1

Subiect: valori apa pelly67

no3 mg/l=25
no2 mg/l=0
GH=>7d
KH=3d
pH=7,2
temp.apa =25
sunt bune aceste valori pentru 54l,plantat

Re: valori apa pelly67

I-a convingete singur big_smile

Apa – pentru un bazin echilibrat si sanatos este necesar sa monitorizati si modificati, daca este cazul, parametrii apei. In principal se vor monitoriza Ph, Kh, Gh, NH3, NO2, NO3 si O2. Acesti parametri vor fi monitorizati indiferent de tipul bazinului, plantat sau steril. Ph, Kh si Gh pot diferi in functie de speciile de pesti dorite. Pentru ceilalti parametri se recomanda urmatoarele valori:
NH3=0;
NO2=0 – 0,1 mg/l;
NO3=0 – 20 mg/l;
O2=3-6 mg/l.
In cazul bazinelor plantate se va tine cont, suplimentar si de alti parametri:
NO3=10 – 30 mg/l;
Fe=0,03 – 0,2 mg/l;
CO2=20 – 30 mg/l – daca nu exista un Ph controller;
PO4=0,02 – 0,5 mg/l
Cu< 0,03 mg/l - ATENTIE – in cantitati mai mari devine o otrava puternica;
Ph=6.5-7.5
Kh=2-10
Gh=2-14
Kh- Reprezinta duritatea carbonatilor si se mai numeste duritatea temporara. Se poate creste prin adaugarea a ½ lingurita de bicarbonat de sodiu(NaHCO3) la 100 de litri de apa. In acest caz Kh va creste cu 1°, iar Gh nu se va modifica. Exista si in comert produse dedicate care sa va ajute la acest lucru dar sunt mult mai scumpe. Scaderea Kh se face simplu, prin aditie de CO2.
Gh – Se mai numeste si duritatea generala si se refera la concentratia de ioni de calciu si magneziu dizolvati. Gh se creste relativ usor prin adaugarea de roci si pietris calcaros, prin adaugare de carbonat de calciu(CaCO3) – ½ lingurita la 100l va creste Gh cu 1°. Atentie CaCO3 va creste atat Gh cat si Kh. Daca cresterea Gh este usoara nu acelasi lucru se poate spune despre scaderea acestuia. Acest lucru se poate face cu ajutorul unei instalatii de osmoza inversa. Gh se mai poate scadea si prin adaugarea de apa distilata dar acest lucru este mai costisitor pe termen lung.
Cand ne referim la apa ca fiind dura sau moale ne referim la valoarea Gh. In functie de aceasta avem:
0-4 dH – apa foarte moale;4-8 dH – apa moale;
8- 18dH – apa cu duritate medie;
12-18 – apa cu duritate mare;
18-30dH – apa dura;
peste 30dH – apa foarte dura, se mai numeste si roca lichida.
Pentru a usura discutia am folosit ca unitate de masura gradele germane, de altfel cele mai folosite in acvaristica.

3

Re: valori apa pelly67

pelly67 A scris:

no3 mg/l=25
no2 mg/l=0
GH=>7d
KH=3d
pH=7,2
temp.apa =25
sunt bune aceste valori pentru 54l,plantat

Eu zic ok.In cazul bazinelor plantate parametri apei sunt urmatoarele:
NO3=10–30 mg/l;
Fe=0,03–0,2 mg/l;
CO2=20–30 mg/l – daca nu exista un Ph controller
PO4=0,02–0,5 mg/l
Cu<0,03 mg/l-ATENTIE – in cantitati mai mari devine o otrava puternica
Ph=6.5-7.5
Kh=2-10
Gh=2-14
Un material excelent in limba engleza despre bazinele plantate: http://lowlightlowtechplanted.blogspot.com/

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

4

Re: valori apa pelly67

mersi frumos, valorile sunt in limitele normale dar se pare ca Lorenzo a avut "gura aurita" tongue si cat de curand visul bio se va spulbera si voi trece la aditie de chimicale sa ajut plantele! voi baga niste easy carbo + Easy-Life ProFito sa vedem cum decurg treburile.

5

Re: valori apa pelly67

interesant site ,in timpul liber voi lectura! eram pe locul 2 dupa australia la nr. de vizite pe acest site, cu peste 4000, deci treaba cu acvaristica in Romania a luat amploare....:)

6

Re: valori apa pelly67

Doar sa ai in atentie dozarea lor si sa tii lumina aprinsa maxim 10 ore/zi,cu pauza de 2-3 ore.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

7

Re: valori apa pelly67

se respecta reteta de pe produs? sau exista in urma testelor si alte valori mai bune? tu personal folosesti asa ceva?...sau ai la cunostiinta de asa ceva? pe net am citit de m-am plictisit si cam toti zic de bine smile lumina o tin de la 7 la 12..pauza...16 la 21  este bine?

