Subiect: Identificare alge

Salut.De ceva timp am inceput lupta cu acest tip de alga.Nu imi pot da seama exact cu ce fel de alga ma confrunt.Seamana cu fuzz(doar ca e neagra).Staghorn parca nu ar fi si nici bba, deci rog cunoscatorii sau pe cei care s-au confuntat cu acest tip de alga sa ma ajute cu un sfat, o parere si identificarea in primul rand

Re: Identificare alge

Cred ca ar ajuta foarte mult o poza cat mai clara cu alga problema.   wink

Re: Identificare alge

Pusesem dar nu s-a afisat

Re: Identificare alge

a

5

Re: Identificare alge

Salut,

Pare a fi Black Beard Algae (BBA).

Re: Identificare alge

Asa suspectam si eu dar ... acum nu mai sunt asa de sigur

7

Re: Identificare alge

cata1preda A scris:

Asa suspectam si eu dar ... acum nu mai sunt asa de sigur

de ce nu mai esti asa sigur?  :smoke

Re: Identificare alge

Si eu zic ca e tot BBA sau daca ai fertilizat in ultima perioda cu fier in exces s-ar putea sa fie fuzz algae.

Exact , de unde atata nesiguranta?!  :stupid

9 Editat de cata1preda (2014-11-25 20:10)

Re: Identificare alge

In pozele unor colegi de pe forum care s-au confruntat cu bba , aceasta alga este formata din fire mult mai compacte, mai dese, ca o pensula,in schimb in acvariul meu firele sunt mai rare, de aici si nesiguranta mea.

10

Re: Identificare alge

Crede-ma nu ai vrea sa o vezi la tine in acvariu mai compact si mai deasa  :smoke

Poate ne zici putin despre programul tau de iluminare , fertilizare , intretinere...sa vedem ce ai facut sau nu ai facut in ultima perioada de cand "te-a invadat alga misterioasa."   :stupid

11 Editat de MariusMinu (2014-11-26 12:17)

Re: Identificare alge

Mie imi pare staghorn algae in stadiu incipient...Nici pozele nu sunt prea clare...

12 Editat de cata1preda (2014-11-27 17:55)

Re: Identificare alge

Program de iluminare 9 h pe zi , 4 ore-iluminare,3ore pauza,5 ore iluminare.3 neoane 18 w , 2*philips 830, 1*philips 865
Fertilizam 3 ml trace mix si 3 ml pps pro, dar am redus la jumatate de cand au aparut algele, mai sunt si zile cand nu fertilizez.Tot de cand au aparut am inceput sa fertilizez cu cate 3 ml easy -carbo pe zi.In incercarea de eradicare a acestei alge am incercat tratamentul cu apa oxigenata la o concentratie de 0.5 ml/l, un black-out de 3 zile+3 nopti.
Aveam in cantitati foarte mici gsa si o alga filamentoasa verde pe geamul frontal, pe care prin masurile luate mai sus le-am stopat.
Schimburi de apa saptamanal 30 litri , cu aspirare substrat.
Banuiesc ca principala cauza a aparitiei acestor alge a fost cantitatea de fertilizant un pic cam mare pentru flora pe care o detin.

Re: Identificare alge

Intr-adevar nu sunt foarte clare pozele, dar nu am o planta pe care sa se distinga foarte bine aceasta alga.Sunt numai frunze pe alocuri invadate.

Re: Identificare alge

Pare ca fertilizarea cu easy-carbo si taierea frunzelor invadate reuseste sa o tina in loc cat de cat.