1

Subiect: Sebi va saluta !

Salut,
    Ma numesc Sebi, sunt din Iasi, am 15 ani  si un acvariu  smile
    Sunt cat-de-cat  incepator dar imi place acvaristica si voi evolua  :noroc
    Bafta !  :noroc

2

Re: Sebi va saluta !

Bine ai venit!

Mai multe detalii despre acvariu ne dai?..sau cateva poze smile

Leo

3

Re: Sebi va saluta !

Bine ai venit, Sebi!

Succes si ape limpezi!

4

Re: Sebi va saluta !

Multumesc mult  lol Cat despre acvariu...
    Acvariu ... L=70 l=25 h=30   HOMEMADE  sticla 5mm silicon negru
    Filtrare ... Filtru Intern Aqua Zonic Emperor 650 lph 6W cu burete si carbune
    Iluminat ... 1x T8 230 V 15 W 2700 k (stiu ca nu e destul )
    Aerare ... pompa 250 lph
    Substrat ... JBL Florapol, Pietris, Nisip cuartos
    Plante ... Lilaeopsis Brasiliensis
    Locatari ... 2 xipho, 3 gourami
    Acvariul e abia inceput, in timp voi lua niste pietre din rau de la munte si sper sa mai cumpar ce este nevoie
    Ape limpezi si la voi... Bafta !

5

Re: Sebi va saluta !

sebi00 A scris:

Acvariu ... L=70 l=25 h=30   HOMEMADE  sticla 5mm silicon negru
    Filtrare ... Filtru Intern Aqua Zonic Emperor 650 lph 6W cu burete si carbune
    Aerare ... pompa 250 lph
    Substrat ... JBL Florapol, Pietris, Nisip cuartos

1. Acvariul nu are latimea cam mica raportata la lungime?
2. Cred ca poti scoate carbunele din filtru si sa pui ceva siporax sau alt material filtrant - biologic.
3. Poti scoate piatra de aer din acvariu si directiona out-ul filtrului putin spre suprafata apei, schimbul de gaze realizandu-se prin valuirea apei.
4. Ce marime au pietrisul si nisipul?

6

Re: Sebi va saluta !

1. Ba da, este foarte ingust  sad
2. Multumesc, asa voi face
3. Nu prea inteleg
4. Nisipul 2-4 mm iar pietrisul 5-10 mm

7

Re: Sebi va saluta !

Legat de punctul 3, eu am incercat intr-o zi chestia asta cu opritul pompei de aer si tin sa va zic ca ai mei pestisori se sufocau dupa nici 2 ore...si am valuri la suprafata deoarece am 2 filtre interne. Stateau numai cu gura pe sus si se vedea cum respira de la suprafata. Pana si neonii care nu urca la suprafata decat pt hrana, i-am vazut urcand sa ia "o gura" de aer. Ce e drept am putine plante si cam multi pesti (14 in 60 l).
Eu vreau sa iti zic doar sa ai grija cand opresti pompa de aer. Opreste-o in cursul unei zile in care poti urmari comportamentul pestilor. Noaptea am citit ca e posibil sa se sufoce in somn. Acuma nu stiu, sa te sfatuiasca mai bine cei mai experimentati.  wink  wink

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

8

Re: Sebi va saluta !

sebi00 A scris:

Nisipul 2-4 mm iar pietrisul 5-10 mm

Nisipul e bun, dar pietrisul nu are ce cauta acolo... cand vei aspira substratul pentru a elimina dejectiile pestilor iti va fi cam dificil. In plus, in cazul in care ramane mancare pe substrat pestii nu o vor putea manca.
Oxigenarea apei se realizeaza prin intermediul valurilor ca intr-un lac si este suficienta in conditiile unui acvariu intretinut normal si fara suprapopulare. <- in categoria asta nu se incadreaza acvariile gen pet-shop.

anamaria A scris:

Ce e drept am [...] cam multi pesti (14 in 60 l).

Re: Sebi va saluta !

Bine ai venit Sebi!

anamaria A scris:

Legat de punctul 3, eu am incercat intr-o zi chestia asta cu opritul pompei de aer si tin sa va zic ca ai mei pestisori se sufocau dupa nici 2 ore...si am valuri la suprafata deoarece am 2 filtre interne. Stateau numai cu gura pe sus si se vedea cum respira de la suprafata.

   Asta inainte sau dupa ce ai facut bomba CO2? Alt motiv pentru "sufocare" mai este si amoniacul... dar sigur nu este cazul, doar ai acvariul "ciclat", nu? smile
   Nu stiu cati mai folosesc pompa de aer intr-un acvariu plantat...

Re: Sebi va saluta !

Salut si bine ai venit!

11

Re: Sebi va saluta !

Asta inainte sau dupa ce ai facut bomba CO2? Alt motiv pentru "sufocare" mai este si amoniacul... dar sigur nu este cazul, doar ai acvariul "ciclat", nu? smile
   Nu stiu cati mai folosesc pompa de aer intr-un acvariu plantat...

Nu aveam CO2 cand am oprit aerarea. Am zis eu cumva ca acvariul meu este ciclat? (in afara de prima oara cand am scris pe acest forum, asta pentru ca nu stiam exact ce e ciclarea. ) Nu e complet ciclat acvariul si probabil e si asta o cauza. Oricum fac schimb de apa la 3 zile, aspir substratul la saptamana, mancare nu cade pe jos.. wink . Are o luna acvariul abia.
Eu doar l-am atentionat pe el. I-am zis ce am patit eu si sa aiba grija sa nu pateasca la fel. smile

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

12

Re: Sebi va saluta !

Multumesc, voi inlocui pietrisul...cat despre aerare, nu stiu ce sa fac ...

13

Re: Sebi va saluta !

Subscriu la ideea cu pozitionarea out-ului spre suprafata apei. Consider ca e suficient :noroc