1

Subiect: Salut..

Ma numesc George .., sunt din judetul olt  si sunt  un incepator care are nevoie de ajutor . De circa 1 saptamana  m-a lovit ideea  de a face un acvariu, mai exact 75,5 cm...34,5cm ..40 inaltime. .( 75,5 pt ca aveam  sticla respective ). Am cumparat sticla de 6 mm si aqua silicone  den braven. Acum vine intrebarea ...,este de ajuns fund de 6mm sau sa iau de 8..10mm?. Daca nu supar pe nimeni ,..ma puteti ajuta  sa aleg un filtru potrivit..

2 Editat de MariusMinu (2014-11-10 11:49)

Re: Salut..

Salut si bine ai venit! Atat acvariul care l-am tinut inainte(80x35x40)cm cat si actualul (100x40x40)cm sunt din sticla de 6 mm inclusiv fundul. Daca liptura este buna si pui ceva gen folie de parchet sub acvariu trebuie sa tina fara probleme sticla de 6mm. Filtrul il alegi in functie de buget...la marimea aia merge atat filtru intern cat si filtru extern.

3 Editat de George83 (2014-11-10 20:55)

Re: Salut..

Salut..   75,5....34,5...40 h..sint  dimensiunile acvariului care il pregatesc pt lipit si va fi primul meu acvariu. Am citit despre lipire  dar am intrat in ceata la faza cu slefuitu ( este bine sa slefuiesc muchiile sau nu.)? . Din calculele facute  volumul net va fi de 96 litri si imi trebuie un filtru  cu capacitate de filtrare intre 400 si 700 l pe ora . Din lipsa de bani  am sa optez pt unu intern   si  am nevoie de ceva sfaturi  in alegere lui  si a restului de echipament .( eventual si firma ). Eu ma gandesc sa iau Filtru intern Resun SP-1100L sau SP-1200L  si Incalzitor  Aquael, 150 W. ( credeti ca pot allege ceva mai bun si sa ma incadrez in aceiasi bani "110-120 ron.)

Re: Salut..

Nu e chiar asa usor sa lipesti un bazin si mai iasa si aspectuos daca n-ai gresit cateva inainte...muchiile trebuie slefuite sa nu te tai atat cand il manevrezi la lipire cat si ulterior daca atingi bazinul la mentenanta. Plus de asta creste suprafata de contact dintre sticla si silicon, dar si aderenta siliconului la sticla. Cine spune ca nu trebuie slefuita probabil inca foloseste cadru de fier cum era o data. Apropo' de silicon cel mai folosit este dow corning 881. Pentru acvarii trebuie silicon de acvarii nu doar unul rezistent la apa, pentru ca in bazin de pilda eu am tinut si ph 5,5 si apa cu asa ph devine acida...ARDE TOT... lol
Filtru intren ia ceva de firma (eu am Eheim intern pe care il folosesc la reseturi si sunt multumit), cele ieftine am tinut vreo 3 (chinezarii toate) si au ajuns la gunoi f repede, cel mai mare dezavantaj fiind zgomotul mare, deci uruie bazaie si caraie...acum depinde daca ai bazinul in camera in care dormi o sa intelegi ce spun dupa cateva nopti  big_smile .