1

Subiect: Ce se intampla??!!

Ajutor! Mi-au murit 3 pesti in 2 zile. :fcry (1 mascul Guppy, 1 femela Xipho si un sanitar ventuza) Apa era cam murdara si daca ridicai capacul putea...
Sa-mi prezint acvariul :acv : are 60 de l, am filtru si incalzitor, 3 ornamente... Pestii care ii aveamm initial sunt: 3 guppy(1 masc. si 2 femele), 3 xipho(la fel) si 2 sanitari(unul curata pietrisul si celalalt sticla).
Apa s-a murdarit deoarece mi-au fatar femelele xipho(cred) in el si am reusit sa salvez 20, am dat prea multa mancare(tipic), excremente... S-ar putea sa fi murit din cauza asta. Azi am curatat tot ce era in acvariu(in afara de pesti, bineinteles tongue) si am pus restul pestilor vii intr-un vas de plastic pana maine. Prima intrebare: o sa moara daca stau acolo?
Femelele guppy au bule/pete albe pe corp. Asa avea si femela xipho decedata si nu erau asa inainte. E o boala?? Daca da, care? Si cum se trateaza? Se vor imbolnavi si ceilalti si vor muri? :pls  sad

P.S.: Sunt incepatoare. Am acvariul abia de 2 saptamani.

2 Editat de Ancistrus (2015-01-31 01:54)

Re: Ce se intampla??!!

Bine ai venit Maria!
   Cam care a fost "contributia" ta in aceste doua saptamani la acest acvariu? Schimburi de apa, hrana, igienizare etc!

3

Re: Ce se intampla??!!

Am schimbat apa sapt. trecuta in proportie de 25% si ieri pe toata. Am dat filtrul la maxim si am folosot Aqua Safe. Apa sta de mai mult de 12 ore la statut si am pus in ea niste picaturi pentru pesti bolnavi de care mi.a dat vanzatorul. Una dintre fwmelele guppy cate are bule pe ea, coada zdrentuita a inceput sa se "scarpine de peretii vasului in care stau momentan... Ce se intampla cu ea? Sa o izolez o saptamana si sa nu o pun in acvariu cu ceilalti pesti?   :froll

4

Re: Ce se intampla??!!

Si eu sunt incepatoare...am carasi aurii sunt bolnavi .Am acvariul de 16 l si carasi sunt de 2cm(sunt doar 2 carsi).Unul nu poate inota normal sta cu capul la suprafata si nu mananca !!! Pe el l-am cumparat luni (azi e sambata) iar pe celalant vineri!!!Ajutor ,am incercat cu mazare nu merge...el (el cel bolnav nu o mananca)!!! :pls Va rog!!! :pls

5

Re: Ce se intampla??!!

Am schimbat apa sapt. trecuta in proportie de 25% si ieri pe toata. Am dat filtrul la maxim si am folosot Aqua Safe. Apa sta de mai mult de 12 ore la statut si am pus in ea niste picaturi pentru pesti bolnavi de care mi.a dat vanzatorul. Una dintre fwmelele guppy cate are bule pe ea, coada zdrentuita a inceput sa se "scarpine de peretii vasului in care stau momentan... Ce se intampla cu ea? Sa o izolez o saptamana si sa nu o pun in acvariu cu ceilalti pesti?   :froll

6

Re: Ce se intampla??!!

Femela pe care o suspectam a murit. :scry Pe cealalta pemela guppy si pe masculul xipho AU APARUT SI MAI MULTE PETE ALBE... Probabil vor muri si ei. sad Vreun sfat??

7

Re: Ce se intampla??!!

Sera Costapur
Soluţie impotriva ichthyophthirius multifiliis şi alţi paraziţi in acvariile de apă dulce. Se agita bine inainte de folosire.
Dozare: in prima şi a treia zi 1 ml (sau 22 picături) la 40 l apă de acvariu, in cazuri grave tratamentul se repetă n a 5-a şi a 7-a zi.

8

Re: Ce se intampla??!!

Mi-au murit toti pestii, in afara de 2 xipho... mad  sad  Azi mi-au  murit si 5 pui si am observat ca au pete albe pe ei la fel ca si pestii care mi-au murit pana acum! Probabil vor muri toti... Va rog frumos, ce boala este asta si de ce e provocata? O fi apa in care a mai ramas mancare nemancata? Daca mi-as lua alti pesti ce ar trebui sa fac ca sa nu aiba soarta celor dintai?

