21 Editat de sefer jesirah (2014-10-19 17:46)

Re: Ciclare cu pesti

Filtreaza sfaturile. nu toate sunt la obiect! Cel mai bine, citeste, intelege si aplica. Daca ai suficient discernamant, separa sfaturile pertinente, de ,, bagatul de seama'', de dragul discutiei.

22

Re: Ciclare cu pesti

Eu vorbeam de apa, sa o lase sa iasă clorul din ea.

23

Re: Ciclare cu pesti

rider A scris:

Eu vorbeam de apa, sa o lase sa iasă clorul din ea.

   Doar atat?

Ancistrus A scris:

cumpara bacterii care descompun amoniacul (JBL Denitrol)

rider A scris:

Sa nu mai pui substante in apa.

sebibv A scris:

Of... Nu stiu ce sa mai înțeleg... Sa mai pun substanțe sau nu?

24 Editat de rider (2014-10-19 20:59)

Re: Ciclare cu pesti

Era o parere care nu ma gandeam ca deranjeaza, dar revenind la subiect, eu nu puneam nimic in apa daca nu ma documentam. Am o cunostinta care la fel a vrut pesti din prima zi. Am echipat acvariul cu incalzitor, filtru, pietris, plante si am bagat pestii, asta dupa ce apa a stat o zi la declorinat. Asta era in urma cu 4-5 luni si nu am bagt substante. In prezent acvariul merge foarte bine, a murit un singur pestisor care a sarit din acvariu. E adevarat ca o perioada plantele s-au dezvoltat foarte greu.
Ancistrus in nici un caz nu vriam sa te contrazic :noroc

25 Editat de sebibv (2014-10-19 21:45)

Re: Ciclare cu pesti

@Ancistrus
nu stiu de ce esti asa acid. Tine cont ca eu cer sfaturi si nu te-am contrazis cu nimic. Chiar si referitor la pestii "stresati". Daca imi cer sa aleg intre niste pestii care au fost tinuti in acvarii curate si pestii care au fost tinuti in acvarii murdare, i-as alege pe cei din acvarii curate. Nu stiu cum as putea sa verific daca si cei din petshop-uri sunt stresati sau nu.

Am mai facut azi cateva poze, la lumina naturala. Desi sunt incepator, zic ca apa arata bine. S-a mai limpezit un pic.
Da, ai dreptate cu EasyBalance....nu trebuia adaugat acum.
DIn pacate am doar o galeata la dispozitie pentur a face un schimb de apa. Am lasat apa din seara asta (am pus-o cu dusul, cu presiune, ca am inteles ca asta contribuie un pic la declorinare). Maine mai cumpar o galeata.
O sa schimb maine doar pe asta si apoi cate 10 litri, in fiecare zi. SAu sa schimb 20 la 2 zile? Oare risc sa fac ceva sa tulbur apa?

Daca nu gasesc Denitrol de la JBL, este ok si EasyStart de la Tetra? Din cate am inteles, fac acelasi lucru.

Neonii sunt tare zapaciti...cand i-am luat parca erau speriati...acum sunt tare jucausi. Sper sa nu fie linistea dinanintea unui dezastru.

Va multumesc tututor pentru sfaturi.

LE nu pot sa mai adaug imagini

26 Editat de Ancistrus (2014-10-19 22:02)

Re: Ciclare cu pesti

sebibv A scris:

@Ancistrus
nu stiu de ce esti asa acid.

   Eu sunt si baza si acidul lol

sebibv A scris:

Daca imi cer sa aleg intre niste pestii care au fost tinuti in acvarii curate si pestii care au fost tinuti in acvarii murdare, i-as alege pe cei din acvarii curate.

   In general pestii din acvariile "murdare" sunt cei sanatosi!

sebibv A scris:

O sa schimb maine doar pe asta si apoi cate 10 litri, in fiecare zi. SAu sa schimb 20 la 2 zile?

   Citat din primul raspuns din topicul tau:

MariusMinu A scris:

faci schimburi de apa o data la doua zile cate 20% din volumul total de apa (apa de schimb sa fie fara clor)

   Adica o pregatesti cu Aqua Safe smile

sebibv A scris:

Daca nu gasesc Denitrol de la JBL, este ok si EasyStart de la Tetra? Din cate am inteles, fac acelasi lucru.

   Tetra Safe Start da smile
   

rider A scris:

Era o parere care nu ma gandeam ca deranjeaza

   Offf... nu e vorba de mine ci de faptul ca s-a zapacit omu' smile Am specificat tot acolo "daca nu faci ciclarea ca la carte..." smile

27

Re: Ciclare cu pesti

Ok, maine merg in hornbach sa vad ce solutii gasesc.

Acum ca in capul meu e o varza totala,  fii bun si spune-mi te rog tetra nitrat minus ce rol are (asta doar ca o curiozitate personala).

Mersi.

28

Re: Ciclare cu pesti

Pe traducerea in romana de pe eticheta, spune ca reduce "nitritii", dar din cate observ este tradus gresit! De fapt "nitrate" inseamna nitrati nu nitriti, deci, face cam ce face si Easy Ballance. Adica, cica, elimina nitratii din apa... dar chestia asta o poti face chiar tu prin schimburile de apa wink

29

Re: Ciclare cu pesti

Am înțeles. Iti multumesc. O sa revin daca mai am întrebări.

30

Re: Ciclare cu pesti

Ok,  am cumpărat și soluția de la jbl și am schimbat și apa... Sper sa iasă totul ok.  Peste o săptămână o sa mai adaug câțiva peștișori dacă tirul va fi ok.  Va mulțumesc pentru ajutor.

31

Re: Ciclare cu pesti

Salut,

Am revenit. Deocamdata totul pare a fi ok, pestisorii sunt veseli, apa este perfect limpede. Totusi sunt cateva ellucruri pe care nu le-am intrebat, in principiu la schimbatul apei..
1. Cand schimb apa, incerc sa nu o pun nici prea calda nici prea rece. Este ok asa? Aparatul de masura este...mana. Este ok asa?
2. Pana acum am tras apa cu un furtun cu diametrul interior de 4 mm pe care il tineam la suprafata. Azi am bagat mana in acvariu si am incercat sa "aspir" pietrisul...evident ca nu a mers. Oare imi trebuie un aspirator de substrat? Am vazut asa ceva in Hornbach http://www.youtube.com/watch?v=l4_az4Yw4Ns Este drept ca e vreo 70 de lei dar...daca ar merita...
Cert e ca ma gandesc ca mai inculo, dupa cateva luni sa pun si plante naturale. Ma gandesc ca atunci nu va mai ajuta pentur ca voi rascoli substratul, nu?
3. Pana acum apa inapoi in acvariu o puneam cu o stropitoare careia ii scoteam sita. Azi am pus apa direct cu galeata. Nu stiu daca am procedat bine dar am tulburat un pic apa (bine, de fapt am ridicat cateva sedimente...banuiesc ca erau si cateva excremente). Intrebare: cum se elimina excrementele? Se descompun ele? Nu as vrea sa ajunga acvariul sa miroasa ca o balta.

Multumesc.