Subiect: Pietre Calcaroase

Salut.Unde putem gasi pietre calcaroase pentru acvariile de marine sau ciclide?Eu am gasit cateva(colorate alb+rosu,foarte frumos) pe plaja la vama vache.Erau adunate pentru o constructie.Din cate mi-am dat seama au fost scoase dintr-o cariera de piatra in apropiere de litoral.Nu am reusit sa aflu de unde mai exact.Aceleasi pietre le-am gasit si intr-un magazin(pet shop) de la Constanta , unde se cerea 20 Ron/kg.

Acvariu -Juwel 180L , incalzitor 150W Fluval , Filtru Juwel + Eheim 2226 , Neoane 1x Solar Marin JBL 30W + 1x Solar Marin Blue 30W , 2x Reflectoare JBL
Substrat-Nisip deschis la culoare(alb) , pietre calcaroase.
Plante - 1x anubias +7x valisneria +putine alge
Pesti - 4x Labidochromis Perlmutt + 2x Cyrtocara moorii + 5x Labidochromis caerulus yellow+3x Maylandia callainos+2x Melanochromis auratus

Re: Pietre Calcaroase

Pentru acvariile marine iti recomandam ceva piatra vie, si este posibil sa o gasesti la petshop-ul din piata Moghioros, tot acolo poti sa gasesti si ceva piatra pentru ciclidae, tot pt. ciclidae este posibil sa mai gasesti cate ceva la Garden plazza

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3 Editat de kassa (2008-06-23 15:03)

Re: Pietre Calcaroase

Salut,

Unde este Garden Plazza...Merci

Re: Pietre Calcaroase

E pe DN1 , aproape de aeroport otopeni, sau chiar langa waterpark.Cum iesi din bucuresti, pe stanga.

Acvariu -Juwel 180L , incalzitor 150W Fluval , Filtru Juwel + Eheim 2226 , Neoane 1x Solar Marin JBL 30W + 1x Solar Marin Blue 30W , 2x Reflectoare JBL
Substrat-Nisip deschis la culoare(alb) , pietre calcaroase.
Plante - 1x anubias +7x valisneria +putine alge
Pesti - 4x Labidochromis Perlmutt + 2x Cyrtocara moorii + 5x Labidochromis caerulus yellow+3x Maylandia callainos+2x Melanochromis auratus

Re: Pietre Calcaroase

Am vazut pietre calcaroase la Victor (la Antipa).

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

Re: Pietre Calcaroase

ady pe post de pietre calcaroase ai putea sa ne spui de unde ai luat tu corali morti. Au acelasi efect chimic si sunt mai placute ca ornamente

Re: Pietre Calcaroase

De la mare, din bazar.

Acvariu SCENIC 80 PROFESSIONAL - 150l

8

Re: Pietre Calcaroase

astea sunt bune?

9

Re: Pietre Calcaroase

daca nu au urme maronii pe ele sunt bune
daca au zic sa le fierbi de vreo 2 ori
dar si asa
tot trebuie fierte ca poate poarta boli(asta daca nu l-eai luat din pet shop)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Pietre Calcaroase

Am cules niste pietre de pe dig azi, dar am o curiozitate...cei care aveti pietre calcaroase in acvariu, va tulbura apa? ca daca e asa..renunt la ele:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

11

Re: Pietre Calcaroase

Nu tulbura absolut deloc apa, le poti folosi cu incredere.

Re: Pietre Calcaroase

aqua A scris:

daca nu au urme maronii pe ele sunt bune
daca au zic sa le fierbi de vreo 2 ori
dar si asa
tot trebuie fierte ca poate poarta boli(asta daca nu l-eai luat din pet shop)

Daca au urme maronii ce e? da si o explicatie smile

Fii natural !