9

Re: Ce se intampla??!!

Asa se intampla cand pui intrebari, dar nu citesti raspunsurile.
Uite ce ti-a scris lorin:

lorin666 A scris:

Sera Costapur
Soluţie impotriva ichthyophthirius multifiliis şi alţi paraziţi in acvariile de apă dulce. Se agita bine inainte de folosire.
Dozare: in prima şi a treia zi 1 ml (sau 22 picături) la 40 l apă de acvariu, in cazuri grave tratamentul se repetă n a 5-a şi a 7-a zi.

10

Re: Ce se intampla??!!

nutica74 A scris:

Si eu sunt incepatoare...am carasi aurii sunt bolnavi .Am acvariul de 16 l si carasi sunt de 2cm(sunt doar 2 carsi).Unul nu poate inota normal sta cu capul la suprafata si nu mananca !!! Pe el l-am cumparat luni (azi e sambata) iar pe celalant vineri!!!Ajutor ,am incercat cu mazare nu merge...el (el cel bolnav nu o mananca)!!! :pls Va rog!!! :pls

Carasii aia i-ai cumparat sa iti bati joc de ei? Bine ca nu i-ai pus intr-un pahar. Ai citit vre-un pic pana sa te hotarasti sa cumperi o vietate? Ia si citeste despre carasi cum se cresc si in ce conditii si apoi cumperi asa ceva nu de dragul de a cumpara. Ca sa intelegi mai bine si sper sa nu te superi pe mine ca am fost mai acid incearca sa locuiesti intr-0 incapere de 4 pe 4 si cu un coleg acolo. Spor la cititi pe viitor. Tata google este mare nu mai astepta raspunsuri. Poftim sa nu zici ca sunt baiat rau am cautat eu pt tine si doamne ce simplu a fost. daca vrei poti si tu. http://www.blog.petz.ro/carasul-auriu-5 … -partea-1/

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

11

Re: Ce se intampla??!!

Faye A scris:

Asa se intampla cand pui intrebari, dar nu citesti raspunsurile.
Uite ce ti-a scris lorin:

lorin666 A scris:

Sera Costapur
Soluţie impotriva ichthyophthirius multifiliis şi alţi paraziţi in acvariile de apă dulce. Se agita bine inainte de folosire.
Dozare: in prima şi a treia zi 1 ml (sau 22 picături) la 40 l apă de acvariu, in cazuri grave tratamentul se repetă n a 5-a şi a 7-a zi.

 
Am citit ce a zis lorin. Eu mi-am cumparat Tripaflavin:
Tripaflavina este un dezinfectant des utilizat în acvaristică, având efect bacteriostatic, antimicotic şi antiprotozoar.

În acvaristică: - pentru dezinfectarea acvariilor.

În ectoprotozooze ca: Costiaza, Chilodoniaza,  Dactylogiraza, Cyclochetoza, Ihtioftiriaza sau grisul (boala punctelor albe) a peştilor exotici.

În endoprotozooze ca ichtiophonoză

În micoze: Saprolegniaza (mucegaiul peştilor)

În unele boli bacteriene.

L-am folosit(desi nu am respectat 100% indicatiile...), dar nu a avut nici un efect.

P.S.: Din 18 pui mi-au mai ramas doar 6..... sad

12

Re: Ce se intampla??!!

Subiect inchis. Am aflat cum se cheama boala lor si cum se trateaza. De fapt eu asta voiam sa stiu: cum se cheama boala... :stupid  hmm

13 Editat de Ancistrus (2015-02-04 19:58)

Re: Ce se intampla??!!

Megict A scris:

Una dintre fwmelele guppy cate are bule pe ea

Megict A scris:

Pe cealalta pemela guppy si pe masculul xipho AU APARUT SI MAI MULTE PETE ALBE

   Daca explicai mai atent ce anume au pestii pe ei si eventual puneai si niste poze de calitate, poate reuseai sa-i salvezi! Intre timp, explicatii gen "bule", "pete", posibil chiar puncte, nu pot decat sa induca in eroare pe cei care incearca sa te ajute, avand in vedere ca sunt simptome ale unor afectiuni diferite!

PS: Deci, acum ca ai aflat, cum se numeste "boala" de care spui?