1

Subiect: Acvariulsi carasi mei

Am un acvariu de aprox. 16 litri si 2 pui de carasi aurii voalati(3cm fiecare).Temperatura apei este de cam 21 grade,am avut si un filtru de aer dar sa stricat de cateva zile.Sa revenim la pesti ,cei doi carasi aurii,unul dintre ei l-am cumparat luni(azi fiind sambata) iar celelalt ieri .Pe primul l-am hranit cu granule Panzi pentru carasi aurii...Ele pluteau ,am citit ca nu e bine.Pe celelalt nu l-am mai hranit cu granule am crazut ca-i fac rau.Acum unul dintre pesti(cel care l-am hranit cu granule) inoata ciudat la suprafata apei ,se straduie sa ajunga jos, dar nu reuseste.Inoata cu capul la suprafata.Va rog ajutor!!! Nu am mai tinut carasi!!! :pls
    P.S.am incercat cu mazare dar ce-l bolnav nu o mananca .Alt tratament?  hmm

2 Editat de bob (2015-01-31 13:51)

Re: Acvariulsi carasi mei

Sa revenim la acvariu, 16 litri? Prea mic e putin spus. A fost ciclat acvariul inainte de a aduce carasei in el? Mai mult ca sigur ai incercat sa ii hranesti in exces si toata acea hrana a stricat apa, de aceea pestele sta pe la suprafata, ar face orice sa plece de acolo. Da un search pe google " despre carasul auriu" si vezi ce nevoi are si cat din tot ce are nevoie i-ai asigurat. O sa vezi de ce ai problemele astea.
PS: faptul ca s-a stricat filtrul de cateva zile nu ti-a dat de gandit? Poate avea si el un rol p-acolo. L-ai inlocuit cu altceva?

3

Re: Acvariulsi carasi mei

nutica74 A scris:

Va rog ajutor!!! Nu am mai tinut carasi!!! :pls
    P.S.am incercat cu mazare dar ce-l bolnav nu o mananca .Alt tratament?  hmm

Tratament corespunzator pentru 2 carasi ar fi:
1. Acvariu de cel putin 100L
2. Filtrare serioasa (Filtru extern burdusit cu medii filtrante de calitate)
3. Hranire adecvata (Granule care se scufunda inmuiate in prealabil/o data pe zi, doar cat prinzi intre 2 degete)
4. Schimburi regulate de apa (30% saptamanal insotite de aspirarea mizerieide pe substrat)

Toate astea dupa ce ai ciclat bazinul.
Cei doi carasi pe care ii ai sunt condamnati. Sfaturile de mai sus sunt valabile pentru cazul in care doresti sa mai cumperi altii.

Daca vrei sa pastrezi bazinul de 16 litri, orienteaza-te spre pesti mai mici ex. 5 neoni, sau 5 guppy, nu mai multi.

4 Editat de AdrianB (2015-02-03 04:14)

Re: Acvariulsi carasi mei

16 litri ar fi buni pentru cativa creveti, pestii (aproape) fiind exclusi, (sau poate 1 Betta)daca nu vrei sa ti bati joc de ei... Ia in considerare faptul ca pentru fiecare centimetru de peste ai nevoie de 4 litri de apa, asta ca sa nu se intoxice in dejectiile proprii.
Alta orientare ai putea s-o faci in cazul tau:
ocupi un metru patrat (1m²) de spatiu pe orizontala, dintr-un total de 8m² (4m/2m), cu pereti inalti de 2m inaltime (4/2/2=16 - raport egal cu volumul tau de apa din acvariu); In spatiul ala sa mai ai pe cineva, care se "cufireste", se spala si mananca din aceeasi oala cu tine... ti s-ar parea ok?
Iti dau un exemplu concludent, ca sa-ti poti da seama ce inseamna spatiul pentru un peste (imi pare rau pentru comparatia abstracto-subiectiva).

Un sfat personal ar fi sa-ti donezi pestii si sa-ti cumperi creveti pentru acvariul "din dotare", sau un alt acvariu (180L pentru 3 carasi).

Stiu, e nasol cand primesti critici, dar in momentul de fata, tu puteai face parte din acvariul respectiv, iar carasul plutitor putea sa-ti fie stapan.

P.S. Niciodata nu mai hrani pestii mai mult de cat pot "infuleca" intr-un minut. Rezidurile din apa ii afecteaza mai mult decat "regimul"; Daca ai sa cauti scurt pe google, ai sa vezi ca cei care hranesc zilnic (odata pe zi), schimba 30% din apa de 2 ori pe saptamana.

Spor si sper ca ai sa iei in seama cele mai sus mentionate,
Adrian

5 Editat de sebastian (2015-02-04 17:20)

Re: Acvariulsi carasi mei

Carasii aia i-ai cumparat sa iti bati joc de ei? Bine ca nu i-ai pus intr-un pahar. Ai citit vre-un pic pana sa te hotarasti sa cumperi o vietate? Ia si citeste despre carasi cum se cresc si in ce conditii si apoi cumperi asa ceva nu de dragul de a cumpara. Ca sa intelegi mai bine si sper sa nu te superi pe mine ca am fost mai acid incearca sa locuiesti intr-o incapere de 4 pe 4 si cu un coleg acolo. Spor la cititi pe viitor. Tata google este mare nu mai astepta raspunsuri. Poftim sa nu zici ca sunt baiat rau am cautat eu pt tine si Doamne ce simplu a fost. Daca vrei poti si tu. http://www.blog.petz.ro/carasul-auriu-5 … -partea-1/

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.