Subiect: Import Discusi Tony Tan (IP DISCUS) - Malaysia

M-am gandit sa fac un import de la Tony Tan, IP DISCUS Malaezia, cel mai renumit crescator de acolo, castigator a 5 titluri de Grand Champion la concursurile internationale.
Cred ca e momentul mult asteptat de multi discusari de la noi!
Se plateste doar transportul si vama (handlingul si TVA-ul). Pentru cei care se intreaba de ce fac asta, raspunsul este simplu, o fac pentru mine si pentru a ajuta comunitatea crescatorilor de discusi din Romania (implicit pentru a avea discusi mult mai buni in tara).
Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba, la Tony Tan puteti gasi in jur de 42 de varietati de discusi, care mai de care cu nume mai pompoase.

Asadar se pot comanda discusi din urmatoarele varietati:
Cobalt Blue
Diamond Snake
Blue Angel
Platinum Blue Angel
Royal Ruby Red
Golden Sun Merah
Red Scarlet
Yellow Lemon
Red Valentine
Red White
Yellow White
Snow White
White Butterfly
Super White Butterfly
Rose Red
Red Dragon
Checkerboard Pigeon
Red Panda
Galaxy Turquoise
Tiger Turquoise
Altum Flora
Royal Blue Flora
Electric Dream
Ring Leopard
Leopard Spotted
Fine Spotted Leopard Snake Skin
Face Spotted Eruption
Fineline Snake Skin
Snow Peacock / Snow Leopard
Snow Eruption
Golden LSS
Golden Spotted
Spotted Pigeon
Spotted Pigeon Snake
Albino Leopard Spotted
Albino Eruption
Albino Red Cover
Albino Millenium Gold (AMG)
Albino RGD
Albino Platinum
Heckel Stripe
Blue Moon Heckel

Pentru cei interesati de import...comanda se va face saptamana viitoare urmand ca intr-o saptamana, maxim doua, discusii sa ajunga in Romania. Pentru mai multe detalii, lista de preturi, etc. aveti urmatorul nr. 0721.546.720 Vlad

Pentru cei care ma intreaba care sunt costurile suplimentare raspund aici pentru toti:

-greutatea unui bax este de 17 kg
-transportul de la insula Penang pana la Kuala Lumpur 145 USD
-discusii ajung cu KLM via Amsterdam
-transportul unui kilogram de la Kuala Lumpur,pana in Otopeni - 6,2 USD per kilogram
-taxa veterinara din Malaysia, permisul de export plus agentul de export al lui Tony - 120 USD
-Taxa veterinara in Amsterdam 125 USD
-ambalarea plus bax - 12 USD pe bucata
-handlingul de cargo la Otopeni inca nu il stiu (estimez undeva la 200-300 lei)
-TVA-ul se plateste de fiecare doritor la suma pe care o comanda, cat si la totalul transportului.
Cam astea ar fi cheltuielile.

La un simplu calcul de exemplu avem 390 USD taxe, la care se adauga 6,2 USD per kilogram ( sa zicem ca vor fi 100 kg) adica 620 USD, plus ambalarea la 7 baxuri - 84 USD...total 1094 USD. Daca suntem 10 doritori ar fi 110 USD de caciula (fara handling in Otopeni si fara TVA-ul pe care fiecare si-l plateste in functie de suma comandata).
Nu pot aduce foarte multe baxuri (in jur de 7-8 bucati) si cu cat suntem mai multi, cu atat aceste costuri se vor imparti la mai multe persoane si implicit costul final va fi mai mic.
Mentionez ca pentru fiecare cost in parte (transport, Tva, taxe, etc.) va exista factura, iar aceste facturi vor putea fi vazute la cerere de catre toti cei care au comandat.

Deja suntem 5 persoane pe lista!