1 Editat de Andrei Gherghe (2015-02-17 03:32)

Subiect: Salutari

Ma numesc Andrei am aproape 23 de ani (ii implinesc pe 11 martie) si sunt din Bucuresti.
   Revin si eu in lumea acvaristicii dupa foarte multi ani de pauza. Primul acvariu l-am avut la 13 ani (din cate imi amintesc) si l-am tinut vreo 3 ani pana am vandut tot. Eram cam tinerel pe vremea aia si acvariul era cam ultima mea grija, stiti voi, pubertate alea, alea.
   Recent am intampinat nevoia unui "dulap" in bucararie/sufragerie si am zis ca e momentul potrivit sa trantesc un acvariu deasupra.
   Inca nu l-am luat, abea am dat comanda de dulap si as avea nevoie de cateva sfaturi. De pe vremea cand umblam eu cu asa ceva observ ca au cam avansat lucrurile, s-a mai modernizat lumea si de vreo doua saptamani citesc forumuri nationale si internationale intruna si nu cred ca o sa ma opresc prea curand, multe de aflat, multe de reamintit  mad , in fine.

   Prima problema pe care o intampin este constructia acvariului. In primul rand as vrea sa-mi spuneti cam cat de mult se lasa un covoras "suport de siguranta acvariu" de pe nevertebrate.ro sub un acvariu de 120-150 de litrii, am inteles ca are 6mm grosime, as vrea sa stiu cam cat de mult se lasa pentru ca trebuie sa-mi vina la o inaltime exacta si sa stiu cat scad din acvariu. Acvariul o sa fie 800x380x450(- grosimea covorasului) mm si as avea nevoie de un sfat in legatura cu grosimea sticlei. Initial am zis sa-l fac de 8mm, insa as dori sa pun sticla ultra clara (ssg diamant) frontal si pe laterale si pretul se ridica foarte sus. M-am gandit apoi sa-l fac de 6mm, ar fi ok? Rezista presiunii apei? As putea sa pun intarituri longitudinale si pretul oricum ar fi mai mic decat la 8mm, dar nu stiu ce lungime si latime sa fie, si nici nu as vrea sa se vada, linia apei fiind deasupra nivelului ochiilor (mai ales cand stau la masa sau pe canapea). Cateva sfaturi ar fi foarte apreciate.

   Mai am niste nelamuriri si in legatura cu ce pesti sa iau pentru ca vreau sa fie micuti (1.5-3 cm) sa dea impresia de adancime si de spatialitate, scape-ul fiind stil iwagumi (nu neaparat) cu un covor de eleocharis sp. mini, niste pietre seiryu si daca reusesc sa gasesc ceva lemn calumea posibil un mic copacel intr-o parte. Vreau sa iau si cativa creveti deci trebuie sa se impace bine si cu ei. Cred ca pana la urma o sa pun vreo 30-50 de ember tetra, desi am inteles ca sunt usor agresivi cate odata.
   Mai am nelamuriri si cu substratul si cu multe, sunt foarte multe optiuni in toate privintele si pareri pro si contra pentru fiecare. Astea mai raman de vazut, oricum, momentan trebuie sa stiu cum fac acvariul.

   O ultima intrebare pentru moment ar fi (adresata celor care au avut de a face mai mult sau mai putin cu ele) ce ati pune voi intre JBL e901 si Fluval 406, din ce am observat balanta preferintelor inclina spre jbl, insa am vazut si suficiente pareri contra.

Ape limpezi baieti si fete! :noroc  (am inteles ca e la moda)

