Subiect: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

Am un Otocinclus vestitus cu o aripioara rosie. Vi sa mai intamplat? Aveti ideie ce poate avea pt ca nu am gasit boala pe https://www.jbl.de/en/online-hospital/p … h-diseases Scimburi de apa la saptamana 25% din 200L verdeata din abundenta. Inca un oto cu el si 5 ramirezi. Sa il fi atacat un mascul ramirez? Sau de la apa dura pt ca o am cam dura. A fost achizitionat din hornbach acum 2 luni, 3 bucati unul trecand in nefiinta dupa 1 luna. Nu am cu ce sa fac poza stiu ca ar fi ajutat. Multumesc celor care imi vor raspunde.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2

Re: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

Am gasit pana la urma: "The fish have redness at the base of the fins, or... red streaking in the fins and/or body. -> Your fish are affected by Hemorrhagic Septicemia -> Treat the fish with Doxycycline -or- Oxytetracycline for 10 days."
Sper sa te ajute. Mai poti cauta despre asta...
Succes!

Re: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

george.r A scris:

Am gasit pana la urma: "The fish have redness at the base of the fins, or... red streaking in the fins and/or body. -> Your fish are affected by Hemorrhagic Septicemia -> Treat the fish with Doxycycline -or- Oxytetracycline for 10 days."
Sper sa te ajute. Mai poti cauta despre asta...
Succes!

Am cautat dar produsele astea nu se gasesc sub nici o forma pe baza de antibiotic. Ar fi doxidem sau oxidem. Sa incerc cu doxiciclina normala pt noi nici nu stiu ce sa fac? Dar nu stiu gramajul. Sau alt produs care sa contina antibiotic nu am ideie. Multumesc george.r

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

Ar trebui sa verifici si calitatea apei... Din ce am mai vazut poate aparea si de la amoniac si nitriti.
Eu ziceam sa cauti de ce apare septicemia hemoragica.

5 Editat de sebastian (2015-02-13 14:10)

Re: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

george.r A scris:

Ar trebui sa verifici si calitatea apei... Din ce am mai vazut poate aparea si de la amoniac si nitriti.
Eu ziceam sa cauti de ce apare septicemia hemoragica.

Calitatea apei este mai dura in schimb este lacrima. Aspir la saptamana. Am 2 filtre juwel de interior incarcate cu substrat eheim pro 4l si vata perlon deasupra. Ramirezi sunt foarte sensibil si daca ei nu au nimic iti dai seama. Chiar au si depus ieri a 3-4 oara dar isi mananca icrele din motive multe care le stiu + ca varsta nici de 4 luni nu este. In fine. Aripioara aia si-a mai revenit dar parca ii putrezeste asa nu imi dau seama. Le-am pus la toti multicura ca nu le dauneaza. Nu am ce sa ii fac nu am gasit antibiotic modificat pt ei si cu normal nu vreau sa il incerc. Trebuia sa nu ii cumpar de la inceput ca am stiut ca am apa dura. Voi vedea cu multicura ce se va intampla. Voi anunta pe aici starea. Vietati sanatoase va urez si aveti grija de ele. Si ele au suflet.
P.S. septicemia apare din neingrijirea acvariului si nu este cazul meu aici. Si cred ca nu are septicemie ca ar fi murit pana acum are altceva. La specia asta oto nu am auzit de boli din cate am cititi pe unde am apucat. Este drept nici nu prea are multa lume. De reprodus nici pe you tube daca vei cauta o sa vezi ca sunt tentative de imperecere in acvariu dar fara finalizare din cate stiu eu de pe acolo sau poate nu am fost informat bine pe unde m-am uitat.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Otocinclus vestitus cu aripa rosie

Pestisorul a murit. Se facuse in jurul aripei acolo ca un puf ceva de genul. Poate am intervenit prea tarziu cu multicura. Cred ca atunci cand se imbolnaveste cate un peste nu mai sunt sanse sa isi revina. Subiect inchis.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.