Subiect: ciclide papagal (probleme inmultire)

Fac icre dar am auzit ca nu eclozeaza (cica sunt creati in laborator?)
Eu pot sa spun ca am o pereche frumoasa undeva la 15 cm buc. depun icre dar nu am vazut pestisori.
Recunosc ca nu i-am separat in alt acvariu dar pazeau bine icrele de ceilalti pesti (1 buc Labidochromis caeruleus si 6 sanitari) acvariu 200 L .
Daca stiti ceva despre ciclidele papagal si inmultirea lor va rog  spunetimi ce sa fac .

2 Editat de Baracuda (2010-03-04 12:21)

Re: ciclide papagal (probleme inmultire)

bradraqua A scris:
cristy_692000 A scris:

Fac icre dar am auzit ca nu eclozeaza (cica sunt creati in laborator?)
Eu pot sa spun ca am o pereche frumoasa undeva la 15 cm buc. depun icre dar nu am vazut pestisori.
Recunosc ca nu i-am separat in alt acvariu dar pazeau bine icrele de ceilalti pesti (1 buc Labidochromis caeruleus si 6 sanitari) acvariu 200 L .
Daca stiti ceva despre ciclidele papagal si inmultirea lor va rog  spunetimi ce sa fac .

Sunt pesti obtinuti prin imperecherea fortata/accidentala a altor ciclide: Cichlasoma citrinellum + Cichlasoma synspilum. Din aceasta cauza nu se pot reproduce, cea mai vehiculata varianta fiind ca masculii sunt infertili. Se pot reproduce in cazuri cu totul speciale prin injectarea de hormoni. Au fost raportate totusi cazuri extrem de rare in care s-au reprodus in mod natural, procentul icrelor eclozate fiind insa extrem de mic. De asemenea au fost semnalate cazuri in care au rezultat pui prin incrucisarea voluntara cu Herichthys carpintis.
Atentie: din multitudinea de culori disponibile pe piata, numai orange si rosu sunt culori stabile, restul estompindu-se sau chiar disparind dupa numai citeva luni de la achizitie. Culorile pastel sunt obtinute prin injectarea picmentilor de culoare in sarmanii pesti.
Concluzie: majoritatea acvaristilor sint impotriva achizitionarii si cresterii acestui ciclid, invocind motive pe care le poti gasi pe internet. Parerea mea personala este ca sunt atitia alti pesti superbi, pe care merita sa ii crestem, in loc sa incurajam productia de astfel de "mutanti". In alta ordine de idei: atentie la combinatia ciclide americane (Parrot) cu ciclide africane (Caeruleus), parametrii apei sunt diferiti!!! Sa nu-mi spui ca pestii sunt OK, pina nu-i intrebi si-ti raspund. Imagineaza-ti ca ai fi fortat sa traiesti in alt mediu, te vei adapta dar niciodata nu vei fi OK.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ciclide papagal (probleme inmultire)

Ms. mult bradraqua .
Eu cand i am cumparat (erau mici) mi s a spus ca sunt africani ii am deja de mai bine de un an si nu asi renunta la ei ,practici i am crescut de mici .
Trebuia sa ma informez atunci mai bine si sa nu am incredere in ce mi au spus cei de la magazin

4 Editat de Baracuda (2010-03-04 16:58)

Re: ciclide papagal (probleme inmultire)

cristy_692000 A scris:

Ms. mult bradraqua .
Eu cand i am cumparat (erau mici) mi s a spus ca sunt africani ii am deja de mai bine de un an si nu asi renunta la ei ,practici i am crescut de mici .
Trebuia sa ma informez atunci mai bine si sa nu am incredere in ce mi au spus cei de la magazin

Nu este nicio problema, si eu am avut papagali. Sunt pesti f. simpatici si chiar frumosi pina la un punct. Am spus ce am spus, ca aviz amatorilor dispusi sa achizitioneze asa ceva. Sunt ai tai si trebuie sa-i iubesti. Sa-ti traiasca!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!