1 Editat de sanea (2015-10-30 12:55)

Subiect: TRATAMENT DISCUS

smile

Re: TRATAMENT DISCUS

Salut! Nu cred ca au gris, dar mai bine ai pune niste poze cu pestii afectati.

3

Re: TRATAMENT DISCUS

am pus, dar nu inteleg de ce nu se incarca

4

Re: TRATAMENT DISCUS

uite acvariu

Re: TRATAMENT DISCUS

Nu este gris, sunt doar urme de ciupituri sau pete pur si simplu. Si la mine aveau asa ceva, vor disparea ele. Cat timp se hranesc este bine.

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

Am uitat sa zic...am tinut 32 grade doar 24 ore...apoi am coborato la 30 lent ..ca-mi mureau neonii (albastru) cu toate ca si cu 30 grade nu sunt incantati! Ce am observat dupa ce am coborat temperatura ca au inceput sa se scarpine mai des neoniii.... dar nu au puncte! Parca si discusii se scarpina putin mai des.  Am facut un schimb de 20% apa. Am verde de malachit, dar astept opinii. Acvariu este de 130 litri. Are turba ca substrat

   Cum adica ai turba ca substrat? Da detalii mai multe despre acvariu si igiena, curatarea materialului filtrant, tipul filtrului etc!

PS: Neonii clasici (albastri) sunt pesti de temeratura normala, 25-26°C maxim!

7

Re: TRATAMENT DISCUS

m-am gandit si eu la ciupituri, dar nu par...am vazut si cand se asccidenteaza si se despica coada sau creasta ...a doua zi e vindecata la loc...dar aici 1 saptamana nu le este suficient? Dar nu inteleg de ce se scarpina de frunze, poate isi curata inotatoarele de unele corpuri straine....dar totusi dubios

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

Dar nu inteleg de ce se scarpina de frunze, poate isi curata inotatoarele de unele corpuri straine....dar totusi dubios

   Daca raspunzi la ce te-am intrebat, poate aflam smile

9

Re: TRATAMENT DISCUS

da stiu ca neonii sunt de temperatura pana 26 de grade...ma gandeam ca rezista pana pe la 28 ...apoi am inteles ca discusii, e recomandat sa-i tii la 30...asa ca trebuie sa ma gandesc ce sa fac cu neonii...sa-i mut probabil
da ca substrat am turba amestecata cu argila de la hornbach pentru iazuri....am luat de incercare si chiar sunt foarte multumit...deasupra turbei am pietris totul este ok discusii se simt bine...doar punctele alea ma deranjeaza pe mine! Iar ca filtru am un filtru extern facut de mine cu pompa externe 2800 L/h in final cu mediile de filtrare scoate cam 700-1000 L ca medii de filtrare am primul strat 4 bureti cu granulatie mare al-2lea srat 5 bureti granulatie mica al 3-lea strat 10 cm perlon si 4 3 bureti din perlon comprimat......apa e cristal si isi face treaba wink

10

Re: TRATAMENT DISCUS

turba e gata facuta, amestecata cu argila, speciala pentru iazuri ....pentru cresterea plantelor! foarte reusita pentru plante

11

Re: TRATAMENT DISCUS

asa arata cand se cicla, la cateva zile de la setup, nu credca are treaba cu turba.

12 Editat de Ancistrus (2014-08-20 22:05)

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

da ca substrat am turba amestecata cu argila de la hornbach pentru iazuri....am luat de incercare si chiar sunt foarte multumit...deasupra turbei am pietris totul este ok discusii se simt bine...doar punctele alea ma deranjeaza pe mine!

   Nu cred ca merge in acvariu! De unde stii ca discusii sunt multumiti? Doar se cam scarpina... punctele alea nu au nici o treaba, sunt pe radii, nu este gris 100%!

sanea A scris:

Iar ca filtru am un filtru extern facut de mine cu pompa externe 2800 L/h in final cu mediile de filtrare scoate cam 700-1000 L ca medii de filtrare am primul strat 4 bureti cu granulatie mare al-2lea srat 5 bureti granulatie mica al 3-lea strat 10 cm perlon si 4 3 bureti din perlon comprimat......apa e cristal si isi face treaba wink

   Filtrare mecanica beton! Dar unde este filtrarea biologica? Ai facut vreodata teste de apa? NO2, NO3, NH3? Apa cristal nu inseamna neaparat echilibrata biologic! Inr-un acvariu "ciclat" apa are o usoara tenta galbuie.

13 Editat de sanea (2014-08-20 22:23)

Re: TRATAMENT DISCUS

multumesc de raspuns! Asta am observat si eu, ca punctele sunt pe radii. Inainte de a pune turba ca substrat...am citit ca taninul din turba face bine pentru discusi, chiar si in carti vechi unde scriu despre discusi specifica ca e binevenita si turba. Si in substraturile dedicate acvaristicii daca te uiti la ingrediente.....turba si argila si deja vrajeli de la ei ....daca nu avea sa mearga turba...avea sa am probleme cu plantele....asa eu deja m-am plictisit sa le tund zilnic, nu saptamanal! Iar ce tine de filtrarea biologica ...am cautat atat informatie incat mi-a luat o 3 luni sa realizez fitru ... simt ca e vrajeala pura cu filtrarea aia. Apa cristal ma refer ca e fara mizerie...dar tenta apei e galbuie placut...nu are miros intepator...are miros de acvariu, placut.
credema ca in perlonul ala se pot gramadi atatea bacterii incat nici o granulatie de ceramica nui face fata

14 Editat de sanea (2014-08-20 22:26)

Re: TRATAMENT DISCUS

nu am facut nici un test....nu am apucat....se simte cand intr-un acvariu mediu e prielnic si cand, miroase a amoniac wink
am ciclat acvariu timp de 1 luna!

15

Re: TRATAMENT DISCUS

dar ce tine de aceste puncte...intradevar nu eram sigur ca e gris....dar ma gandesc ca oricum e un parazit....nu poate fi altceva...daca era vre-o malformatie avea sa fie doar la unul ...nu la toti

16

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

am citit ca taninul din turba face bine pentru discusi, chiar si in carti vechi unde scriu despre discusi specifica ca e binevenita si turba. Si in substraturile dedicate acvaristicii daca te uiti la ingrediente.....turba si argila si deja vrajeli de la ei ....daca nu avea sa mearga turba...avea sa am probleme cu plantele....asa eu deja m-am plictisit sa le tund zilnic, nu saptamanal!

   Esti sigur ca discusii tai sunt cei carora le trebuie turba? big_smile Discusilor salbatici li se scade pH-ul cu material filtrant pe baza e turba! Nicidecum substrat cu turba... ma rog, nu asta e important ci faptul ca daca ai pus turba pentru flori de gradina, este foare posibil sa mai contina si alte maimutze antiparaziti smile La ce plante easy ai, nu ai nevoie de prea multe... cu atat mai mult de "substrat cu turba"! Dar daca zici ca le tunzi zilnic... or fi rockărițe lol
   

sanea A scris:

Iar ce tine de filtrarea biologica ...am cautat atat informatie incat mi-a luat o 3 luni sa realizez fitru ... simt ca e vrajeala pura cu filtrarea aia. Apa cristal ma refer ca e fara mizerie...dar tenta apei e galbuie placut...nu are miros intepator...are miros de acvariu, placut.
credema ca in perlonul ala se pot gramadi atatea bacterii incat nici o granulatie de ceramica nui face fata

   Vrajeala cu ce filtrare? :omfg Ti-au luat 3 luni sa te interesezi de filtrarea biologica si ai facut un filtru mecanic? Perlonul sa traiasca! lol Cam la cat timp il schimbi? La cat timp cureti materialul filtrant?

