1

Subiect: informatii

am un acvariu de 150 litri (sticla 6mm si fund dublu) iar acum vreau sa renunt la el si sa imi fac altul (eu lam facut si pe cel de 150 litri). Dimensiunile noului acvariu ar fi 120x60x40 (Lungime inaltime latime)  iar sticla pe care as vrea sa o folosesc este una mai "speciala" adica are 12mm da este formata din 2 parti 6mm+6mm iar intre ele este o folie (invizibila) care nu permite sticlei sa se sparga ci doar sa se fisureze in cazul in care dai cu o piatra  in ea (absurd). Deci: intrebarea: sticla de 12mm si fund dublu(24mm) ar rezista la 240 litri(nu il umplu tot).

P.S cel care imi aduce sticla imi spune k folia aceea  nu permite nici macar unui glont tras de la distanta sa patrunga prin sticla. rezulta faptul ca este un model de sticla chiar foarte scumpa as spune..........(norocos primesc gratis cata vreau) big_smile :cool

2

Re: informatii

sticla se numeste sticla conex..si in mod normal ceea ce zici u se foloseste la geamuri termopan..pt antiefractie....iar folia da un colorit albastrui spre verde sticlei

3

Re: informatii

"Deci: intrebarea: sticla de 12mm si fund dublu(24mm) ar rezista la 240 litri(nu il umplu tot)."
rezista la tone de apa ce vei folosi tu! tongue verifica inainte sa te apuci de acvariu cum se vede in interior atunci cand pui apa! bafta

4

Re: informatii

merci da am vazut sticla si....iti spun nu influenteaza culoare sticlei aceeea floe deloc

5

Re: informatii

sticla secujrizata cred totusi k se numeste (nu sunt deloc sigur)

6 Editat de bogdivaio (2010-02-23 23:52)

Re: informatii

STICLA SECURIZATA:

Sticla securizata este obtinuta prin incalzirea sticlei intr-un cuptor de securizare pana la cca 700gradeC, urmata de racirea brusca. Prin acest procedeu se echilibreaza tensiunile din interiorul sticlei, ceea ce ii confera calitatile specifice sticlei securizate: geamul este solid in cazul unui impact mecanic puternic.
Capacitate mare de rezistenta la soc mecanic.Stabilitatea la diferente de temperatura: 200 K fata de 40 K la float normal.
In caz de spargere, sticla securizata se descompune in bucati foarte mici anuland riscul unor accidentari. Pot fi securizate toate tipurile de sticla , cu grosimi intre 4-19mm. Geamul securizat nu mai poate fi modificat prin taiere, slefuire, gaurire,etc.

oare tipul asta de geamul asta sa il ai tu?!..eu tind sa cred ca nu

7

Re: informatii

am spus nu sunt sigur

8

Re: informatii

Bianca, deschide un nou topic, unde sa iti prezinti acvariul, daca asta ai avut de gand, sau unul unde sa pui probleme, asa vei primi sigur niste raspunsuri

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: informatii

Dar cine-i Bianca? big_smile

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: informatii

si-a sters mesajul.....era o fata bianca vroia sa afle nush ce despre pestii ei smile)

11

Re: informatii

Si Cezara a trimis-o la plimbare?Fata s-a suparat cu siguranta,vad ca nu a mai postat........n-ar mai  trebui sa-i luati asa din prima pe cei noi veniti.Asa zic eu,puteti sa ma contraziceti.....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

12

Re: informatii

Cezara A scris:

I`am zis doar ca daca ar deschide un nou topic ar primi mai multe raspunsuri, nu mi se pare ok sa intri peste altii. Si cum nu stia am sfatuit`o...unde`i greseala?

Stiu ca nu-i ok. sa intri peste altii dar poate nu stia,ai vazut ca era prima postare....cred ca nu stiai nici tu cand ai intrat prima oara pe un forum.Poate o sfatuiai cu niste raspunsuri,era o primire mai calduroasa.Ce zici,nu? wink

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

13

Re: informatii

nu stricam subiectele nimanui....sa fie exemplu pt. cei care-i primesc pe cei noi veniti.......sa fie mai amiabili putin,sper ca nu te superi wink

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

14

Re: informatii

Lasa`ma exemplu doar cu primul mesaj...ca pricepe lumea..daca iti tine tie de cald am sa`l las pe primul, dar nu vad de ce sa umplem o pagina cu "cum ti se pare tie ca am expediat eu pe nu stiu cine"

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: informatii

si cu mine cum ramane?

16

Re: informatii

Alex23 A scris:

si cu mine cum ramane?

Ai primit raspuns mai sus nu?Este ok sticla de 12...

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta