1 Editat de Tudor103 (2014-08-13 14:42)

Subiect: Fertilizare.

Acvariu 110l lumina 4x24 osram 865,830.Fertilizare trace mix si pps pro de la Cristi Ionescu parca.Schimbat apa 30-40 litri saptamanal o data sau in 2 reprize.
      Filtrare jbl e1901 cu micromec si un sertar cu piatra ponce.Cantitate CO2 suficienta dupa cum arata indicatorul permanent de CO2.
         Fertilizare 5 ml trace mix zilnic  in principal si 5 ml ppps pro la 2 zile +easy carbo 5 ml.
      Infine problema este ca nu se mai dezvolta plantele ,ba chiar unele se topesc.Mai demult am observat ca in momentul in care fertilizam cu pps pro bacopa sp japan se topea ;in momentul in care fertilizam doar cu trace mix se dezvolta foarte frumos.In schimb bacopa colorata,pogostemon erectus aveau frunzele mici,tulpinile subtiri ,etc.
       De curand am fost plecat in concediu.Pe tur ,la intrare tin deobicei o vata de perlon pe care o schimb zilnic.Cat am fot plecat fiindca stiam ca nu e nimeni care sa faca acest schimb zilnic am lasat un burete simplu.In aceasta perioada de o saptamana pesti au primit 2 zile hrana ,iar fertilizarea a fost 0.Bacopa sp japan a suferit(frumze micute tulpini slab dezvoltate) in schimb baopa colorata si pogostemon erectus s-au dezoltat frumos.
        Acum cateva zile am facut si niste teste de apa:fierul in cantitati normale in schimb po4 spre 0 si am reinceput sa fertilizez cu pps pro.Si bacopa sp japan s-a topit toata.
       Eu unul m-am pierdut si sunt pe punctul de arenunta da am vrut sa va prezint si voua problema mea si daca imi puteti da niste sfaturi .
   Multumesc anticipat.

Calitatea se plateste!