1

Subiect: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Salut. Vine timpul pentru încălzitoare in acvarii. Pentru 250 de litri ce putere trebuie sa aibă încălzitorul .Am citit undeva ca trebuie un w la litru. Așa este ? Multumesc.

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

250-300 w pentru 250 l

3

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Depinde foarte mult de diferenta dintre temperatura aerului din camera unde ai acvariul si temperatura pe care o vrei in acvariu. Pe cutiile incalzitoarelor de la resun era un grafic in genul asta, caut si revin.

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Sunt sanse ca acvariul sa scada sub 22-23°C daca il tii la temperatura camerei? Si daca da, ce se intampla... racesc pestii? lol

5

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

din pacate nu mai gasesc cutia de la incalzitorul meu sad

6

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

rider A scris:

Salut. Vine timpul pentru încălzitoare in acvarii. Pentru 250 de litri ce putere trebuie sa aibă încălzitorul .Am citit undeva ca trebuie un w la litru. Așa este ? Multumesc.

http://uniunea-europeana.inginer.info/

Eu am luat in calcul asta cand mi-am luat incalzitoare.

7

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Daca ai camera incalzita este de ajuns 1w litru ,daca nu este incalzita se recomanda 2w litru.

8 Editat de rider (2014-09-28 23:41)

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Multumesc pentru raspunsuri. Camera incalzita. Am sa iau incalzitor de 250w. :noroc

Re: Inc?lzitor acvariu 250 litri

Din 250, cat are brut, mai scade substrat, cioate, pietre si ce mai ai pe acolo. Cu maxim 200 faci fata fara probleme. Mai ales daca ai capac si nu lampa,  wink