1

Subiect: heloo

sunt coco din intorsura-buzaului; brasov. sunt acvarist amator de vreo 4-5 ani. sa ne auzim de bine si ape limpezi

2 Editat de Baracuda (2010-03-03 12:55)

Re: heloo

sece4u20 A scris:

sunt coco din intorsura-buzaului; brasov. sunt acvarist amator de vreo 4-5 ani. sa ne auzim de bine si ape limpezi

Bun gasit aici! Fiind din Intorsura Buzaului, unul din polii frigului din Romania, intuiesc ca esti pasionat de carasi? Glumesc! Completeaza "locatia" sa stim cu totii de unde esti, atunci cind va fi nevoie. Nu glumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: heloo

nici vorba de carasi. tata era cu carasii eu sunt cu viviparii. nu prea a fost el deacord sa imi fac acvariu pt ca stia cat se chinuia el inainte de '89. Insa eu am luat-o incet. de 4-5 ani am un acvariu de 35 L in care experimentez. ceva mai prost stau la capitolul plante ca nu prea gasesc usor insa acum incep sa ma invart.( deja am luat un acvariu home made de 70 L nisipul, substratul caut un filtru de fund si unu interior si apoi vedem ce iese.)

4

Re: heloo

sece4u20 A scris:

nici vorba de carasi. tata era cu carasii eu sunt cu viviparii. nu prea a fost el deacord sa imi fac acvariu pt ca stia cat se chinuia el inainte de '89. Insa eu am luat-o incet. de 4-5 ani am un acvariu de 35 L in care experimentez. ceva mai prost stau la capitolul plante ca nu prea gasesc usor insa acum incep sa ma invart.( deja am luat un acvariu home made de 70 L nisipul, substratul caut un filtru de fund si unu interior si apoi vedem ce iese.)

Daca vreodata ai drum prin Bucuresti, te ajut eu cu niste plante, am tot timpul ceva... rezerva. In ceea ce priveste acvariul, sa inteleg ca experimentezi de atitia ani, ca sa ajungi unde? Sfatul meu este sa "experimentezi" un acvariu mai mare (cel putin 200), daca nu cumva esti fan "nano"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: heloo

poi  deocamdata sunt la mama acasa si nu suporta modificarile care ar trebui sa le fac pt unul de 300L cum vreau eu. deocamdata raman ''fan'' nano , dar scap eu de acasa. pe viitoarea sotie deja am corupt-o nu mai are ce sa zica deci a sa ajung si eu in randurile celor mari.

6

Re: heloo

sece4u20 A scris:

poi  deocamdata sunt la mama acasa si nu suporta modificarile care ar trebui sa le fac pt unul de 300L cum vreau eu. deocamdata raman ''fan'' nano , dar scap eu de acasa. pe viitoarea sotie deja am corupt-o nu mai are ce sa zica deci a sa ajung si eu in randurile celor mari.

Acum inteleg "experimentul" de 4-5 ani. Bafta in ambele proiecte (acvariu 300 si viitoare sotie)! Le-am trecut in... ordinea importantei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: heloo

Bine ai venit!:)

Mult succes cu acvariul de 300L!:)

Poti sa ni-l arati si pe asta micu...;)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: heloo

nu il arat ca ma fac de ras. pana acum  am facut totul dupa ureche nici habar nu aveam de forum sau site-uri si cei drept ''surfez'' pe net de ani buni. si ca sa intelegi abia acum am inteles necesitatea plantelor naturale in acvariu. pana acum aveam numia plasticaraie :d. deci cand o sa incep cu acela de 70L o sa va arat wink;)

9

Re: heloo

Am inteles! smile

Nici o problema,.. asteptam... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10 Editat de Avatar (2010-03-03 16:25)

Re: heloo

Salut coco si bine ai venit !

