1

Subiect: salut

Ma numesc Alexandru am 33 ani si mi-am facut recent un acvariu.
Dimensiunile lui sunt :80x35x40 cumparat hb
Lampa este homemade si este dotata cu neoane 2x24w865 t5 osram
1x25w aquaglo t8
Filtru eheim 300 extern
Lampa uv 5w
Incalzitor sera 150w
Pompa aer sera
Hranitor automat sera
Decor 3d
Bomba co2
Substratul este de la jbl nu sriu exact cum se numeste ca am aruncat sacuu dar era un pamant intr-o punga verde si un pietris tot de la jbl maroniu si pe deasupra am pus niste pietris decorativ negru special acvaristica procurat hb
Am bagat ceva plante care nu atiu cum se numesc la sfatul unei persoane care cred ca se pricepe
Momentan acvariul are 2 zile fecans sta la ciclat.
Sa va arat ceva poze

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

2

Re: salut

Poza1 acvariul cu decorul pe spate
2. lampa
3. Umplut cu apa in aceeasi zi adica pe 19 08
4. Plantele
Cateva exwmple de plante bagate

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

3

Re: salut

Astept sfaturi si pareri.

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

4 Editat de Ancistrus (2014-08-21 02:06)

Re: salut

Bine ai venit Alexandru!
   Stii ce este ciclarea? smile

5 Editat de cridiala (2014-08-25 01:04)

Re: salut

Am habar nu pot sa spun ca stapanesc in totalitate chimia dar ma descurc

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

6 Editat de cridiala (2014-08-25 01:08)

Re: salut

In dreapta este un spumator pe care il foloaesc ca dispersor co2

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

7

Re: salut

Plantele bolborosesc, lumina sta aprinsa 6 ore azi am trecut la 7 ore sper sa nu o dau in alge :smoke

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

Re: salut

Salut si bine ai venit! Fara vietuitoare se va cicla mult mai greu, doar cu amoniac de la resturi de plante descompuse va dura poate 2-3 luni yikes Trebuie sa pui melci pomaceea pe care sa-i hranesti regulat (2 ori pe zi)...vezi ca avea cineva la donatii...Scoate sorbul filtrului din substrat, mai taie din teava un pic daca e nevoie.

9

Re: salut

Sorbul nu este in substrat eate pe substrat rezemat sa il dau mai sus la cat cm de substrat trebuie sa fie? ^:)^

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

10

Re: salut

Cu ciclatul nu ma grabesc dar voi baga pomacea eu vreau sa creasca plantele cum trebuie si pe urma ma gansesc la pesti si altele. Filtrul extern a dunctionat in alt acvariu circa 6 luni a fost spalat in apa din acvariul acela si pus sa functioneze la asta. Este ok ce am facut la sfatul unui prieten. Am gresit? Si daca da cum pot remedia situatia ca nu vreau sa gresesc sa ma umplu de alge.

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

11

Re: salut

Fotosinteza! :pp

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

12

Re: salut

cridiala A scris:

Am habar nu pot sa spun ca stapanesc in totalitate chimia dar ma descurc

   Nu este vorba de chimie ca la scoala ci de calitatea apei care o poti oferi vietuitoarelor tale, respectiv fara amoniac.

cridiala A scris:

Filtrul extern a dunctionat in alt acvariu circa 6 luni a fost spalat in apa din acvariul acela si pus sa functioneze la asta. Este ok ce am facut la sfatul unui prieten. Am gresit? Si daca da cum pot remedia situatia ca nu vreau sa gresesc sa ma umplu de alge.

   Nu ai facut nimic cu filtrul din acvariul vechi pentru ca bacteriile nitrificatoare din filtru au murit deja in lipsa amoniacului din acvariul tau. Nu mai ai ce sa remediezi ci sa astepti sa inceapa nitrificarea (ciclarea) din nou, dar asta cand vei avea vietuitoare producatoare de amoniac. Dupa cum spune si Marius, cativa Pomacea maturi ar rezolva problema cu amoniacul, pana vei introduce pestii.

13

Re: salut

Poze noi

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

14

Re: salut

Nou

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

15

Re: salut

:kiss

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA