1 Editat de borca denis (2014-10-11 15:04)

Subiect: Buna!

Buna! Am  doua acvarii de 60l fiecare unul hexagon si unul dreptunghiular .                      Primul acvariu este plantat . Pestii mei sunt in acest acvariu neoni, vivipari , sanitari , un ancistrus  , 1 melc pomacea, 8 creveti rcs,  si niste pui de vivipari . Al doilea acvariu cel hexagonal are 3 melci pomacea , un ancistrus, vivipari , zebre. Are plante de plastic , plante naturale, castel, un filtru aquael FAN1 . Astept pareri, critici si cine imi poate indentifica plantele. neutral

Re: Buna!

Salut Denis! Mai incearca cu pozele smile

3

Re: Buna!

borca denis A scris:

Buna!  . Pestii mei sunt in acest acvariu neoni, vivipari , salitari.... Astept pareri, critici si cine imi poate indentifica plantele. neutral

Bine ai venit!

Sa vedem poze cu "Salitarul" smile

Re: Buna!

Pozele

5

Re: Buna!

Daca tinem cont de data, pozele sunt din 2013.. arata la fel acum? roll

Re: Buna!

Sunt nou pe acest sait. Azi am facut pozele . Nu stiu de ce arata 2013... Buna! Ancistrus . Va rog frumos imi poate identifica cineva plantele doar numele si caut restu sa vad ce cerinte au din cauza ca arata cam jalnic.

Re: Buna!

Cryptocoryne pontederiifolia, ceva Vallisneria, ceva Echinodorus, ceva Anubias care par bagate in nisip ceea ce nu e bine, Microsorum pteropus bagat in nisip ceea ce iar nu e bine, parca am vazut prin spate si un fir de Ludwigia, cateva de Bacopa sau Elodeea (nu se intelege mai nimic), pe la suprafata ceva Lintiță si Limnobium... si mai e ceva in stanga, boschetul ala, Ceratopteris (banuiesc).

Re: Buna!

Multumesc  ancistrus ! pai boschetele acela cred ca este nuca mea de cocos  nu am elodeea dar bacopa caroliana am si cabomba caroliana ,lmnobium am vallisneria,  si daca nu sunt bine puse pe ce sa le pun? ca nu stiu sub nuca de cocos radacina?

9 Editat de Ancistrus (2014-10-11 16:14)

Re: Buna!

Ancistrus A scris:

si mai e ceva in stanga, boschetul ala, Ceratopteris (banuiesc).

borca denis A scris:

boschetele acela cred ca este nuca mea de cocos

Asta e nuca de cocos sau ai confundat stanga cu dreapta? lol

10 Editat de borca denis (2014-10-11 17:19)

Re: Buna!

Este cabomba caroliana boschetele

Re: Buna!

Mai era o poza. O sa mai fac niste poze si la acvariul hexagon . Folosesc doar Ferropol. Un neon JBL 15w. Ce sa adaug in acvariu sa fie mai frumos si sa plantez corect totul? Ce solutie sa mai folosesc pe langa cea existenta? Vreau multe sfaturi. Multumesc! Ce plante mai pot cumpara?

12

Re: Buna!

La ce poze ai pus si la cum arata planta, ma mir ca am zis si Ceratopteris smile Cabomba caroliniana trebuie sa arate cam ca in poza asta pusa de mine. Dar la cum s-a facut guguloi la tine, mai degraba as spune Limnophilla aquatica wink

PS: Daca stii ce plante sunt, ce faci de fapt... ne testezi cunostintele? big_smile

Re: Buna!

Nu scuze! La mine arata asa pentru ca am rupt varful si am plantat in spatele guguloiului, pentru ca era mult prea mare si nu prea avea loc in acvariu. Scuze

Re: Buna!

Da ai foarte mare dreptate este limnophila  aquatica am vazut acum pe internet.

15 Editat de borca denis (2014-10-12 19:00)

Re: Buna!

Noi poze! Dupa curatenie

Re: Buna!

Alte poze moementan

17

Re: Buna!

Cam suprapopulat acvariul, asta avand in vedere ca sunt vivipari si vad ca ai si pui in maternitatea aia.
   Ce este in poza 2, cea pusa intr-o parte, mie-mi pare a fi alt acvariu. Respectiv un acvariu care nu prea merita prezentat wink
   Cand faci poze cauta un unghi in care sa nu bata blitzul in geam.

Re: Buna!

O sa mai fac pozele da sunt  suprapopulate , in al doilea acvariu sunt doar 7xifo si cam 10 zebre cred. si un ancistrus . niste pomacea dincolo mi-au mancat plantele . O sa pun la ciclat un acvariu de 15 litri doar pentru creveti . Cine imi poate spune cum se inmultesc creveti red rilli? Cat de repede? Pe internet nu am vazut decat de vanzare detali nu prea . O sa fac un acvariu doar al crevetilor. Imi poate spune cineva va rog frumos de unde sa iau nisip negru sau culoare inchisa la un pret bun?

Re: Buna!

Imi poti spune cum sa plantez corect si sa infrumusetez acvarile? Te rog frumos! Am vazut ca esti foarte activ pe forum. Nu sunt prea reusite acvarile mele...

20

Re: Buna!

Primele 10 raspunsuri sunt gratuite, dupa te taxeaza cu 10 RON raspunsul!  yikes
Ai grija repede ce il mai intrebi, sa intri in astea 10!