1

Subiect: E randul meu sa am probleme

Am observat corydorasii ca se scarpina de substrat din cand in cand, parca mai vartos dupa schimbul de apa. Nu au nimic vizibil pe corp, asa ca am dat vina pe apa. M-a pus pe ganduri treaba asta, mai ales ca eu fac schimburi destul de dese ...45 litri o data la 3 zile. Ieri am fost si am cumparat teste.
Rezultatele sunt bune si nu prea.
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=2
PH=7.2
Deci parametrii apei sunt ok, ceea ce inseamna ca astia mici au alte motive sa se scarpine.

Am scotocit netul dupa cauze, iar simptomele seamana cu gill fluke(paraziti ai branhiilor) faza incipienta. Problema o au numai cory trilineatus deocamdata, cei pe care i-am cumparat de curand de la Maxipet. Sa-mi fie invatatura de minte pe viitor, cand cei vechi zic "carantina" stiu ei de ce. Din ce am citit, pestii sunt atacati de paraziti cand conditiile apei nu sunt optime. Deci acum ma chinuie o galagie de intrebari.
Daca apa e ok se vor vindeca de la sine?
Se vor molipsi si ceilalti?
Ma apuc sa-i tratez sau mai astept?
Tratamentul ar fi Gyrodol de la JBL. Sa tratez tot acvariul odata sau sa-i carantinizez pe rand si sa-i tratez pe specii? Unii ar putea fi mai sensibili ca altii la medicament, deci e posibil sa fie nevoie de doze diferite.
Daca ii tratez separat in acvariul spital, nu se imbolnavesc iar in momentul in care ii introduc in comunitar?

2 Editat de Ancistrus (2014-08-20 23:50)

Re: E randul meu sa am probleme

Faye A scris:


NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=2
PH=7.2
Deci parametrii apei sunt ok, ceea ce inseamna ca astia mici au alte motive sa se scarpine.

   Cum sa fie ok? NO3 - 2? :omfg Poate 20, altfel e ceva in neregula cu testele tale, sau nu le interpretezi cum trebuie!

Faye A scris:

Sa-mi fie invatatura de minte pe viitor, cand cei vechi zic "carantina" stiu ei de ce.

   Acum mergea fraza "vezi? ti-am zis eu!" lol

LE:

Faye A scris:

Daca ii tratez separat in acvariul spital, nu se imbolnavesc iar in momentul in care ii introduc in comunitar?

   Parazitii branhiali, si nu numai, sunt prezenti la toti pestii din acvariu! Deci avand in vedere ca doar cory astia sunt afectati, inseamna ca din cauza conditiilor proaste de petshop le-a scazut imunitatea si ii ataca. In mod normal trebuie facut ceva sa le cresti imunitatea ca sa se poata apara singuri impotriva lor. Medicamentatie conform prospectului, dupa care hrana... vie ar fi ideal, vitamine si conditii bune ale acvariului!

3

Re: E randul meu sa am probleme

NO3 20, cum zici tu. Nu mi-ai zis de carantina, da?  big_smile
Dar nici nu pot sa zic ca nu stiam. Mi-a fost mai comod sa-i bag direct in acvariu.
Ceilalti nu se scarpina deocamdata, dar au fost expusi oricum.
Vreo sugestie pe mai departe? S-a mai lovit cineva de asta?

4

Re: E randul meu sa am probleme

Cu hrana as zice eu ca i-am rasfatat. Dar asta e doar parerea mea, nu-s sigura ca n-am dat-o in bara si aici. Incerc sa-i hranesc cat mai variat niciodata aceeasi mancare in doua zile consecutive. Le dau Tetra discus, Spirulina, niste boabe negre care se scufunda, parca troco le zicea, tablete pentru pleco, dar se serveste toata lumea din ele, asta fiind hrana uscata. O data la 2 zile le dau hrana congelata: artemia, larve de tantari sau inima de vita cu spanac. De la mine de prin bucatarie - mazare fiarta o data pe saptamana, castraveti, dovlecei, morcovi, mai rar frunze de salata. Hrana vie nu le-am dat. Am vazut numai tubi si mi-a fost frica de ei. Ce hrana vie sa le iau si de unde?
Vitamine nu le-am luat. De pe unde am cumparat mancare mi s-a spus ca hrana uscata contine toata gama de vitamine de care ei au nevoie. Ce imi recomandati?

Re: E randul meu sa am probleme

Ca vitamine poti folosi JBL Atvitol, direct pe hrana (poza) si chiar picaturi in apa conform prospectului. Ii va ajuta cu cresterea imunitatii.
   Ca si hrana cred ca e suficient, personal le-as fi dat tubi dar curatati corespunzator! Inima de vita pentru ce pesti o folosesti?

6

Re: E randul meu sa am probleme

Cred ca toti pestii ciugulesc din ea, dar carasii au partea leului. Le dau un cubulet de inima de vita, o data pe saptamana.

7

Re: E randul meu sa am probleme

I-am tratat pe toti cu Gyrodol. Nu se mai scarpina nimeni. Deocamdata...
Internare 2 zile pe saptamana in bazinul spital cu solutie, schema repetata pe parcursul a trei saptamani.