1

Subiect: Melanoides tuberculata

Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se comporta melcusorul asta?
Am mai gasit unele info pe net, dar sunt curioasa... azi pui 2 si maine sunt 50? smile

Se mai poate scapa de ei odata introdusi in acvariu?

Avand carasei, trebuie sa gasesc niste mancatori de alge nonagresivi, sa reziste la 23 grade .... dar sa nu-mi umple casa peste noapte....

M-am gandit ca cei care il au, sau l-au avut ma pot ajuta cu mai multe info.
Experienta bate teoria, nu? smile

Multumesc!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2 Editat de bogdivaio (2010-02-21 19:14)

Re: Melanoides tuberculata

Melanoides tuberculata - sunt melci de substrat..sunt utili intr-un acvariu plantat si nu numai...mamanca resturile de mancare neconsumate de pesti,ba chiar si fecalele pestilor si afaneaza substratul

Cum scapi de ei?!
foarte simplu..fie te apuci de cules la ei cu mana,dupa stingerea luminii dupa o ora sau doua urca pe peretii acvariului de unde i poti culege mai usor...fie cu alti melci..melci asasin cool..2-3 melci iti ajung,dar s-ar putea sa scapi cam de toti nu doar de cativa big_smile

Citeste aici:http://despre.nevertebrate.ro/melci-acv … a#biologie

3

Re: Melanoides tuberculata

Eu ma refeream mai mult la mancatul algelor...

Sunt buni, sau nu?

Si abia apoi, daca voi introduce 2.... ce se intampla...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4 Editat de bogdivaio (2010-02-21 19:41)

Re: Melanoides tuberculata

nu sunt buni pentru alge!

mai bine incerci cu melcii pomacea(melci usor de intretinut si de reprodus daca indeplinesti unele conditii) sau neritine (sunt cei mai buni cand vine vorba de mancatul algelor,dar se gasesc mai greu,si nu pot fi reprodusi in acavriu,sunt mai pretentiosi)

5

Re: Melanoides tuberculata

bogdivaio A scris:

nu sunt buni pentru alge!

mai bine incerci cu melcii pomacea(melci usor de intretinut si de reprodus daca indeplinesti unele conditii) sau nertine (sunt cei mai buni cand vine vorba de mancatul algelor,dar se gasesc mai greu,si nu pot fi reprodusi in acavriu,sunt mai pretentiosi)

No niste melci de-astia mi-ar trebui...
Sa ma scape de alge, sa nu-mi deranjeze carasii si sa nu se inmulteasca...

Tu ai nertine?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Melanoides tuberculata

nu am nic eu...are un tip din bucuresti de vanzare am vazut ca a posta...parca 8 bucati la 32 RON..vezi poate trimte si in tara

si eu am nevoie...dar am sa-mi cumpar in luna martie din cluj,aduc cei de la nevertebrate.ro

7

Re: Melanoides tuberculata

Multumesc tare, tare mult de info!

Iti dai seama ca la cluj, ajung si eu mult mai repede si mai des ... wink

Dar, te mai bazai un pic... nu stii cumva ce temperatura prefera? eu am 23 grade...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8 Editat de bogdivaio (2010-02-21 19:41)

Re: Melanoides tuberculata

aici ai melcul in actiune:http://www.despre.nevertebrate.ro/melci … eritinelor

si aici ai detalii despre temperatuta si altele:http://perso.infonie.be/pomacea/neritin … sis_uk.htm

9

Re: Melanoides tuberculata

sa ne spui tuturor cand baga la magazin nertine!

10

Re: Melanoides tuberculata

Multuuuumeeesc!
smile big_smile lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11 Editat de bogdivaio (2010-02-21 19:44)

Re: Melanoides tuberculata

Normal ca NU am sa va zic lol lol lol...au zis ca prin martie aduc la magazin si eu am mare nevoie de vreo 2-3 prichindei deci sunt pe faza si va anunt! cool

12 Editat de Lucia (2010-02-21 19:46)

Re: Melanoides tuberculata

... acuma... dupa ce o sa-i cumpar... sper sa nu moara de foame... ca eu n-am chiar atatea alge cat apetitul lor...

hmm

lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Melanoides tuberculata

Ar trebui sa schimb titlul post-ului... melcusorului asta trebuie sa-i facem reclama...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Melanoides tuberculata

pai nu ai de ce sa-i faci reclama ca doar toata lumea stie de el...oricum nu e un melc comun,destul de greu de gasit si de intretinut,sa nu zic de imultit ca e imposibil in acvariu(se poate sa depuna oua dar ele nu vor ecloza niciodata in acvariu)- asta ar fi motivul raritatii lui..."ca tot cei bun,ca tot cei rar"

15

Re: Melanoides tuberculata

Da pe undeva tocmai de-aia mi-ar conveni ca nu se inmulteste in acvariu.

si.... sorry ! big_smile eu n-am stiut de el, si nici nu l-am gasit prin google.... cand am cautat melci mancatori de alge...

my bad...

Omu cat traieste invata... smile))

Acuma... o sa te urmaresc prin tot forumu' sa te prind cand o sa faci anuntul ca s-au primit... big_smile:D:D

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16 Editat de pelly67 (2010-02-21 23:19)

Re: Melanoides tuberculata

stai linistita e omniprezent!

17

Re: Melanoides tuberculata

@pelly
Ce sa facem?

Suntem oameni...

Trebuie sa vedem partea buna lucrurilor.... smile si sa gandim pozitiv.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: Melanoides tuberculata

am zis ceva de rau?

19

Re: Melanoides tuberculata

Aaa scuze!

Atunci am inteles eu gresit!

smile

Ce ti-e si cu scrisul... nu ma pot obisnui..(asta e primul forum in care activez).
A vorbi fata in fata cu cineva e altfel.... e chimia, tonul, inflexiunile vocii.
In scris se pare ca de multe ori facem greseala sa interpretam aiurea.
Scuze!
N-am vrut! Sincer!

Amici? smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: Melanoides tuberculata

pot eu sa ma supar pe tine? smile, asa este limba romaneasca, are multe taine iar uneori ne suparam fara motiv, insa nu aici pe forum tongue