21 Editat de Baracuda (2010-02-23 12:12)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

paulteroristu A scris:

daca am un acvariu de 60 litrii si folosesc un filtru tetratec ex 1200 curentul de apa o sa fie prea puternic? (indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri) sau de ce nu ar fi bine sa folosesc un asemenea filtru? sa il cumpar sau nu?

Parerea mea este sa-l iei cu ochii inchisi!. Pot pune pariu, ca mai devreme sau mai tirziu, vei trece la un acvariu mai mare. Pentru cel de 60 litri, pare intr-adevar cam mare, dar are reglaje de debit atit pe admisie cit si pe evacuare. Eu am unul identic de 3 ani si inca nu am probleme. In cazul in care, debitul de evacuare ti se pare mare, poti monta in capatul tevii un cosulet folosit pentru teava de admisie, astfel apa nu va mai fi difuzata in acvariu, sub forma unui jet compact. Importanta este si pozitia si adincimea la care se face evacuarea apei in bazin. In cazul folosirii cosuletului iti sugerez, ca teava de evacuare sa fie pozitionata perpendicular fata de fundul acvariului. Am inteles ca problema lor este garnitura de etansare a capacului, dar este considerata "consumabil" si este f. ieftina. Poti cumpara una de rezerva, pe care o ungi cu glicerina si o pastrezi in ceva inchis ermetic. Astfel vei avea cu ce inlocui f. rapid, in caz ca ai nevoie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!