Re: Acvariu la inceput

,,Ucigatoare postari''! Ce parere ai despre filatelie?

22

Re: Acvariu la inceput

Ai bagat un sac de pesti intr-un acvariu neciclat si fara o filtrare adevarata. S-a acumulat un amoniac ucigator care le va veni de hac si celorlalti.

Re: Acvariu la inceput

sefer jesirah A scris:

,,Ucigatoare postari''! Ce parere ai despre filatelie?

Daca nu aveti chef sa mai ajutati incepatorii ce-ar fi daca nu a-ti mai raspunde deloc, postarilor mele. Decat sa raspundeti asa in viitor mai bine apucati-va D-voastra de ''filatelie'' ar fi mai bine si mai util pentru incepatori sa nu mai primeasca asemenea raspunsuri de la cineva plictisit. De ironii e in stare oricine, eu unul asa vad scopul acestor forum-uri. Daca poti ajuta bine, daca nu mai bine taci.

Acvariu

Re: Acvariu la inceput

Faye A scris:

Ai bagat un sac de pesti intr-un acvariu neciclat si fara o filtrare adevarata. S-a acumulat un amoniac ucigator care le va veni de hac si celorlalti.


Idem postul anterior. De ce faceti afirmatii de care nu sunteti sigur. Hai sa fim seriosi, nu aveti chef sa ajutati nu mai scrieti. Asa incurajati voi acvaristica ? Eu oricum nu ma las si pe viitor vreau un acvariu ca la carte. Voi a-ti inceput cu de toate ? A-ti avut totul perfect la inceput ? Daca da (ceea ce ma indoiesc), felicitari !

Acvariu

Re: Acvariu la inceput

MariusMinu A scris:

Ciclarea dureaza cam o luna....mirosul vine de la amoniac (prezent in cantitate mare la inceputul ciclarii).
Momentan este in curs de ciclare, deci masuri specifice (mancare putina, schimburi dese de apa)

Binele cu forta, nu se poate...
Sfat ai primit...si daca tineai cont de el, nu murea nici un peste...dar erai mai preocupat da alte lucruri din cate am vazut. Nu i-a omorat o bacterie, i-a omorat o otrava (amoniacul) aparuta, culmea, tocmai din cauza lipsei de bacterii din bazin (ma refer la bacteriile din ciclul azotului). Citeste "ciclul azotului" si incearca sa vezi lucrurile pe termen lung. Si inca ceva... e bazinul tau si tu esti responsabil...noi daca vrem ajutam, daca nu , nu. smile

Re: Acvariu la inceput

Sprijin a existat intotdeauna pentru cine a fost interesat. Un acvarist batran si autor de carti de specialitate, spunea ca toti platim o taxa, trecand prin momente nefericite la inceput (pierdem pesti, plante, deciclam...). Se pot reduce aceste momente neplacute, daca avem mai multa rabdare, citim mai mult, ascultam uneori... . Ca sfat, o atitudine glumeata, pozitiva iti va aduce mai mult decat una agresiva. In cele mai multe cazuri, cu o lingura de miere... intelegi?

27

Re: Acvariu la inceput

krissstianmartin A scris:

De ce faceti afirmatii de care nu sunteti sigur.

Ba sunt sigura de afirmatiile mele, bazate pe informatiile primite de la tine.
1. Un acvariu nu se cicleaza in 2 saptamani.
2. Magic Filter-ul tau cu buretel nu filtreaza decat mecanic, prea putin spre deloc biologic.
Nu ma crezi, cumpara teste si vezi cum stai cu amoniacul(test NH3/NH4) si nitritii(test NO2) si ai sa vezi ca am dreptate.

krissstianmartin A scris:

Voi a-ti inceput cu de toate ? A-ti avut totul perfect la inceput ? Daca da (ceea ce ma indoiesc), felicitari !

NU, am inceput exact ca tine, am facut aceleasi greseli (nu si de ortografie) de aia mi-am permis obraznicia sa-ti atrag atentia asupra greselilor tale. Pentru ca le-am trait. Spre deosebire de tine am ascultat sfatul celor de pe forum, nu m-am ofensat cand am fost admonestata si am reusit sa nu omor niciun peste.

P.S. Reciteste ce ti-a scris MariusMinu
P.S.2 In situatia de fata "a-ti" se scrie "ati", legat adica.

Re: Acvariu la inceput

Eu imi cer scuze pentru ''tonul'' folosit mai sus, zilele astea m-am documentat foarte mult si de pe alte forumuri si din alte articole si ma simt nevoit sa plec capul in fata voastra. Ati avut dreptate in tot ! Inclusiv in partea cu ortografia si nu imi e rusine sa recunosc pentru ca asa consider eu ca e mai bine. M-a luat valul fiind la inceput si foarte nerabdator, dar ambitia mea de a avea un acvariu ca la carte a devenit mai mare si o voi duce la bun sfarsit. Voi decideti daca ma  ajutati  cu problemele intampinate pe viitor.

Acvariu