1

Subiect: P?reri filtru extern

Salut. Am un acvariu Fluval Edge de 90 de litri si as vrea sa schimb filtrul, căci cel intern nu face fata si plus de asta consumabilele trebuiesc schimbate destul de des.
Din ce am urmărit pe forum am sa merg pe gama de la Hagen Fluval , mai exact modelul 206 sau 306( ma mai gândesc care , diferența de pret fiind de vreo 15-20 de lire).
In ceea ce privește mediul biologic am sa optez pentru JBL micromec ( acesta mi se pare cel mai ok dintr-o lista oferită de un utilizator de pe forum). Aceste filtre vin deja cu consumabile pentru celelalte medii?
Ce puteți sa îmi ziceți de aportul de oxigen? O sa trebuiască sa cumpăr difuzoare sau filtrul are deja aceste chestii? Va întreb pentru ca nu am găsit in descrierea produsului aceste informații. Multumesc

2

Re: P?reri filtru extern

Vali A A scris:

Aceste filtre vin deja cu consumabile pentru celelalte medii?

Ce vrea sa insemne asta?

Vali A A scris:

Ce puteți sa îmi ziceți de aportul de oxigen? O sa trebuiască sa cumpăr difuzoare sau filtrul are deja aceste chestii? Va întreb pentru ca nu am găsit in descrierea produsului aceste informații. Multumesc

Nu iti trebuie nimic suplimentar pentru oxigen decat daca vrei sa bagi 50-100 pesti in acvariu. Valurile produse de out-ul filtrului (eventual + plantele din acvariu) sunt suficiente pentru oxigenare - ca in natura.

3 Editat de Vali A (2015-03-20 01:02)

Re: P?reri filtru extern

Ma refeream la mediul mecanic.si am înțeles partea cu oxigenul.ms

Re: P?reri filtru extern

Vali A A scris:

Ma refeream la mediul mecanic.si am înțeles partea cu oxigenul.ms

Mediul mecanic?  :omfg

5

Re: P?reri filtru extern

Cred ca te referi la perlon (vata aia alba...) pe care poti sa o clatesti cu putina apa si este suficient. In plus este foarte ieftina si eventual poti sa o inlocuiesti cu bureti care te tin 2-3-4-5 ani......
Filtrele vin in general cu bureti care ajuta la filtrarea mecanica si putin la cea biologica si posibil cu inele ceramice care fac in mare parte tot filtrare mecanica. Probabil exista si filtre care vin cu materiale de calitate (matrix, siporax etc) dar mai rar.

6

Re: P?reri filtru extern

M-am lămurit si cu filtrarea mecanica:). Pentru cea biologica am sa optez pentru JBL micromec. O sa revin cu poze dupa si comentarii dupa achiziționare. O zi buna si mulțumesc de informații

Re: P?reri filtru extern

Eu perlon mai folosesc in filtrul intern pe care il montez in bazin in perioada resetului (cateva ore)....filtrele externe fiind oprite in perioada respectiva. Il mai pun si pe turul filtrelor externe, insa doar atunci cand tund plantele. Daca ai particule in apa, pernonul pune-l tot pe turul filtrului/filtrelor si il inlocuiesti la cateva zile. Montat in filtrul extern nu prea ii vad rostul...scade prea repede debitul filtrului.

8

Re: P?reri filtru extern

Am cumpărat un prefiltru extern(1,5 l capacitate)care are 3 bureți de porozitate diferita( mică, medie si mare) si am lăsat in filtrul mare doar mediul biologic si am scos perlonul ca nu ii mai vedeam rostul