1 Editat de leounltd (2015-02-02 01:42)

Subiect: Inchis

Salutare,

Am un nano cu creveti blue si de cateva zile am observat niste "chestii" ciudate sub forma unor varfuri de plante care au un capat lipit de  pietre sau geam.
Au diametrul unui fir de ata, sunt verzi si  in capatul superior se ramifica daca pot spune asa. :crap
Am facut si o poza in care cred ca se pot observa (dreapta- jos).
Ce este, ca de bine nu pare?  mad

Va multumesc anticipat!
Leo

2

Re: Inchis

Nu incarca poza...

3

Re: Inchis

hydra?
http://acvablog.ro/ro/hidra-hydra/

4 Editat de MariusMinu (2015-01-07 11:44)

Re: Inchis

Hydra.
ps: Daca o rupi in mai multe bucati o sa afli de ce i se spune asa big_smile

5

Re: Inchis

Va mulțumesc pentru răspuns!
Am citit articolul si intr-adevar este hydra verde.
Tinand cont ca am crevetii, nu pot popoula cu pești, dar nici cu solutii pe baza de cupru nu pot incerca
Cum pot scapa de ele si care ar fi efectele existentei lor in acvariu?

6 Editat de MariusMinu (2015-01-07 18:38)

Re: Inchis

Evita sa mai ramana mancare multa pe jos...in cateva luni or sa dispara de la sine. Restul metodelor sunt distructive pentru bazin. Apar frecvent in bazinele fara pesti sau cu pesti ghiftuiti pana la refuz cu fulgi/granule si alte delicatesuri...
Restul bazinului cum arata?

7 Editat de leounltd (2015-01-07 18:46)

Re: Inchis

MariusMinu A scris:

Evita sa mai ramana mancare multa pe jos...in cateva luni or sa dispara de la sine. Restul metodelor sunt distructive pentru bazin. Apar frecvent in bazinele fara pesti sau cu pesti ghiftuiti pana la refuz cu fulgi/granule si alte delicatesuri...
Restul bazinului cum arata?

O sa tin cont de ce mi-ai zis, cu toate ca, mancare le dau o singura data pe zi, in acealsi loc (am improvizat un capac de la o cutie de hrana, sa nu ajunga mancarea in substrat) si niciodata nu am vazut sa ramana. Consider ca le dau cat trebuie.
Restul acvariului arata ok zic eu..adica nu am alge, apa e curata, etc.
Este un bazin mic de 12L in care am 10 creveti, nu face nimeni scandal smile)
Eventual, pun o poza cand ajung acasa..
PS: mai am doua acvarii cu creveti, unul de cateva luni bune si e prima data cand vad asa ceva in acvariu sad

Mersi! :noroc

Re: Inchis

Salut! In poza apar si niste chestii lunguiete albicioase? Ai cumva si planarii? De hidra scapi cu easy carbo. Seringa cu ac, dai direct pe hidra. Am avut in nano cu creveti, asa am rezolvat. Bafta!

9

Re: Inchis

Salut,
M-am uitat iar prin acvariu si pe net la cateva poze cu planarii..raspuns final, are Leo si de alea! Nu ratez nimic! lol
O sa incerc ce ai zis tu, cu easy carbo injectat. Am la indemana..
Mersi de raspuns! ^:)^

Re: Inchis

Mancare mai putina, sifonare substrat. Implicit mai multa atentie la curatenie, rezolvi si cu planariile. Mai merge cu ROMBENDAZOL. Dar nu mai stiu care era dozajul exact, daca cauti pe net, gasesti articolul. Hai ca se rezolva!  :noroc