1

Subiect: Substrat plante naturale

Salut , vreau sa imi pun plante naturale in acvariu m-am uitqaat pe net dar nu inteleg trebuie sa pun JBL AquaBasis si JBL Manado ?. sau pot sa pun decat JBL Manado si dupa pun direct plantele , sau JBL AquaBasis si dupa orice pietris deasupra asta nu stiu

2

Re: Substrat plante naturale

Gabby - tocmai datorita faptului ca "nu intelegi" este necesar sa te documentezi mult mai bine inainte pana cand "vei intelege cum stau lucrurile" deoarece de "iscusinta si priceperea" va depinde viata pestisorilor si plantelor pe care urmeaza sa - i ai in acvariu.


uite aici un mic articol care ti-ar putea fi de ajutor pt inceput doar pt a intelege "care peste care" trebuie asezat
http://acvablog.ro/ro/substratul-acvariu/

catalos

3

Re: Substrat plante naturale

deci am acvariu de 3 ani , am avut carasi guppy molly la inceput etc , iar de 2 ,5 ani am ciclide africane , si vreau sa trec pe vivipari iar si nu stiu cum e cu substratu de plante , deoarece am tot citit pe forumuri si unii pun ambele JBL AquaBasis si JBL Manado , iar alti pun doar aquabasis + un pietrish mai mic , sau alti pun decat JBL manado , dasta sunt nedumerit !

4

Re: Substrat plante naturale

imi pare rau sa constat ca degeaba m-am obosit sa scriu randurile din postul anterior, dta refuzi sa accepti ca esti in continuare nepregatit ("....am avut carasi guppy molly la inceput etc ......")  si evident ca pt aceasta trecere in mod surprinzator astepti ca vre-un coleg de forum sa "iti dea mura in gura" cum sa procedezi; asadar macar din respect pentru viitoarele vietuitoare si plante pe care ar urma "sa le cazezi" te rog citeste cu atentie (chiar si de mai multe ori daca este nevoie) cum sta treaba cu "ce vrei sa realizezi dta in acel acvariu"

catalos

5 Editat de bogdivaio (2015-02-01 17:14)

Re: Substrat plante naturale

Gabbby A scris:

deci am acvariu de 3 ani , am avut carasi guppy molly la inceput etc , iar de 2 ,5 ani am ciclide africane , si vreau sa trec pe vivipari iar si nu stiu cum e cu substratu de plante , deoarece am tot citit pe forumuri si unii pun ambele JBL AquaBasis si JBL Manado , iar alti pun doar aquabasis + un pietrish mai mic , sau alti pun decat JBL manado , dasta sunt nedumerit !

Toate 3 variantele sunt bune, dar sa le luam putin pe rand.
JBL Aquabasis - este un substrat nutritiv
JBL Manado - este un substrat inert cum de altfel este si pietrisul

Daca alegi sa pui substrat nutritiv + substrat inert , chiar nu are importanta daca substratul inert este JBL Manado sau pietris de granulatie 2-3 mm.
Substratul nutritiv JBL Aquabasis isi pastreaza proprietatile apox. 6 luni de zile , asta nu inseamana ca nu poti sa il lasi si un an de zile sau mai mult.Totul depinde de gradul de plantare al acvariului si de tipurile de plante alese.

Unul din avantajele in folosirea unui subtrat nutritiv este ca , plantele au direct la radacina nutrientii necesari dezvoltarii lor armoniase , nu doar in masa apei prin fertilizarea lichida.Cel putin la nivel teoretic plantele vor avea un ritm de crestere mai accelearat si mai sanatos.

Dezavantajul folosiri un substrat nutritiv daca putem sa-l numim asa este ca , trebuie sa ai mare atentie la replantarea plantelor pentru ca atunci cand scoti o planta cu radacina cu tot din substrat risti sa scoti si substratul nutritiv in masa apei , la fel si la aspirarea substratului trebuie avut mare grija sa nu asipiri si substratul nutritiv sau sa-l scoti la suprafata.

Eu am folosit ambele variante de-a lungul anilor , atat substrat nutritiv + substrat inert cat si substrat inert fara vreun alt substrat nutritiv si nu pot sa spun ca am vazut o diferenta seminificativa.

Ar mai fi un tip de substrat ,un substrat activ complet care poate fi folosit fara nici un alt fel de aditiiv de substrat Tropica Aquarium Soil sau ADA Aqua Soil Amazonia  , cel din urma il folosesc si eu de vreo 2 ani si sunt foarte multumit de el (poti sa-l vezi in setup-ul meu actual Sticks and Stones ).

In concluzie , poti sa ai un acvariu plantat frumos si sanatos , cu sau fara substrat fertilizant daca fertilizezi corespunzator in masa apei cu fertilizanti lichizi.

Sunt mai multe aspecte de clarificat , dar pe scurt am incercat sa te lamuresc putin.Nu ar strica sa te informezi/citesti putin mai mult despre aceasta tema.

Bafta!