Subiect: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Seara buna!
Din moment ce postez in aceasta sectiune este evident banuiesc faptul ca intampin o problema cu carasul meu auriu caruia i s-a umflat ieri burtica.
Am inceput repede sa caut informatii asa ca la momentul asta problemele stau cam in fleul urmator:
- de regula pestele este hranit cu Tetramin
- ocazional i-am mai dat si boabe de mazare fierte si decorticate
- deasemenea ocazional mai este hranit cu ceva mancare congelata care se prezinta sub forma de cubulete in blistere separate, de culoare maro, care la decongelare arata oarecum a un fel de viermisori, ar putea fi tubifex, dar nu stiu sa spun sigur pentru ca blistere nu scrie nimic iar cutia nu o mai am.
Pana acum nu au fost probleme, pana acum...
Dupa ce am citit cat am apucat am luat-o la alergatura prin magazinele pet-shop pe care le-am mai gasit deschise dupa ora 17, pentru ca nu mi-a permis job-ul azi sa merg la cele specializate pe acvaristica.
Am gasit si am cumparat Sera Baktopur direct, din care am pus o pastila in acvariul in care am schimbat 10 l apa, ultima schimbare fiind duminica tot 10 l, de fiecare data folosind apa care a stat minimum 24 de ore intr-o galeata special rezervata pentru apa pestelui.
Tot in seara asta am pus timp de 30 de minute pestisorul intr-o baie de 2 l de apa luata din acvariu in care am dizolvat o pastila de baktopur direct.
Maine sper sa reusesc sa gasesc Sera Bakto Tabs. In seara asta nu am mai dat nimic sa manance pestelui, insa daca mi se recomanda sa ii dau ceva in seara asta am boabe de mazare.

Recomandari pentru mai departe? Ce ar trebui sa fac?

2 Editat de Tetelu1980 (2015-02-11 00:29)

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Cam asa arata pestisorul.

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

"Burtica umflata" poate insemna boala sau ingrasare... in ambele cazuri, in mare masura, starea lui este legata de hrana.

PS: Ori nu mai vad eu bine, ori nu se vede pestisorul pe nicaieri!

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Revin cu poza corecta, nu am putut sa mai editez poza si sa o schimb. Ceea ce vedeti deasupra este stadiul acvariului cat pestele a fost la baia de tratament de 30 de minute.

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Din poza pare ca ar avea solzii ridicati - zbarliti! Este adevarat sau asa pare din poza?

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Confirm, are solzisorii un pic zbarliti. Asta m-a si facut sa ma panichez si sa caut acele produse Sera despre care am mai citit prin topicurile de aici ca se recomanda in astfel de cazuri.

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Nu-ti fa sperante! In cazuri de dropsy foarte putini pesti supravietuiesc.

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Da, am citit deja asta. O sa incerc sa duc tratamentul cu Sera Baktopur direct si Sera Bakto Tab poate reusesc sa-l scap...

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Mult succes! :noroc

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Intrebare: ar trebui sa fac o curatenie generala in acvariu, cu spalarea/inlocuirea intregului substrat, a plantelor si inlocuirea totala a apei sau astfel risc sa produc un stress suplimentar pestelui?

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Revin cu update:
Astazi dupamasa i-am dat sa manance Sera Bakto Tabs pe care le-am cumparat (ultima cutie) de la magazinul de acvaristica de la intersectie str. Brasov cu bucla Dr. Taberei. Dupa cateva ezitari a inceput sa manance, deci voi continua sa il hranesc cu acesti peleti de doua ori pe zi timp de 7 zile conform instructiunilor
De asemenea astazi seara a facut a doua baie in 2 litri de apa din acvariu in care am pus o pastila de Bakto Pur Direct.

Sper sa fie semn bun faptul ca acum seara l-am vazut facand, ma scuzati, kaka in cantitate normala, de o nuanta maronie. Sper sa am sanse cu el.

Daca mai sunt alte sfaturi, le primesc cu deosebit interes.

12 Editat de Tetelu1980 (2015-02-15 21:34)

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Seara buna!
Revin cu noutati. Asadar, dupa 3 zile am schimbat apa 50% si dat fiind ca afectiunile inca erau prezente am repetat tratamentul cu o pastila la 50 litri plus baile zilnice a 30 de minute in 2 l de apa din acvariu in care am dizolvat o pastila de Bakto Pur Direct. Din fericire se pare ca am parte de un micut capatanos, luptator foarte rezistent, sunt semne vizibile de vindecare: este activ, are pofta de mancare, i-a scazut burtica iar solzii s-au asezat. Pana si noaptea arunca in geamul acvariului cu pietricelele pe care le suge.
Maine probabil pentru a incheia tratamentul o sa schimb din nou apa 50% dupa care o sa adaug aquatan. De asemenea o sa ma duc sa cumpar carbune pentru a-l pune in flitru pentru a  neutraliza substantele din apa.

