1

Subiect: Filtru intern in locul celui extern

Am un filtru Tetratec EX1200 si azi a curs pt prima data in 5 sau 6 ani, nu mai stiu exact. Dupa cate am citit sunt chiar norocos. Problema e ca nu eram acasa cand s-a intamplat, noroc ca am lasat acasa copilul si bunicii au venit sa vada de el, ca altfel.......
In fine, ce nu inteleg eu cum naiba curge fara sa-l desfac, fara sa umblu la el, asa pur si simplu a inceput sa curga. L-am demontat si nu are nicio garnitura rupta, am pus furtunele pe direct, am uns oring-ul de la capac cu glicerina si tot curge, nu mai ramane decat sa-i schimb acest oring. Citind pe forum am observat ca si alte filtre externe se comporta la fel, adica curg cand iti e lumea mai draga, asa ca ma gandesc sa imi iau filtru intern ( deja am 4 placi de parcet distruse), nu de alta, dar nu vreau sa plec la munca si cand ma intorc sa gasesc casa plina de apa.
Intrebarea e ce filtru sa-mi iau. Am acvariu de 180l, cu africani in el. Vreau neaparat filtru intern, dar care sa fie la fel de eficient ca Ex1200 si la fel de silentios.

2

Re: Filtru intern in locul celui extern

Curge pe la adaptor, scoate adaptorul si infige furtunele direct in gauri (intra putin fortat) si nu va mai curge. Intre timp vei avea ocazia de a cauta alt adaptor sau sa il repari pe acesta. Sunt 3 locuri pe unde poate curge:
1 adaptorul e cel mai fregvent la oringurile alea mici din interior
2 oringul mare de la canistra
3 pompa de amorsare