1 Editat de sebastian (2014-09-25 14:25)

Subiect: Undele vs. pestii de acvariu.

Va propun sa detaliem mai pe larg acest subiect pt ca as vrea sa imi achizitionez un Switch si ma gandesc ca ar afecta pestilor din acvariu. Eu am gasit ceva aici interesant la punctual 13 http://www.slideshare.net/fs38/unde-electromagnetice
Voi ce pareri aveti legat de asa ceva? Folositi in camera unde aveti acvariul ceva de genul? Eu am vazut si un reportaj cu niste flori identice. Cea care a stat langa router wireless a crescut cam pricajita. Deci?
P.S. si telefoanele mobile au unde insa poate nu sunt atat de puternice pt vietuitoarele acvatice.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

citeam pe un site despre un experiment in genul celui cu floarea. diferentele erau urmatoarele: cartofi de la supermarket langa un router si cartofi eco intr-o camera indepartata. ghici care au incoltit si care au fost concluziile testului wink

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Nu are nimeni in camera cu acvariul Switch ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4 Editat de Faye (2014-09-26 13:24)

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Switch sau router wireless?
Eu le am pe ambele, dar nu cred ca switch'ul emite vreo unda, router'ul da.
La mine in camera intai a fost routerul si apoi au venit pestii, deci nu as putea face o comparatie intre pesti cu unde si pesti fara.

Later edit: Undele care vin de la vecini le-ai luat in calcul? Telefonul meu primeste semnal full de la wi-fi'ul vecinilor.

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Mda. Nu stiu ce sa zic si cam ce sa fac. De fapt cand deschide telefonul vad o gramada de retele probabil ale vecinilor insa ma gandesc ca mai atenueaza din semnal peretii.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Fa un acvariu de plumb si ai terminat povestea!Hai frate, termina cu ,,undilii'', de orice fel ar fi ele. Nu de alta, dar riscam sa devenim paranoici si sa cerem guppy pe forum!

7

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

lol  lol  Mai bine sa se mute colegul la munte sa nu se radieze.. lol

8 Editat de bob (2014-09-28 15:59)

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Nu de alta, dar riscam sa devenim paranoici si sa cerem guppy pe forum!

  :sok
On topic, switch-ul nu emite unde, e doar un nod mai sofisticat de fire. Si daca chiar vrei sa te feresti de unde renunta la telefon, router,  cuptor cu microunde si ferestre ( si lumina solara tot o radiatie este)

Sper sa nu te superi, era sub forma de parodie.
Si ca sa raspund la intrebarea ta, am routerul wireless la ~ 3 metri de acvariu, e destul de strong sa emite de la etajul 2 pana in strada. Inca nu am vazut semne de mutatii genetice prin acvariu

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

bob A scris:

Nu de alta, dar riscam sa devenim paranoici si sa cerem guppy pe forum!

  :sok
On topic, switch-ul nu emite unde, e doar un nod mai sofisticat de fire. Si daca chiar vrei sa te feresti de unde renunta la telefon, router,  cuptor cu microunde si ferestre ( si lumina solara tot o radiatie este)

Sper sa nu te superi, era sub forma de parodie.
Si ca sa raspund la intrebarea ta, am routerul wireless la ~ 3 metri de acvariu, e destul de strong sa emite de la etajul 2 pana in strada. Inca nu am vazut semne de mutatii genetice prin acvariu

Lumina solara emite o altefel de radiatie din cate stiiam  eu.. Cuptor cu microunde nu am din motivul stiut daca este stiut de toata lumea. Cum am spus am retele de la vecini. Era pur si simplu o intrebare de comportamentul vietuitoarelor nu de mutatii genetice.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

10 Editat de sebastian (2014-10-06 13:27)

Re: Undele vs. pestii de acvariu.

Undele care le transmite un router sunt unde radio. Undele care sunt la telefoanele mobile intradevar sunt un pic daunatoare insa cu cat este acel SAR mai mic este mai ok.
Subiectul este inchis pt mine pt ca nu am chef de polemici cu persone inteligente. Exista Switch cu router sau separate pt cine nu stie mai bine.
P.S. eu am deschis acest subiect sa va dati cu parerea pur si simplu atata doar.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.