1 Editat de macovei_teodor (2014-10-29 02:25)

Subiect: Molly galben cu pielea... uscata

Salut. Am un acvariu de 54 de litri care gazduieste 2 molly galbeni (o pereche), 2 molly negri (o pereche),  6 pentazona, 2 cory si 2 ramirezi. Acvariul este plantat (Egeria densa, Alternanthera reineckii si hygrophila difformis), folosesc un filtru intern, acvariul este in configuratia asta cam de 2 luni, iar ca decoratiuni am vreo 2 mici ghivece sparte.
Problema apare la femela molly galbena care are pe spate (cam de la gura pana la inotatoarea dorsala) niste pete albe, ca o crusta alba, ca atunci cand ai mainile aspre si uscate si se exfoliaza pielea. In ultimele zile e cam apatica si are momente cand sta pe fundul acvariului, se ridica sa manance insa nu o face cu tragere de inima. Am observat acum si pe masculul molly galben o mica regiune in aceeasi stare (dar mult mai mica decat a ei).
Momentan tratez cei 2 ramirezi de Ichtyo cu EXIT + Esha2000 conform instructiunilor si am temperatura ridicata la aproape 30 de grade.
Alimentatia lor consta in 3 mese pe zi: o masa cu fulgi TetraMin, o masa cu hrana congelata (bloodworms, artemia, etc) si o masa cu daphnia uscata.
Imi poate spune cineva ce ar putea fi si cum as putea incerca sa o tratez? Sper sa ajute pozele...
http://imageshack.com/a/img537/7263/rYp1KE.jpg
http://imageshack.com/a/img911/1998/1Ox6bG.jpg

Re: Molly galben cu pielea... uscata

3 mese pe zi?????  :omfg

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Salut!
   Ceva detalii despre filtrare, materialul filtrant si schimburile de apa? Niste teste de apa?
   Spui ca ai probleme cu molly dupa care spui ca ramirezii sunt si ei in tratament... stii ce este ciclarea? Petele de pe molly pot fi o infectie fungica, ceea ce arata o calitate destul de slaba a apei!
   Cata hrana le dai la o masa? Renunta de tot la daphnia uscata.

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Pe fondul stresului pestii devin sensibili la boli...au si pestii tot felul de boli. Important este, asa cum s-a spus mai sus, sa le asiguri calitatea buna apei si sa nu tii prea multi pesti pentru volumul de apa dat. La momentul asta factorul de stres din bazinul tau se numeste amoniac. De fapt cauza principala a mortalitatii/imbolnavirilor pestilor este amoniacul. Cauzele aparitiei amoniacului la valori mari sunt:
1) Acvariu neciclat
2)Lipsa schimburilor de apa
3)Acvariu suprapopulat
4)Suprahranirea pestilor.
Banuiesc ca aici sunt intrunite majoritatea conditiilor...Pentru moment schimburi de apa la 2 zile cate 25 % din volumul de apa,(apa declorinata) mancare la doua zile, muta pestii  bolnavi in alt bazin (bazin de carantina si acolo faci tratamentul). Data viitoare mergi pe ideea "mai bine previn, decat sa tratez" ...si eu am pierdut ceva pesti pana mi-am dat seama ca respectivele chimicale rezolva problema doar pentru moment. Succes!