8

Re: valori apa pelly67

pelly67 A scris:

se respecta reteta de pe produs? sau exista in urma testelor si alte valori mai bune? tu personal folosesti asa ceva?...sau ai la cunostiinta de asa ceva? pe net am citit de m-am plictisit si cam toti zic de bine smile lumina o tin de la 7 la 12..pauza...16 la 21  este bine?

Eu am folosit acum 2-3 ani easycarbo(cu succes) si dozam putin mai mult pt. ca aveam lumina multa (120w) la 150L.La profito sa ai grija sa dozezi cum indica,sa nu ai probleme cu algele.Pauza este bine asa...

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

9

Re: valori apa pelly67

la profito zice ca 10ml la 14 zile pentru cata apa am eu

10

Re: valori apa pelly67

pozele tale sunt de cand foloseai substantele ?

11

Re: valori apa pelly67

la cate zile se simte efectul?

12

Re: valori apa pelly67

pelly67 A scris:

pozele tale sunt de cand foloseai substantele ?

Da

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

13

Re: valori apa pelly67

pelly67 A scris:

la cate zile se simte efectul?

Cam la o luna dupa ce ai inceput fertilizarea,plantele trebuie sa fie sanatoase si bine dezvoltate,cu frunze late de un verde inchis si cu multi pui.(mai ales cele care nu au avut).Ar trebui sa se indese mai mult,sa se dezvolte in orizontala si sa nu creasca f. repede in verticala ca vita de vie...

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

14

Re: valori apa pelly67

daca ai plante cu ritm de crestre rapid ai sa vezi ca o sa trebuiasca sa "cosesti" la fiecare 2 spatamani lol

Spor!

15

Re: valori apa pelly67

o mica corectura daca se poate la valorile tale......   am observat ca nimeni nu a avut ceva de obiectat.
dar am sa o fac eu.
paramertri standard ai apei cu totii ii stim,...daca  nu.......cautam si aflam apoi incercam sa ne invatrim in jurul acestor tabele standard....dar sa nu uitam ca intre aceste valori exista si va exista o corelare stransa a tot ce exista in bazinele noastre.

La KH-3... pe care tu il ai in bazin trebuie sa mai scazi putin... PH-ul....sub 7 undeva la 6.7-6.8

numai bine

16

Re: valori apa pelly67

costi ,ideal cum ar trebui sa fac aceasta scadere?

17 Editat de costi8 (2010-02-22 12:04)

Re: valori apa pelly67

mai mult CO2 ar fi cea mai indicata varianta , cu o conditia de a urmarii pestii sa vezi daca au reactii ciudate , cu toate ca nu ar trebuii, daca ai SAE ei ar trebuii sa fie primii care sunt afectati , scaderea o vei face treptat.

o alta metoda ar fi....Folosirea produselor din comert pentru scaderea pH-ului

dar la fel de bine poti creste KH-ul pana la valoarea de 4-5 chiar pana la 6 si atunci PH-ul ar i OK

in comert gasesti tot ce iti trebuie.

spor la treaba

PS. eu as recomanda cresterea aditiei de CO2, faci si mult bine plantelor si esti si protejat mai bine de aparitiia algelor, daca nu ai ....Chladoflora ca asta ii place ce le place si plantelor.

18

Re: valori apa pelly67

ma gandeam ca aceasta aditie de CO2 si nutrimentul pentru plante sa il incep cu easy carbo + Easy-Life. butelia de co2 vreau sa o bag de la vara cand am de gand sa fac un acvariu mai mare, ocazie cu care sa alimentez ambele acvarii.nu stiu inca daca solutia aleasa de mine cu cele doua substante va da roade insa si lorenzo mi-a dat ceva sperante vis a vis de pozele postate cu acvariile lui.deci....

19 Editat de costi8 (2010-02-22 12:49)

Re: valori apa pelly67

easy carbo...este carbon organic si nu modifica PH-ul

inceacca cu varianta a doua.

produsele ...Easy-Life ...intradevar sunt bune.

20 Editat de pelly67 (2010-02-22 12:50)

Re: valori apa pelly67

Easy-Life ProFito...cu asta? la recomandarile primei substante spunea ca pentru un randament maxim sa se foloseasca in tandem cele 2 substante, adica easy carbo + ProFito.
varianta 2 ...numai cu CO2 de la butelie?