2 Editat de george.r (2015-02-17 04:11)

Re: Salutari

Bine ai venit, Andrei!
"Covorasul", in cazul acvariului meu de 126L brut, ajunge de la 6mm la aprox. 4mm. Acvariul meu are 80*35*45 cu sticla de 6, dar este facut de Eheim (personal am impresia ca sticla asta de 6 nu se compara cu cea de pe piata romaneasca - desi nu are intarituri longitudinale cred ca are o "burta" de sub 1mm in aproape 2 ani de utilizare. L.E.: si umplut 2cm sub buza superioara  :pp ). In locul tau as opta pentru un acvariu de firma. De ce? Se gasesc la dimensiuni destul de multe si lipite pro, nu ai de munca, ai si o garantie, iar diferenta de bani la volumul asta nu este f mare. Ce nu se merita? Sa iei un kit, deoarece in scurt timp o sa vrei sa ii faci un upgrade foarte necesar dealtfel...
Daca doresti ceva articole bunicele sunt si aici pe site...
Iti recomand sa te informezi inainte sa cumperi orice produs pentru a nu fi nevoit ca in scurt timp sa iti dai seama ca nu este cel dorit si sa fii nevoit sa reinvestesti.
Rabdare multa si sa nu uiti de ciclare... si medii biologice cat mai bune, informare cat cuprinde, neincredere in vanzatorii de pet-shop (in general, dar sunt si exceptii) si fara suprapopulare.
Succes!

Re: Salutari

Bine ai venit Andrei!

Andrei Gherghe A scris:

scape-ul fiind stil iwagumi (nu neaparat) cu un covor de eleocharis sp. mini, niste pietre seiryu si daca reusesc sa gasesc ceva lemn calumea posibil un mic copacel intr-o parte.

   Daca pui lemn sau "copacei" va ramane doar "stil", Iwagumi dispare smile
   Tu iti calculezi acvariul conform "covorasului" de sub el? big_smile Poti sa-ti cumperi un pres de baie gumat, la metru, d-ala de se gaseste in orice supermarket, sa-l pui sub acvariu.

4 Editat de Andrei Gherghe (2015-02-17 15:51)

Re: Salutari

Multumesc!

george.r A scris:

Bine ai venit, Andrei!
"Covorasul", in cazul acvariului meu de 126L brut, ajunge de la 6mm la aprox. 4mm. [...] In locul tau as opta pentru un acvariu de firma.

   Merci pentru informatie, acum stiu ce am de facut  :noroc
   Nu pot sa iau acvariu gata facut pentru ca dimensiuniile de care am nevoie nu o sa le gasesc nicaieri (initial vroiam latime de 40, apoi am scazut la 38 pentru ca am nevoie de niste spatiu in spate, dar astea gata facute au 35 si mi se pare prea mic) si deja pal-ul a fost taiat zilele astea imi aduce dulapul.

Ancistrus A scris:

Daca pui lemn sau "copacei" va ramane doar "stil", Iwagumi dispare smile
   Tu iti calculezi acvariul conform "covorasului" de sub el? big_smile

   Stiu ca nu mai e iwagumi daca pun copacel, atat pentru ca am citit despre stil, cat si pentru ca mi s-a mai spus big_smile. Nu tin neaparat sa apartina stilului, e doar o idee de ce as vrea sa fac, mai ramane de vazut oricum.
   Nu fac nimic dupa covoras, in schimb scad din inaltimea acvariului inaltimea covorasului pentru ca acvariu trebuie sa-mi ajunga la aceiasi inaltime cu niste placi de pal din spate, altfel capacul n-o sa stea bine si o sa "tremure" cand deschid sertare etc.

   Asta o sa arate, ca sa va faceti o idee de ce vreau sa spun, Ancistrus tu ai mai vazut. L.E. Voi pune in interiorul tevilor, alte tevi mult mai rezistente, din fier, pentru ca mi-ai dat de gandit.
http://i.imgur.com/1AiC76e.jpg

5

Re: Salutari

Salut, si bine ai venit!

Interesanta abordarea ta de a masca furtunele prin spatele acvariului, dar pot adauga ceva: daca tot maschezi in/out-urile, de ce nu maschezi si filtrul si eventuala butelie de CO2? Zic astea pentru ca tu o sa ai o priza (programabila), o butelie, si un filtru care o sa iti "lase mațe" la vedere. In plus, o sa ai sticlute cu fertilizanti, seringi si alte produse de tip laborator, care ar putea sa te deranjeze vizual daca ai o camera "nice and tidy" tongue.

La capitolul acvariu, ai putea sa intri pe http://www.aquadec.ro/ pentru a-ti face acvariul la ei. Sunt baieti isteti, iti dau sfaturi bune, si pretul unei lipituri profesionale este usor de suportat.
Mi-am facut la ei un acvariu de 70x45x35, cu sticla de 8mm (am preferat sticla de 8 din motive estetice), si mi-a iesit la 240lei. Am discutat cu ei la telefon, le-am explicat ca vreau ca lipiturile sa nu depaseasca marginea geamului, nici in interior nici in exterior, si m-am procopsit cu o minunatie de acvariu care aduce a ADA insa suporta mai multa greutate.

