Subiect: Dragon's Gate

Acvariu 40x25x25 = 25 litri

Filtru Eheim Aquaball 130, cu un singur modul.

Iluminat: lampa DIY, la inceput cu 1 x 24 Giesemann Midday, schimbat dupa 2 saptamani cu 1 x 24 Giesemann Aquaflora.

Substrat: nisip vulcanic.

Decor: Dragon Stone.

Fertilizare: ProFito, Vimi - All in Red, Easy Carbo, CO2 - 1 bula la 3 secunde non - stop.


Nu am fost prea sigur ca va avea viata lunga acest acvariu (nici acum nu sunt ), data fiind timpul scurt (credeam eu) de trecere de la acvariul de 126 litri la cel de 162 (inca nu am lampa... restul este pe pozitie si-asteapta startarea).

Acvariul a fost ciclat fara lumina si este startat de cca. 6 saptamani.

Re: Dragon's Gate

Am inceput cu HC Cuba, iar azi am adugat Cladophora (nu este intr-o stare prea grozava, dar sper sa isi revina). Probabil ca voi mai adauga cateva fire de Eleocharis parvula.

Fotografiile nu sunt prea grozave, intrucat lumina esta de la neonul Aquaflora. Voi schimba data viitoare.

Sunt in cautarea de nisip (pentru carare) care sa fie cat de cat apropiat la culoare de pietre. Daca nu gasesc ceva care sa imi convina, voi macina o piatra.

Re: Dragon's Gate

Frumusel !  :sok
Mie imi place cum se vede cu Giesemann Aquaflora.

Poate incerci sa faci cararea cu Nisip JBL Sansibar Red sau Nisip JBL Sansibar Portocaliu ...si volcanit ar merge mai ales ca in noua varinta l-au maruntit.

Bafta!

4

Re: Dragon's Gate

Foarte frumos inceputul......arata bine
Dar iti dau un sfat............scoate bilele de Cladophora din acvariu...cu timpul va creste si se vor rupe din ele firicele si apoi sa vezi tu bucurie cand se va lipi de Hc si de pietre.....  :omfg  :omfg  :omfg  :omfg  :omfg

Re: Dragon's Gate

@ bogdivaio: multumesc pentru apreciere si recomandari smile.

Petre, multumesc pentru sfat smile. Intentionez sa nu tin prea mult acest acvariu (am doar o butelie de CO2) si sa-l startez pe cel mare. Aveam de gand sa folosesc Cladophora si in celalalt (in acelasi mod, sa o "atasez" de pietre)... acum mi-a trecut. Sper sa nu inceapa sa zboare prin acvariu in cele 3-4 saptamani, cat zic ca-l voi mai tine functional in aceasta forma.

6 Editat de petre79 (2014-11-30 02:40)

Re: Dragon's Gate

Sper sa nu inceapa sa zboare prin acvariu in cele 3-4 saptamani, cat zic ca-l voi mai tine functional in aceasta forma.

Eu nu ti-as recomanda sa le ti nici in cele 4 saptamani spuse de tine.....  wink  wink  wink

Re: Dragon's Gate

Multumesc, Petre. Mai pastrez pana incep sa se dastrame.

Foto facuta aseara.

Re: Dragon's Gate

.

9 Editat de petre79 (2014-12-03 02:15)

Re: Dragon's Gate

Da..da foarte frumos.......mai putin acele bile....  lol  lol
Mai puteai baga in locul lor ceva moss.......ex. unu foarte fain....Fissidens Fontanus

10

Re: Dragon's Gate

Multumesc, Petre... cu putin noroc, voi adauga si moss-ul smile