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Incerc sa va raspund punctual:
- 3 mese pe zi, pentru ca am considerat ca mai bine le dau cate putin in 3 mese diferite si variate decat o singura masa din care sa strang apoi jumatate din substrat.
- filtrul este din cel intern, nu retin marca, cu burete ca material filtrant; schimburi de apa saptamanale intre 20%-40%; apa o testez regulat cu acele teste 6 in 1 si toti parametrii sunt in limitele acceptate.
- spun ca am probleme cu molly pentru ca asta vreau sa aflu; pentru ramirezi am aflat ca e ichtyo si ii tratez in consecinta, deci nu cred ca am nevoie de alte informatii pe tema asta. Intrebarea cu ciclarea e vreun test de-al tau personal sau cei care pun prima intrebare pe forum nu ar trebui sa stie ce e ciclarea? Nu pare sa fie fungic din moment ce nu apar firisoarele reprezentative, ci mai degraba ca o crusta dura.
- la fiecare masa pestii primesc ce pot manca in 2-3 minute, nimic mai mult (cea congelata nu "implineste" 30 de secunde  smile ).
- este si vreun motiv pentru care sa renunt la daphnia uscata, sau doar asa?...
- acvariul e ciclat, schimb apa regulat, sincer nu cred ca e suprapopulat si (sper) nici hraniti excesiv.
Am schimbat ieri cam 40% din apa dupa 3 zile de tratament contra ichtyo si voi continua sa o schimb tot asa des. Ca un update - astazi dimineata am observat si un "pop-up eye" la femela molly. Cei 2 molly afectati i-am mutat in alt bazin, cu apa curata si putina sare, iar in urma discutiei cu un nene de la petshop am ajuns la concluzia ca cel mai probabil e ceva bacterie si mi-a fost recomandat Colombo Cytofex ca si tratament (ceva pe baza de extracte de plante contra infectiilor bacteriene). Le fac tratamentul conform instructionilor si revin.
Multumesc oricum pentru atentie si timp.

Re: Molly galben cu pielea... uscata

In a 2-a poza, apare o bucata de scoica?

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Mult succes cu pestii!

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Da sefer jesirah e o "jumatate" de scoica.
Multumesc Ancistrus, dar pe viitor te rog sa nu mai ajuti pe nimeni asa...

Re: Molly galben cu pielea... uscata

macovei_teodor A scris:

Multumesc Ancistrus, dar pe viitor te rog sa nu mai ajuti pe nimeni asa...

   Cred ca ai probleme cu comunicarea daca nu chiar mai grav... ce anume nu ti-a placut, sau ce anume ti s-a parut ostil din ce ti-am spus?

Ancistrus A scris:

Salut!
   Ceva detalii despre filtrare, materialul filtrant si schimburile de apa? Niste teste de apa?
   Spui ca ai probleme cu molly dupa care spui ca ramirezii sunt si ei in tratament... stii ce este ciclarea? Petele de pe molly pot fi o infectie fungica, ceea ce arata o calitate destul de slaba a apei!
   Cata hrana le dai la o masa? Renunta de tot la daphnia uscata.

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Imi pare rau! Dupa tine, setup-ul tau e ireprosabil si cunostiintele tale vaste. Simplu fapt, ca dupa 2 luni, ai cam multi pesti bolnavi, nu-ti spune nimic? Atat timp cat nu-ti recunosti greselile si nu esti constient ca ai multe de invatat, inca, iti pierzi timpul aici sau pe alte forumuri acvaristice. Cand spuneam ca-mi pare rau, ma refeream la pesti. Si cei mai experimentati colegi, au inceput de la zero, n-are de ce sa-ti fie rusine!

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Rog un moderator sa inchida aici, am primit raspunsurile de care aveam nevoie.

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Daca tu consideri ca asta este atitudinea potrivita...
http://www.jbl.de/en/online-hospital/identifying-and-curing-fish-diseases

13 Editat de rider (2014-10-30 10:47)

Re: Molly galben cu pielea... uscata

Dapfnia este o mancare saraca, ca sa spun asa si inca un minus murdareste apa foarte repede.
Acum nu trebuie sa te superi daca mai primesti cate un raspuns mai dur sau mai sarcastic, daca mai stai pe acest forum vei vedea ca nu e asa. Ancistrus a fost bine intentionat cand a intrebat de ciclare, de aici vin multe probleme. MariusMinu ti-a spus una foarte mare parerea mea. Nu spune nimeni ca tu nu sti ce este ciclarea, dar era bine sa dai mai multe detalii despre acvariu, ciclat cat, de cand... Sper ca nu te vei supara si pe mine  :noroc