La capitolul filtrare, as opta pentru fluval, daca as avea atata libertate financiara (e vorba de o diferenta de 500 lei intre Jbl-ul si fluval-ul mentionat). Jbl e bunicel, insa are consumabile de calitate scazuta. Dupa cateva luni te poti astepta ca garniturile sa ti se roada, rotorul sa scada in debit ș.a.m.d.

Sper ca poti extrage esentialul din informatiile prezentate, si-ti urez succes cu noul proiect!
A

Re: Salutari

Merci! La aquadec fac acvariu. Am dat deja comanda.
Cat despre filtru am scris gresit 406, ma refeream la 306, pe care l-am gasit la 399 cu reducere, iar jbl la 440.

V-a fi mascat tot. In spatele acvariului este un spatiu de 800x208mm, unde va veni si filtrul si butelie de co2(cand o sa am bani s-o iau). Iar mancarea de peste fertilizanti si altceva vine sub acvariu intr-un sertar(nu prea se observa ca e sertar acolo), bineinteles ranforsat.

Re: Salutari

AdrianB A scris:

Salut, si bine ai venit!

La capitolul acvariu, ai putea sa intri pe http://www.aquadec.ro/ pentru a-ti face acvariul la ei. Sunt baieti isteti, iti dau sfaturi bune, si pretul unei lipituri profesionale este usor de suportat.
Mi-am facut la ei un acvariu de 70x45x35, cu sticla de 8mm (am preferat sticla de 8 din motive estetice), si mi-a iesit la 240lei. Am discutat cu ei la telefon, le-am explicat ca vreau ca lipiturile sa nu depaseasca marginea geamului, nici in interior nici in exterior, si m-am procopsit cu o minunatie de acvariu care aduce a ADA insa suporta mai multa greutate.

A

A sosit si acvariul, insa a sosit cum nu ma asteptam. Eu am auzit numai lucruri bune despre aquadec insa eu nu prea am ce sa zic de bine. Mai multe puteti sa vedeti in poze, bule de aer, sticla nu e lipita la linie, exces de silicon peste tot, etc.
Am si mentionat ca sper sa iasa bine lipiturile, insa cred ca au uitat. Vroiam sa las partea de jos la vedere sa se lumineze din backlight, insa cu aspectul asta v-a trebui sa-l acopar vreo 3 cm inaltime cu ceva...

8 Editat de george.r (2015-02-28 14:17)

Re: Salutari

Bulele alea nu-s chiar grave, problema cred ca e ciupitura geamului in colt...

Mai citeste odata asta:

george.r A scris:

personal am impresia ca sticla asta de 6 nu se compara cu cea de pe piata romaneasca [...] In locul tau as opta pentru un acvariu de firma. De ce? Se gasesc la dimensiuni destul de multe si lipite pro, nu ai de munca, ai si o garantie, iar diferenta de bani la volumul asta nu este f mare.

L.E.: De curiozitate, cat ai dat pe acvariu?

Re: Salutari

Nu e ciupit geamul, se vede asa de la silicon si eu ma speriasem :stupid
Am dat 524 de lei... l-am dus inapoi ieri sa-l lipeasca din nou, de data asta cum trebuie, sper.

10

Re: Salutari

A venit acvariul? Cum e?

Re: Salutari

Salut! Scuze de raspunsul tarziu. Nu a venit inca, din ce am vorbit cu respectivii cel tarziu poimaine ar trebui sa fie gata. Sper sa fie asa si sa fie ok.

Re: Salutari

Le-am mai trimis un email astazi avand in vedere ca nu am fost sunat si am primit un raspuns fantastic:
"Din pacate mai trebuie sa asteptati...avem si alte prioritati...
Va sunam cand e gata!"

Se pare ca "mai trebuie sa astept..."

13

Re: Salutari

Anunta-i ca marti dimineata te duci la OPC/ANPC si luni te vor suna sa-ti spuna ca e gata (asta daca au mai avut de-a face cu ANPC-ul; daca nu au mai avut de-a face, ar fi bine chiar sa le faci reclamatia, pentru a nu mai pati si altii ceea ce patesti tu acum).  wink