17

Re: TRATAMENT DISCUS

da sunt de acord ca plantele nu sunt printre cele mai pretentioase, dar le-am luat dintr-un acvariu care aveau o evolutie proasta si care dupa ce le-am plantat in turba big_smile au crescut triplu in fine nu asta e problema....deci turba asta nu este pentru flori, ca parca vad ca se incep discutii! e turba pura cu argila si atat ! nu are altceva nimic! si cat de easy nu ar fi plantele nu stau sa-mi bat capu sa adaug nutrienti in apa zilnic wink dc ma intrebi de perlon...ca se murdareste rau ? nu am treaba cu el, l-am curatit si la 2 saptamani si e super ok! si nu e asa de scum pana in 10 lei . Dar ce tine de inelele de ceramica, nu-mi este greu sa arunc un litru de siporax sau altceva in filtru...dar nu-i vad rolul....daca vad o argumentare stiintifica poate imi schimb parerea

18 Editat de sanea (2014-08-20 23:05)

Re: TRATAMENT DISCUS

o data pe saptamana curat fitru....dar asta ca vreau eu ...el practic nu-si scade din debit. Tu zimi mai bine te rog daca stii ce sunt punctele de pe coada?
Apa o data la 3 zile scot 20-30 L si adaug apa statuta

19

Re: TRATAMENT DISCUS

sanea A scris:

dc ma intrebi de perlon...ca se murdareste rau ? nu am treaba cu el, l-am curatit si la 2 saptamani si e super ok! si nu e asa de scum pana in 10 lei . Dar ce tine de inelele de ceramica, nu-mi este greu sa arunc un litru de siporax sau altceva in filtru...dar nu-i vad rolul....daca vad o argumentare stiintifica poate imi schimb parerea

   La doua saptamani banuiesc ca tu cureti tot filtrul si cu ocazia asta schimbi si vata de perlon smile Deci despre ce "ciclare" vorbim? Argumentare stiintifica nu sunt in masura sa-ti dau, dar una pur acvaristica este ca filtrarea biologica ajuta la oxidarea amoniacului in ceva mai putin periculos pentru vietuitoarele din acvariu, respectiv nitrati (NO3).
   Siporax sunt niste inele din sticla sinterizata nu ceramica, inelele din ceramica simpla fac doar prefiltrare mecanica!

sanea A scris:

o data pe saptamana curat fitru....dar asta ca vreau eu ...el practic nu-si scade din debit. Tu zimi mai bine te rog daca stii ce sunt punctele de pe coada?
Apa o data la 3 zile scot 20-30 L si adaug apa statuta

   Pai punctele de pe coada sunt prezente in urma unor conditii nu tocmai proprii acestor pesti: acvariu neciclat, schimburi cam mici de apa etc! Daca le vei face schimburi mai mari si mai dese de apa, sau vei cicla acvariul, vor trece de la sine! De asta te-am si intrebat de filtrare, material filtrant etc smile

PS: Eu dupa aproape 2 ani de zile inca nu am umblat la filtrul extern sa-l curat si am avut si carasi in acvariu! Acvariul este perfect echilibrat biologic... stiintific nu alta lol

Re: TRATAMENT DISCUS

Salut! Bine ai venit pe forum! Sa stii ca ai reusit sa ne uimesti si sa ne faci sa zâmbim alaturi de cunostiintele tale si descoperirile din domeniul acvaristicii.
De ce mai ceri sfaturi daca nu ti cont de ele?
Poate reusesti sa descoperi singur raspunsurile la intrebarile tale. In acele 3 luni in care ai citit despre filtrare nu ai descoperit ca sunt anumite etape care trebuie urmate pentru o filtrare corecta: mecanica, chimica si biologica. Oricat incerci sa sari peste etape o sa te reintorci la punctual de plecare si vrei sau nu vrei, o sa urmezi acele etape ca majoritatea acvaristilor. Sfatul meu este sa nu mai faci pe ''minitehnicus'' sa reinventezi acvaristica, nu ne convingi cu nimic doar te amagesti singur.
Nu o sa ai un acvariu ciclat daca umbli in filtrul extern saptamanal.
Pacat de discusi si de neoni.
O seara buna!