1

Subiect: Ionut Nae- inceput de hobby.

Va salut, numele meu este Ionut Nae, de curand locuiesc in Bucuresti,si de curand posesor al unui acvariu, dupa multe sacrificii.
Bazinul este unul de 54 l , cu capacul modificat in asa fel incat se pot pune doua neoane ( acum sunt 2 de la JBL, nu stiu modelele), incalzitor de 100 w, filtru EIHEIM aqaball cu 3 compartimente de filtrare, unul cu ceva bile si doua cu bureti.
am reusit sa il iau deja ciclat si mi-am cumparat asa :
9 neoni, 4 "neonul saracului" si 2 corydoras, in bazin sunt si cateva plante dar nu le stiu numele... pe viitor imi doresc sa inlocuiesc pestii cu boraras si microrasbora si ceva creveti, dar cel mai probabil nu imi voi permite...asa ca ma gandesc la varianta sa renunt la neonii saracului si sa iau cativa endleri (daca gasesc ceva frumos pe aici la un pret pe placul buzunarului meu.

pe viitor o sa va solicit ajutorul in realizarea unei bombe c02, dar tot dupa stabilizarea finantelor.

cam atat pentru moment, astept sugestii.

cu mult respect, Ionut Nae.

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Salut ,
hai cu cateva poze sa vedem si noi ce ai acolo.
Eu unul nu stiu ce este "neonul saracului' .

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Bine ai venit Ionut!
   Cum adica ai luat filtrul/acvariul gata ciclat? Detaliaza putin.

bogdivaio A scris:

Eu unul nu stiu ce este "neonul saracului' .

   Tanichthys albonubes

4 Editat de IonutNae (2014-11-14 14:20)

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

:crap

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Multumesc Cristi  :noroc  , am mai invatat ceva.

P.S. Am observat ca nu merge sa trimiti PM

6

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Tanichthys albonubes....am incercat sa pun poza dar nu apare....acvariul l-am luat de la cineva care il avea de ceva vreme si l-am rugat sa nu arunce apa din el, am pastrat-o in bidoane. in sensul asta, era deja ciclat !

7 Editat de bogdivaio (2014-11-14 14:31)

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Bacteriile se gasesc in numarul cel mai mare in filtru si substrat.
Acuma treaba asta cu apa e buna si ea la ceva, dar asta nu inseamna ca acvariul e ciclat, nicidecum.

Acum legat de estetica , eu as muta acel Echinodorus ca banuiesc ca asta e mai in stanga sa maschez oarecum filtrul.
Vad ca ai si Anubias in partea stanga, il poti ancora frumos de o cioata cu guta de pescuit.

Termometrul parca e facut sa stea pe sticla, sau o fi un termometru de substrat?!  :stupid
Poti sa renunti la aerare, este suficient ca sa indrepti jetul filtrului spre suprfata apei sa o valureasca putin...plus ca te scapa de zgomot.  big_smile

Substrat din cate vad ai cam putin...ar merge 3 cm in fata si 6-7 in spate astfel incat plantele sa-si poata dezvolta cat mai bine radacinile.

8

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

termometrul ma tot chinuie , nu vrea deloc sa stea din cauza ventuzei, planta din stanga este deja cu radacinile intr-o piatra, fara a fi legata si acvariul a fost luat cu filtrul "murdar" ca si substratul de altfel.... eu zic ca este ciclat. nu am inca teste dar pestii o duc bine.

9

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

:of

10

Re: Ionut Nae- inceput de hobby.

Ce sa mai zic...bafta!
Sa pui poze din cand in cand sa vedem cum mai evolueaza lucrurile.  wink