1

Subiect: Complicatii dupa boala petelor albe

Salut!

Am trecut si eu impreuna cu pestisorii mei prin dificultati cauzate de "gris".
Am avut in acvariu de 54L cu filtru si incalzitor Eheim 6 neoni, 2 zebre, 2 guppy, 2 planty, 2 ancistrus si 2 xipho. Am spus ca am avut deoarece neonii s-au dus intr-o lume mai buna. Ceilalti au ramas si continui tratamentul insa am observat ca pe inotatoarele lor a aparut ceva ca un mucus, care face ca acestea sa nu mai fie transparente, ci un pic opace. In rest, par foarte vioi si nu dau semne de boala.

Am urmat sfaturile voastre despre tratarea acestei boli citite peforum (am crescut temperatura la 28-29 grade, am pus sare grunjoasa neiodata in apa in concentratia corecta, am redus iluminatul si chiar am folosit Planktol).

Nu stiu cum ar trebui sa procedez in continuare. Daca as scoate toti pestii din acvariu pentru a-l curata ar trebui sa-l dezinfectez. Daca da, cu ce? Plantele pot fi replantate sau ar trebui sa pun altele noi?

Multumesc!

Re: Complicatii dupa boala petelor albe

Pentru cazuri de gris+alte complicatii recomandat era sa faci un tratament cu Verde de Malachit Forte! Care contine si formol.
   Neonii nu sunt pesti de temperaturi ridicate si in nici un caz de tratamente cu sare!

Materaz A scris:

am redus iluminatul si chiar am folosit Planktol).

   "Planktol"? :omfg

3

Re: Complicatii dupa boala petelor albe

Scuze, am folosit Punktol.

Re: Complicatii dupa boala petelor albe

Adica un Verde de Malachit mai scump smile