Subiect: Buna!

Ma numesc Oana, am 37 de ani si sunt din Iasi. Am pesti de cca un sfert de secol (incepand de la primul guppy tinut intr-un borcan de muraturi), dar niciodata nu am studiat acvariile aprofundat. Acvariul meu a fost mic, de 20 l, si a continut intotdeauna doar plante si cativa pesti, fara filtru (motiv pentru care am ramas la guppy si nu am riscat specii mai pretentioase). Am hotarat recent sa schimb acvariul cu unul mai mare, si am dat peste forumuri de acvaristica (din pacate cam tarziu, o multime de informatii ar fi fost mai utile inainte de a cumpara acvariul, dar asta e).

Acvariul curent este de 60l, are filtru Aqua Zone Evo 2 de 520l/h, incalzitor si un capac cu leduri. Nu stiam nimic despre filtre si alte alea cand l-am luat, intentia mea a fost doar sa le ridic un pic standardul de viata pestilor mei. In urma diverselor lecturi, cred ca am facut toate greselile posibile in ultimii 20 de ani.

Nu pot spune ca sunt destul de pasionata de subiect ca sa ajung "acvarist" vreodata - poate pasiunea ar exista, timpul nu - dar as vrea ca macar ce fac sa fie cat de cat corect. Am sa postez in forumul de incepatori nelamuririle pe care le am.

Re: Buna!

Bine ai venit !

3

Re: Buna!

Bine ai venit pe forum Oana si mult succes cu noul acvariu ! :crap

Re: Buna!

Bine ai venit!  smile