1

Subiect: Probleme cu Eheim-ul. Help.

Salutare.

In urma cu doua saptamani am desfacut filtrul extern eheim 2213, am clatit Eheim substrat pro-ul, am inlocuit Siporaxul cu Ada Bio Rio, am curatat furtunurile si am spalat rotorul. Toata bune si frumoase pana la montarea filtrului. Rotorul huruia foarte tare chiar si dupa ce l-am amorsat, insa debitul era normal. A doua zi zgomotul era acelasi, insa debitul era inexistent. L-am desfacut iar, l-am montat si aceeasi poveste. Merge o zi si dupa nu mai are debit. Am uns rotorul cu glicerina, am schimbat si axul si tot degeaba.

Dupa ce am inlocuit rotorul cu unul mai vechi pe care il aveam prin casa zgomotul era acelasi (rotorul vechi era rupt dar l-am lipit cu superglue). Am scos buretele de pe in si zgomotul a disparut. L-am pus iar si aceeasi poveste. Ambele rotoare merg perfect doar daca nu e pus buretele pe in. Am inlocuit buretele cu unul nou dar situatia e aceeasi.   

Intrebarea e urmatoarea... De ce functioneaza filtrul doar fara burete? Credeti ca are rost sa cumpar un rotor nou? In momentul de fata filtrul merge cu rotorul care e lipit cu superglue.

Re: Probleme cu Eheim-ul. Help.

ai mizerie in acvariu care blocheaza accesul apei in filtru(murdareste buretele de pe in).
datorita acestui fapt rotorul se invarte in gol, fara apa in jurul lui.

tel 0767250666

3

Re: Probleme cu Eheim-ul. Help.

alinutz198 A scris:

ai mizerie in acvariu care blocheaza accesul apei in filtru(murdareste buretele de pe in).
datorita acestui fapt rotorul se invarte in gol, fara apa in jurul lui.

Iti garantez ca nu are mizerie in acvariu, iar buretele de pe in a fost schimbat pe rand cu unul identic ca si densitate si apoi cu unul cu densitate mai mica.
Problema colegului este data de granulatia mica a mediului filtrant pe care il foloseste in prezent, Ada Bio Rio, care nu permite acelasi volum de trecere prin el ca si Siporax, de aici aparand si golul de aer din dreptul rotorului => zgomot.