1 Editat de Lucia (2010-03-02 14:36)

Subiect: Hrana medicata

As putea gasi undeva la noi in tara hrana medicata pt pesti?

Mie mi se pare ca unul dintre pestisorii mei sufera de o infectie bacteriana interna... si as prefera sa-i administrez medicamentul in hrana, decat sa-i fac tratamentul in apa, in acvariu spital... etc.

Caut hrana cu antibiotic...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Hrana medicata

Lucia A scris:

As putea gasi undeva la noi in tara hrana medicata pt pesti?

Mie mi se pare ca unul dintre pestisorii mei sufera de o infectie bacteriana interna... si as prefera sa-i administrez medicamentul in hrana, decat sa-i fac tratamentul in apa, in acvariu spital... etc.

Caut hrana cu antibiotic...

Pina sa administrezi antibiotic (produs de sinteza chimica), incearca cu remedii naturale, vezi postul meu de azi la sectiunea hrana (Adjuvant de sezon...). Este parerea mea, sper sa nu fiu tinta unor critici prea severe.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Hrana medicata

Multumesc tare mult!

...dar acum... nu am cum sa fac rost de leurda.
Eu le dau mazare, salata verde, spanac, morcov din cand in cand... si pe toate le fierb inainte.

Numai ca pestisorului asta se pare ca i-a aparut o umflatura in jurul unui ochi. Tot el a avut o forma de exoftalmie (desi nu sunt sigura) fiindca nu semana cu exoftalmia pe care am vazut-o in poze pe internet....

Practic e un cerc in jurul ochiului umflat.... arata ca un colac...
Acum e foarte putin, dar mi-e frica sa nu se intample din nou...

Asa arata data trecuta prin octombrie anul trecut.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Hrana medicata

Lucia A scris:

Multumesc tare mult!

...dar acum... nu am cum sa fac rost de leurda.
Eu le dau mazare, salata verde, spanac, morcov din cand in cand... si pe toate le fierb inainte.

Numai ca pestisorului asta se pare ca i-a aparut o umflatura in jurul unui ochi. Tot el a avut o forma de exoftalmie (desi nu sunt sigura) fiindca nu semana cu exoftalmia pe care am vazut-o in poze pe internet....

Practic e un cerc in jurul ochiului umflat.... arata ca un colac...
Acum e foarte putin, dar mi-e frica sa nu se intample din nou...

Asa arata data trecuta prin octombrie anul trecut.

Leurda inlocuieste usturoiul, deci este pentru probleme de tract intestinal, dar in cazul umflaturii nu stiu ce sa spun, poate ai noroc cu alti colegi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Hrana medicata

Multumesc mult pentru sfaturi...
Mai caut si eu pe net... numai ca pe ceva site american, recomandau hrana cu antibiotic...

Si ... pur si simplu nu-mi pot da seama, ce anume ii provoaca boala asta...
Acum au 250 l, cei 4 carasei, schimb saptamanal 25-30 % din apa... Ph-ul a fost marit un pic, pana si-a dat drumul acvariul, dar am reusit sa-l aduc undeva la 7,5....

Nu mai stiu ce sa fac cu bietul meu Nini Ninochku...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Hrana medicata

Nu vreau sa te sperii, dar un prieten a avut ceva asemanator la un caras oranda, care dupa lungi tratamente de diferite tipuri, tot si`a pierdut ochiul....eu n`am patit asa ceva, deci nu stiu ce sa recomand, decat sa incerci sa`l tratezi cat mai rapid. Multa sanatate

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Hrana medicata

Multumesc Cezara.
Nu ma mai sperii, fiindca a trecut prin octombrie prin boala asta.... si s-a vindecat.
Nu inteleg doar... de ce recidiva?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.