1 Editat de leounltd (2014-10-11 14:44)

Subiect: Eheim 45L

Salutare,

Acvariu:
Eheim 45L (50*30*30)

Capac:
HM din Komatex
2* Neoane T8- 15W (JBL/ Sylvania)
2*Coller (1 In/ 1 Out)

Filtru intern:
Resun SP-1100
(este posibil sa il inlocuiesc cu un Fluval 204)

Substrat:
JBL Aquabasis Plus- strat de ~ 3cm
Nisip granulatie fina

Decor:
2 pietre

Plante:
:smoke
La acest capitol, as avea nevoie de sfaturi referitoare la specii de plante care mi-ar avantaja aranjamentul acvariului;
Eu am la dispozitie, momentan, Echinodorus, Anubias, Valisneria si Hygrophila polysperma, dar cu exceptia ultimei, nu tin neaparat sa ma folosesc de ele.  wink
Tocmai de aceea, raportat la conditiile pe care le am (lumina/ substrat, etc) astept idei in privinta speciilor, respectiv aranjamentului plantelor.  ^:)^

Tinand cont ca de ieri am inceput ciclarea, momentan in el am doar 3 Pomaceea.

2

Re: Eheim 45L

Am plantat ieri o portiune cu Marsilea si am pus si 4/5 fire de Staurogyne repens.
Intrebarea mea ar fi: este plantata corect Marsilea? Si in cat timp s-ar vedea un rezultat?
PS: intre timp, am adaugat si o instalatie CO2 HM.

^:)^

Re: Eheim 45L

Substrat:
JBL Aquabasis Plus- strat de ~ 3cm
Nisip granulatie fina

Nisip granulatie fina ?????

Nu sunt mare cunoscator in acvarii plantate insa am avut si eu combinatia aceasta mai demult in unul dintre acvarii si rezultatul(cel putin pt mine ) a fost cam nefericit .

Usor-usor plantele mele s-au cam "sufocat" si am fost nevoit sa restartez acvariul doar cu pietris 2-4 mm substrat de 4-6 cm.

Sper sa nu patesti si tu la fel.

Bafta multa !

---------
0764320771 Lucian

4

Re: Eheim 45L

Asa sper si eu! :noroc
Mersi!

5 Editat de maryusdv8 (2014-10-18 22:50)

Re: Eheim 45L

Marsilea as fi pus-o in fata, in lungul acvariului. Ca distanta intre fire, la fel am plantat si eu, iar in cca. 2 luni s-a facut compact.

In ceea ce priveste substratul, inclin sa cred ca plantele vor avea probleme, datorate granulatiei substratului: http://www.nevertebrate.ro/articles/Substratul-acvariului-7.


Mie-mi plac plantele rosii... cred ca ar da bine ceva rosu langa Staurogyne.

Spor!