Subiect: Ajutor caras cu burta in sus

Salut, ma numesc bogdan si am 2 carasi negrii voalati intr-un bol de circa 10L
totul bine si frumos de 10 luni incoace pana aseara cand le-am dat fulgi sa mance
Dimineata cand sa merg la scoala Maroush [fetita] era toata decolorata si cu burta foarte umflata. L-am pus repede intr-un bol sanitar si tot l-am scos odata la 2 minute 3 secunde sa scoata aerul [ asa m-am gandit ca e bine ] vin acum de la scoala si-a recepatat culoarea doar ca tot are burta umflata si sta cu ea in sus [ partial iese din apa solzii nu sunt unii langa altii burta ramanand argintie normal trebuia sa fie neagra bolul nu are filtru nu are nimic doar pestii si apa de izvor, ajutatima va rog nu vreau sa moara i-am dat si mazare dar nu mananca, inoata dar foarte putin si debea mai razbate :acv

2 Editat de bughideva30 (2014-10-13 17:11)

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Asa arata el, pare mort dar nu e si sper sa nici nu fie

3 Editat de Faye (2014-10-13 22:11)

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Putin probabil ca acel caras sa-si mai revina. Dar pentru ca celalalt sa nu-l urmeze ar trebui sa remediezi 3 mari greseli pe care le faci:
1. Carasii nu se tin in bol, sub nicio forma 2 carasi in 10 litri. Fiecare ar avea nevoie de macar 50L, deci musai un bazin mult mai mare.
2. Este nevoie de filtrare serioasa la cata mizerie fac.
3. Carasii nu se hranesc cu fulgi sau alta hrana plutitoare ci cu granule care se scufunda.

P.S. De unde stii ca Maroush e fetita, ce varsta au acei carasei?

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Din pacate a murit, celalalt e vioi si estimam varsta ei deoarece o am de 10 luni si a facut si icre din cate am citit eu femelele au abdomenul mai intr-o parte decat barbatii pe celalalt Piper il am de vreo 7-8, intrebare ce pestisori sa ii mai aduc sa nu il las singur oare cu un betta se intelege? un sanitar? un swordtail? Filtru pentru bol gasesc? daca poti recomanda-mi un filtru niste mancare si o plantuta pentru mititelul ramas

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Ai citit punctul 1? Nu-ti tre filtru pt bol, iti trebuie acvariu!

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Am vazut dar mi se pare extraordinar de mult 50l pentru 1 caras, un bol mai mic mai cu bun simt? am vazut ca un bol[acvariu] de 50/60l costa 450 lei

7

Re: Ajutor caras cu burta in sus

bughideva30 A scris:

Am vazut dar mi se pare extraordinar de mult 50l pentru 1 caras...

Eu am 3 carasi in 180L si situatia nu e deloc fericita. Te asigur ca 50L nu-s deloc prea mult. Pestele asta ajunge la 30 de centimetri... ia o ruleta si vezi ce inseamna asta. Daca nu are unde sa se dezvolte corect, moare. Iar bolul nu e bun pentru pesti. Ii capiaza. Ia ceva cu colturi.

bughideva30 A scris:

...am vazut ca un bol[acvariu] de 50/60l costa 450 lei

Aici pe forum gasesti la colegi mult, mult mai ieftine la sectiunea bazar. Pune un anunt, poate te ajuta un coleg de la tine din oras.

Nu mai baga alti pesti peste caraselul ala, si asa e inghesuit. Iar plantele nu merg nici alea, o sa le manance.

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Ok o sa caut un acvariu cu colturi despre filtru ce parere ai? sa ii cumpar, sa pun si 2/3 melcisori? niste pietricele? mancare ce imi recomanzi [un nume daca poti]

9

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Pai intai ia acvariu si filtru, pe urma pui si pietricele si melci. Mancarea cat mai variata ar trebui, dar na... depinde si ce gasesti. Tetra discus se gaseste peste tot. Si vezi daca gasesti si artemia congelata sau larve de tantari.

10

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Daca o sa cauți, găsești acvarii si mai ieftine. Vezi si la rubrica vânzări. Nu mai chinuiți pestii in pahare.

11

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Salut Bogdan!
   Citeste articolul asta si asta inainte de altceva!

Faye A scris:

Tetra discus se gaseste peste tot.

   Tetra Discus la carasi? Bun asa...

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Am citit si m-am documentat, in legatura cu mancarea vad ca va acontraziceti. As vrea sa stiu de ce tovarasul meu pestisor a avut acea problema din senin, peste noapte. Filtre pentru boluri exista? doar intreb ca sunt curios ca nu am gasit nici unde cat timp traieste un caras negru voalat?

13

Re: Ajutor caras cu burta in sus

bughideva30 A scris:

sunt curios ca nu am gasit nici unde cat timp traieste un caras negru voalat?

   Traieste pana il bagi in bol, sau la plural, pana il bagi in boli :- In acvariu pot trai pana la aproximativ 20 ani +/- ceva ani smile! Tie chiar iti place cum arata imaginea pestelui distorsionata de bolul ala?

bughideva30 A scris:

Filtre pentru boluri exista?

   Nu exista filtru de bol! Raspuns final lol

bughideva30 A scris:

Am citit si m-am documentat, in legatura cu mancarea vad ca va acontraziceti.

   Avand in vedere ca o tii una si buna cu bolul as zice ca nu te-ai documentat deloc.
   "Ne contrazicem" deoarece Tetra Discus este o hrana foarte bogata in proteine de origine animala si slaba in vegetale, iar carasii sunt pesti ce consuma mai mult hrana de origine vegetala. De aici si boli cum ar fi: ocluzii intestinale, bloat, "burta in sus" si altele.

14

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Nu ne contrazicem, Ancistrus m-a contrazis si avand in vedere cunostintele lui in acvaristica te sfatuiesc sa iei in seama tot ce spune, pentru ca de cele mai multe ori are dreptate.
Ba chiar il poti ruga frumos sa-ti recomande el o hrana adecvata... sau mai multe.
Eu le dau alor mei Tetra Discus, fara probleme deocamdata si sper niciodata, dar ce-i drept, le dau o data la 2 saptamani.

15

Re: Ajutor caras cu burta in sus

Nu stiu ce sa-i recomand... eu la carasii mei, pe langa mazare, broccoli, zucchini, dovlecel normal, le dadeam JBL Goldpearls. 1 litru este 48-50 lei. Daca mai exista Hikari pe la noi, ii recomandam d-asta smile