1 Editat de Materaz (2015-02-16 12:14)

Subiect: Bine v-am gasit!

Buna dimineata!

Numele meu este Razvan, sunt din Buzau si acum cateva saptamani m-am decis sa incerc sa am grija de cative pestisori. Am citit o multime de articole si postari de aici de pe forum dar, din pacate, treburile nu au mers asa cum ar fi trebuit. Sper ca acum, dialogand cu voi, sa fie treaba mult mai simpla. Toate cele bune!

Re: Bine v-am gasit!

Salut si bine ai venit. Poti.prezenta eventual postand cateva poze, cu ce acvariu ai sau vrei, ce substrat folosesti, lumina, filtrare...etc

Re: Bine v-am gasit!

Salutare si bine ai venit !

Nimeni nu e nascut invatat !

4

Re: Bine v-am gasit!

Am un acvariu de 54 de litri, de fapt un "kit" Eheim cumparat de la Hornbach (filtru intern, incalzitor, capac cu neon). Am schimbat lampa originala cu un Philips T840 daylight de 15 W, aceeasi putere ca si neonul initial  Am pus ca substrat pietris de 2-4 mm, am pus si trei plantute cateva pietre.

Fotografii nu am deocamdata, pentru ca am intampinat din prima zi probleme cu pestii, cumparand cativa de la un magazin important de aici din Buzau. Vanzatorul mi-a dat pestisorii deja bolnavi. Nu m-am gandit nici un moment ca achizitionandu-i de la acest magazin mi-i poate da cineva gata "aranjati". Acum nu imi ramane decat sa incerc sa corectez problema. Insa pentru sfaturi despre ce ar trebui sa fac o sa postez intrebarile la forumurile legate de subiect.

Re: Bine v-am gasit!

Bine ai venit Razvan!
   Pestii cumparati din magazinele de specialitate trebuiesc tinuti intr-un acvariu carantina separat, macar 2 saptamani. Acvariu in care se introduce si o solutie de tratament universal, in concentratia specificata ca si carantina pentru pestii noi!

6

Re: Bine v-am gasit!

Da, stiam de acvariul carantina, dar am fost naiv sa cred ca luandu-i de la un magazin important nu se poate intampla asta. A doua oara sper sa nu mai fac aceeasi greseala. smile