1

Subiect: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Nu putini sunt aceia care adauga usturoi in mixtura de inima de vita, pentru combaterea parazitilor intestinali.
In cele ce urmeaza va propun un inlocuitor al acestuia, care din experienta proprie,
s-a dovedit mult mai tentant, benefic si mai tolerat de catre pesti. In cele ce urmeaza voi prezenta aceasta planta, mentionind ca majoritatea informatiilor au fost culese de pe internet, meritul meu fiind numai acela ca am folosit aceste informatii in beneficiul pestilor mei. Eu am decis s-o folosesc pentru ciclide africane, in momentul in care am aflat, acum aproximativ 2 ani despre asemanarile sale cu usturoiul in ceea ce priveste efectele terapeutice. De curind, incepind cu luna septembrie 2009, am introdus-o si in reteta proprie pentru mixtura din inima de vita, destinata hranirii discusilor. Extinderea folosirii acestei plante si in cazul hranirii altor grupe de pesti (in special fitofagi), o las in seama voastra, fiind convins ca merita sa analizati si sa incercati.
LEURDA: Allium ursinum
Este denumita si "usturoi salbatic" si apare primavara devreme, la sf. lunii martie, inceputul lunii aprilie. Poate fi gasita in zonele umede de cimpie si in zonele de padure, in luminisuri, poate fi recunoscuta dupa mirosul identic cu cel al usturoiului.
Leurda este mult mai bine tolerata de sistemul digestiv, fiind in acelasi timp mult mai puternica decit usturoiul (Allium sativum), cu care este inrudita. Frunzele se culeg in aprilie-mai, inainte de inflorire.
Are efect favorabil asupra aparatului digestiv, contribuind la curatarea acestuia, creste apetitul, intareste sistemul imunitar si imbunatateste activitatea intestinala.
Pentru cei care s-au descurajat, avind in vedere sursa relativ dificila de procurare a Leurdei, va spun ca o puteti gasi cu putin noroc si in pietele de legume-fructe, in sezonul care urmeaza. Eu unul am procurat-o din piata agro-alimentara de linga Unversitatea Dimitrie Cantemir din Bucuresti si din Piata Moghioros (Dr. Taberei). Am cumparat cantitati semnificative, pe care le pastrez in congelator. Sfatul meu este sa intrebati despre aceasta planta in orice piata ajungeti, astfel va sporesc sansele s-o gasiti.
Nu uitati ca ea apare la vinzare in lunile martie-aprilie, cel mai tirziu in mai si dispare destul de repede, odata ce infloreste, moment in care isi pierde mult din proprietati.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

2

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Leurda in mediul natural

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Leurda inflorita

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Leurda culeasa

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Leurda proaspat-rasarita

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Leurda la... taraba

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Vaaai ce informatie extraordinara....
Super!

Tatal meu o mananca, si asa am sa fac si eu si pestisorii mei.

Pentru pesti, trebuie fiarta sau oparita inainte?
Sau se administreaza cruda?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Lucia A scris:

Vaaai ce informatie extraordinara....
Super!

Tatal meu o mananca, si asa am sa fac si eu si pestisorii mei.

Pentru pesti, trebuie fiarta sau oparita inainte?
Sau se administreaza cruda?

Cruda si maruntita (tocata). In caz extrem, daca nu o consuma, o poti opari si apoi marunti. De asemenea te sfatuiesc s-o administrezi impreuna cu hrana preferata, din moment ce exista competitie cind se hranesc, o vor ingurgita mai usor, din egoism....

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Minunata idee!

Asta merita postat undeva la vedere, la primul click pe forum!

Exceptional! smile
Ma bucur sa invat lucruri noi!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10 Editat de Baracuda (2010-03-02 15:15)

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Lucia A scris:

Minunata idee!

Asta merita postat undeva la vedere, la primul click pe forum!

Exceptional! smile
Ma bucur sa invat lucruri noi!

Multumesc pentru aprecieri! Sper sa pot fi de folos, PINA LA UN ANUMIT NIVEL, cred ca suntem datori sa impartasim din experientele noastre. Nu sint adeptul ineptiei "meseria se fura", informatia se "livreaza", ce-i drept progresiv, prin asta incercind sa stimulezi interesul celui dispus sa invete.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Eu oricum, iti raman datoare.... fiindca m-am lovit deseori de persoane carora le-am smuls cu clestele niste amarate de informatii despre acvaristica...:) smile smile

Offtopic: Traim intr-o lume in care banul e rege, si din pacate ajungem sa platim, un sfat bun...:(
Scuze!!!

Sper sa pot si eu furniza vreodata asemenea informatii de calitate...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Lucia A scris:

Eu oricum, iti raman datoare.... fiindca m-am lovit deseori de persoane carora le-am smuls cu clestele niste amarate de informatii despre acvaristica...:) smile smile

Offtopic: Traim intr-o lume in care banul e rege, si din pacate ajungem sa platim, un sfat bun...:(
Scuze!!!

Sper sa pot si eu furniza vreodata asemenea informatii de calitate...

Am spus "PINA LA UN ANUMIT NIVEL". Cred ca este totusi firesc ca cei care impartasesc experiente personale, sa pastreze pentru ei anumite amanunte. Asta se justifica pentru ca nimeni nu este "detinatorul adevarului absolut" si la urma urmei toti suntem datori sa cercetam pe cont propriu, sa inovam, sa descoperim, nicidecum sa ne cantonam in postura de "burete" pentru cunostintele altora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Adjuvant de sezon pentru mixtura discusi

Corect!

Numai ca o faramita de multe ori e de ajuns sa ne deschida ochii... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.