mecanica nu stau prea bine. Trebuie sa aspir substratul de doua ori pe săptămână. Sa mai bag un filtru doar pentru filtrare mecanica ?

Cred ca ai suprapopulare in bazin daca ai atata mizerie. Da mai multe detalii.  :noroc

39 Editat de rider (2014-09-11 21:41)

Re: Evacuare jbl e901

Suprapopulare nu cred, 2 xipfo 3-4cm, 5cory paleatus 2,5-3,5 cm, 4 Molly 3,5cm, doua Molly 2,5cm, 3molly 2cm, 6 guppy 4-5cm, 7 endleri 2,5-4cm, un sae si un labeo bicolor. Schimb săptămânal de apa 60-70 litri plus aspirare substrat. Acum de doua săptămâni schimb apa si la jumatea săptămânii 40litri.Volum acvariu 220 litri, net 180. Cred ca nu reușesc sa aspir bine substratul.