13

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Tetelu1980 A scris:

Seara buna!
Revin cu noutati. Asadar, dupa 3 zile am schimbat apa 50% si dat fiind ca afectiunile inca erau prezente am repetat tratamentul cu o pastila la 50 litri plus baile zilnice a 30 de minute in 2 l de apa din acvariu in care am dizolvat o pastila de Bakto Pur Direct. Din fericire se pare ca am parte de un micut capatanos, luptator foarte rezistent, sunt semne vizibile de vindecare: este activ, are pofta de mancare, i-a scazut burtica iar solzii s-au asezat. Pana si noaptea arunca in geamul acvariului cu pietricelele pe care le suge.
Maine probabil pentru a incheia tratamentul o sa schimb din nou apa 50% dupa care o sa adaug aquatan. De asemenea o sa ma duc sa cumpar carbune pentru a-l pune in flitru pentru a  neutraliza substantele din apa.

Schimbi apa 50% si apoi pui carbunele. De regula 12H iti scoate medicamentul din apa apoi il arunci. Ma bucur sa aud ca isi revine micutul. Bafta in continuare. Nu mai da hrana congelata care nu este ok. Da uscata ca este mai sigura. Alta mancare daca dai asigura te ca este de la firma specializata. Grija mare la curatenie in acvariu. El are nevoie singur de 50L apa. Doar el singur far alt peste langa el.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Multumesc de sfaturi.  Am citit despre faptul ca este nevoie de multa apa pentru un exemplar si de aceea, desi nu prea ma bucura asta (ma gandesc ca i-ar fi prins bine un tovaras) il tin singur in acvariu. Apa o schimb saptamanal, cu apa ce sta la declorinare si incerc sa nu fac exces de mancare atunci cand il hranesc, de doua ori pe zi. Acum ca si-a revenit o sa incetez sa ii mai dau Bakto Tabs, dupa ce ii schimb apa o sa ii dau niste mazare fiarta, apoi o sa ii cumpar niste peleti, sper sa gasesc dedicati pentru carasi, nu de alta dar vad ca pana si mancarea TetraMin ce a fost vanduta prietenei mele la achizitionarea pestelui, este pentru "tropical fish" ceea ce carasul auriu nu este. Deh... asa este cand toti tamplarii vand pesti (a nu se intelege ca am ceva cu tamplarii).

15 Editat de Ancistrus (2015-02-16 12:54)

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Saptamanal se schimba minim 30% din apa, la un acvariu ciclat! Dar, dupa cum ti-am spus si in topicul de prezentare:

Ancistrus A scris:

Cantitatea de apa schimbata tine mult de dimensiunile si numarul vietuitoarelor din acvariu, tipul si capacitatea filtrului si nu in ultimul rand tipul si cantitatea de hrana administrata.

   In cazul tau schimburile de apa ar trebui facute conform testelor de amoniac si nitriti.
   Termenul de tropical este mai apropiat pestilor de recif, cel putin pe afara. Carasul, ca si ceilalti pesti de acvariu, este un peste exotic de acvariu. Tetramin granule este o hrana foarte buna, eu nu am avut niciodata probleme cu ea, nici la carasi nici la alte specii. Cu alte cuvinte, "tamplarul" nu are nici o vina smile

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Pentru verificarea concentratiilor de nitrati, nitriti, pH, Cl, etc. folosesc JBL EasyTest 6in1. Pana acum nu am sesizat sa intampin probleme cu vreuna dintre valori, doar duritatea KH e putin mica undeva intre 3°d si 6°d, dar din ce am citit, sper sa fi inteles bine, pastrarea constanta a acestei valori este suficienta in cele mai multe cazuri, carasii aurii nefiind foarte pretentiosi in legatura cu o anumita valoare a acesteia.

17 Editat de Ancistrus (2015-02-16 18:08)

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Tetelu1980 A scris:

Pentru verificarea concentratiilor de nitrati, nitriti, pH, Cl, etc. folosesc JBL EasyTest 6in1. Pana acum nu am sesizat sa intampin probleme cu vreuna dintre valori

   Adica? Ce valori ai avut la teste? Amoniacul cu ce il masori? Sa nu mai vorbim de kiturile de teste 5 in 1, 6 in 1, care sunt cam imprecise... si pe langa calitatea lor indoielnica mai conteaza si experienta/ochiul celui care interpreteaza rezultatele lor!

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Salut Tete! Asculta-l pe Cristi ( Ancistrus), vezi ca nu ai acvariul ciclat inca si o sa te trezesti cu ceva spike-uri de amoniac. Testele momentan nu sunt prea concludente, schimburi de apa mai dese si baga ceva colonii de bacterii (Jbl filter start, Sera Nitrivec, Tetra Bactozym, Easy life fluid medium, etc.) care ajuta la o ciclare mai rapida. Mancare mai putina la ''Barosan'' ca si dejectiile sunt proportionale cu cantitatea de hrana administrata. O sa-ti dai seama ca acvariul s-a ciclat cand apa pe langa claritate nu o sa aiba nici un miros. Daca are miros de balta sau intepator schimb rapid de apa 40% si baga bacterii.  :noroc

19 Editat de Tetelu1980 (2015-02-16 22:11)

Re: Pestele din acvariul problema al lui Tetelu1980

Or fi ele imprecise dar nici nu ma astept la rezultate demne de laborator, presupun ca totusi ca se accepta aproximatia ce deriva din faptul ca JBL a pordus testerul asta si l-a dat in piata. Urmaresc in principal a nu se ajunge in extreme nocive. Pentru amoniac folosesc Sera NH4/NH3 test (cu trei reactivi).

P.S. Ce lume mica dom'le! Multumiri de sprijin Bebe, Ancistrus!  :noroc