Tare asta cu viitoarea sotie lol trebuie, trebuie corupte ca altfel dam de bai. Nici mie nu mi-a fost usor sa imi cumpar tot ce am acum fara sa-mi spuna ca intrec masura deja lol acum am promis ca fac o pauza de la shopping.
Cat despre acvariul tau, ti-as sugera sa-l arati, astfel cei mai experimentati dintre noi ar putea veni cu sfaturi constructive care iti vor fi de MARE folos, crede-ma, toti am fost in situatia ta, si daca ma gandesc mai bine tu ai cativa ani de acvaristica, chiar daca la nivel de amator, eu nu am decat 3luni de cand am fost pentru prima data INTERESAT de a imi achizitiona un acvariu smile

Si ca sa vezi despre ce vorbesc, uite o poza facuta de Craciun smile

P.S: pozele mai recente le poti vedea in semnatura. Bafta si asteptam pozele

11 Editat de pelly67 (2010-03-03 16:28)

Re: heloo

...si ca sa nu te las singur te incurajez cu alt exemplu ....prima zi 18 ianuarie 2010!:P...a lui Dan este mai golas...!...dar acu' este mai frumos ca al meu!

12 Editat de Avatar (2010-03-03 16:30)

Re: heloo

Mie mi-a fost teama sa pun plante in el lol

13

Re: heloo

@pelly67......
schimba neonu de la acvariu si ai sa ramai mut de diferenta
neoanele standard nu sunt bune pentru o claritate inalta cum e cel din poza ta
bafta smile

14 Editat de pelly67 (2010-03-03 19:10)

Re: heloo

frate, ma omori cu zile lol:lol::lol: pasi_une....adica mihai....esti depasit de evenimente, vezi daca nu citesti pana la capat! ...asa arata in data de 18 ianuarie, prima zi de ciclare( apa era pusa de 1 ora, se vad bulele pe geamuri),neonul era de firma sylvania daylight, insa de atunci lucrurile s-au schimbat radical!!!! tongue
acvariul meu arata asa...azi wink

15 Editat de Avatar (2010-03-03 18:46)

Re: heloo

lol:lol::lol::lol: no comment !

Pasiu_une de al meu nu zici nimic ? sa mai pun ceva plante, una alta tongue

16

Re: heloo

se mai intampla..:|
dar am avut probleme cu un neon de acvariu standard si la 2 luni de la ciclare tot tulbure parea apa
si de curiozitate am schimbat neonu
iar acum e la fel ca al tau
doar ca mai putin plantat 1/4 smile

17 Editat de pelly67 (2010-03-03 20:10)

Re: heloo

nu este nimic ,stai linistit! la mine este si limpede apa iar neonul de la JBL da o culoare calda de vis...mai vin prietenii cu puradeii pe la noi si  intreaba: "de ce la nenea pelly zboara pestii"  lol:lol::lol:

18

Re: heloo

eu trag tare zilele astea sa imi iau plante nu conteste de care( easy sa fie ca cresc mai repede) in plus mi-ai facut astia orarul la facultate de imi vine sa mor plus ca ma asteapta si licenta ( asta daca intru :d ) oricum daca sunt careva de prin brasov si tunde careva gazonul nu va sfiiti sa ma anuntati adun eu ''iarba''

19

Re: heloo

si cum am spus o sa postez ceea ce am avut si cu ce m-am jucat aproape 5 ani si ce am facut acum. nu sariti tare pe mine inca experimentez pana ajung la cel de 300 big_smile. abia astept sa ma mut in casa mea sa imi pot face tot exact cum vreau eu fara sa ma impiedic de lipsa de spatiu.
acum am grija de : 3 xifo ( un mascul si doua femele ) 3 gupy adulti ( un mascul si doua femele ) 2 corydoras , un moly primit bonus cu plantele achizitionate ieri, 2 creveti red cherry, un melc care deocamdata nu il gasesc si in jur la 22-24 de puisori de gupy pe care scrie donatii pe ei.

AFTER
http://s1.postimage.org/wNeW0.jpg

http://s3.postimage.org/j64oJ.jpg

BEFORE
http://s4.postimage.org/2RnaA.jpg

una din lateral http://s3.postimage.org/j6eni.jpg

http://s3.postimage.org/j6tl9.jpg

http://s1.postimage.org/wO1OS.jpg

20

Re: heloo

well.. bine ai venit.. daca la capitolul acvaristica mai ai multe de invatat.. ca admin schimbarea e in bine..