1 Editat de Atikusz (2015-01-17 13:52)

Subiect: Setup nou acvariu usor de intretinut

Dupa o pauza de 3 ani m-am hotarat la un nou setup.Mai exact un acvariu lipit de mine, din sticla de grosime 8 mm avand dimensiunile de 75 x 35 x 40 – undeva la 85 l net. Capacul este home made cu tuburi T 5 ,mai exact 2 x 24 W Osram 865 si 1 x 14 W Osram 830 . Total putere lumina 62 w. Am ales plante mai easy pt ca nu am vrut sa folosesc aditie de CO2.Acvariul acum este plantat cu :  Vallisneria ,Bacopa,Egeria Densa,Ludwigia Repens,Echinorus 2 tipuri,Anubias Barteri pe o vita de vie si cu alge pe el ce cred ca este BBA – asa l-am primit prin donatie dar cumva trebuie sa scap de algele de pe el.Substratul este pietris margaritar de 2-4 mm. Pesti : 5 Scalari,12 neoni,4 sifo si 2 Corydoras.Cu filtrarea treaba este rezolvata numai pe moment,folosesc un filtru intern model mai vechi Fluval 3 Plus.care are debit mare  - ok pt acvariul meu,este foarte silentios dar mi se par putine mediile de filtrare care sunt doar 2 bureti subtiri asezati lateral in filtru.Ca sa fie si ceva material pt filtrare bio in el,intre cei 2 bureti am inghesuit doi saculeti de Siporax Mini (avute in sertar de pe vremuri de la un filtru Serafil 120).Ca si fertilizanti pt plante folosesc Sera Florena si Florenette A – sunt multumit pe moment de evolutia plantelor.Ca plante mai doresc  sa pun in prin plan Sagittaria Subulata  si Echinodorus Tenellus – sper sa gasesc pe undeva …  Acum intrebari si cerere sfaturi : Am in vedere achizitionarea unui filtru extern din 2 motive :filtrare biologica mai buna si castig spatiu in acvariu,daca se elimina Fluval 3 –ul. M-am gandit la un Aquael Minikani 120 ,are pret bun si cred ca este suficient pt acest acvariu de 85 l net. Va fii asezat in spatele acvariului asa ca nu trebuie sa ridice apa la inaltime de 1-1,2 m filtrul avand un debit relativ mic 300 l/h. sau poate primesc alte recomandari.Pentru lumina poate ar fii bine sa schimb tubul Osram 830 de 14 w pe unul de 24 W,asa ar fii 72 w la 85 l de apa. Astept pareri,sfaturi pt imbunatatiri

Re: Setup nou acvariu usor de intretinut

Bine ai venit/revenit!

Atikusz A scris:

Dupa o pauza de 3 ani m-am hotarat la un nou setup.Mai exact un acvariu lipit de mine

   Un acvariu lipit de tine ma gandesc ca nu este prea comod... te cam incurca la mers lol lol

3

Re: Setup nou acvariu usor de intretinut

Si ceva poze cu acvariul

4

Re: Setup nou acvariu usor de intretinut

Eu n-as tine 5 scalari in 80 de litri.