Re: Intrebari diverse

1) Astupa-l repede cu ceva plante de gazon.  smile
2) Poti sa schimbi subtratul fara sa scoti pestii...il tragi cu furtunul la schimbul de apa (va fi un schimb de apa simulat)... apa trasa o pui inapoi in bazin dupa ce se mai limpezeste un pic (sa nu deciclezi bazinul). NU speli filtrul mai devreme de 4-5 zile de la schimbarea substratului.
3) Nu e buna ideea, schimba-l pe tot o data.
Dupa ce schimbi subtratul le dai de mancare mai rar la pesti...cam la doua zile cate putin....altfel te alegi cu amoniac la nivel mare in bazin.

Re: Intrebari diverse

Multumesc pentru raspunsuri!

1. Exista vreun gazon "easy"? Ma uit la http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Eleocharisparvula%28132C%29/4572 - in principal si din cauza inaltimii - acvariul meu e mic si as vrea ceva care sa nu sara de 10 cm - dar site-ul tropica spune ca nu are nevoie de conditii speciale, iar http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/plante/eleocharis-parvula/ spune ca are nevoie de iluminare puternica - ceea ce cred ca capacul meu cu leduri nu scoate. Ca sunt la capitolul capac, intr-un capac cu leduri se pot monta lumini suplimentare? Am o planta plutitoare - habar n-am numele romanesc, "duckweed" care imi cam ia din lumina. Recent mi-am luat inima in dinti si am sacrificat 3/4 din ea, creste ca nebuna.

Alte optiuni pentru gazon, din cate mi-am dat eu seama:
http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/238-marsilea-hirsuta
http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/208-hemianthus-callitrichoides-cuba
http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/293-bacopa-sp-japan

Celelalte optiuni pe care le-am gasit aveau cerinte de co2 - iar eu nu am asa ceva.

Chiar si cu gazon, tot as vrea sa nu mai vad rosul ala. Daca nu gasesc volcanit, exista vreo varianta asemanatoare? Am vazut ca exista si spartura de lava, asemanatoare ca aspect, dar cu dubii la cat de inerta chimic este.

2. Trasul substratului cu furtunul cred ca va fi dificil, doar daca imi cumpar eu un furtun mai mare, caz in care cred ca aspir si niste pesti big_smile. Cred ca daca il scot cu lingura e mai realist. Am retinut chestia cu apa.

Ape limpezi!

23 Editat de MariusMinu (2015-07-20 15:52)

Re: Intrebari diverse

Substat eu am manado (e tot maroniu/rosiatic depinde de privitor). Gazon incearca din toate enumerate, cate un pot... si vezi care merge.
Substratul il tragi cu furtunul, altfel e jale mare (scoti in apa toata mizeria din el). Cumperi un furtun transparent de 16 mm la 2 m lungime de la magazine de bricolaj.
Intr-o vreme substratul il scoteam cu cana, evident pestii ii scoteam inainte ca se tulbura apa de numa'  :stupid

24 Editat de oanamyrela (2015-07-20 19:44)

Re: Intrebari diverse

Am citit despre manado, dar pare sa arate cam la fel cu al meu (care cica ar fi substrat activ, era singura optiune gasita in petshop la momentul respectiv). In plus am auzit ca e cam zburator si eu am niste cory sapatori.

Multumesc pentru sfatul cu gazonul, am sa incerc cu mai multe. Rezultatul poate fi interesant.

Masurai furtunul meu, e de 10. Am sa caut unul de 16. Scoaterea substratului ma ingrijoreaza mai putin, bagarea aluia nou e mai jale. Ma gandesc sa astept pana gasesc unul sa imi placa, nu e chiar o jale. Volcanit am mai vazut si pe aici pe forum de vanzare uneori, doar nu acum.

Acum, ca pofta vine mancand si uitatul pe net e ca si cum ti-a dat cineva drumul in raionul de inghetata la liber, ma gandesc sa mai imbunatatesc acvariul meu. Unul din puncte ar fi iluminatul - nu am reusit sa-mi dau seama cat au ledurile mele, dar par putine (atasez poze mai jos). Sa incerc sa bag niste neoane pe langa sau sa mai pun niste benzi led? Banda curenta are 30 de leduri. Ma cam gandesc chiar sa montez un bec pe langa acvariu, si sa evit problema plantelor mele plutitoare.
A doua ar fi sa experimentez un pic cu CO2 si sa vad ce iese. Nu prea vreau sa incep cu cine stie ce instalatie supercomplexa la borcanul meu de 60 de litri, si am inteles ca "bombele" sunt greu de controlat la volume mici (adevar? nu?). Exista sisteme mai mici decente? Ceva de genul http://www.nevertebrate.ro/Tropica-Plant-Growth-System-Nano-Set-CO2-complet - sau sunt povesti?

Posibil sa mai aman un pic aventura, intrucat am un drum in Bucuresti peste o luna si acolo m-as putea aproviziona mai bine. Poate intre timp gasesc si volcanit.

PS: Stiu ca suprafata arata "mlastinos" - dar mie plantutele alea imi plac smile.

25

Re: Intrebari diverse

oanamyrela A scris:

Scoaterea substratului ma ingrijoreaza mai putin, bagarea aluia nou e mai jale.

   Scoaterea "substratului" este foarte importanta, de ce? Pai, cand o crapa fundul acvariului din senin si nu stii de ce... atunci o sa-ti aduci aminte de discutia asta! :-

26 Editat de oanamyrela (2015-07-20 22:45)

Re: Intrebari diverse

Ancistrus A scris:
oanamyrela A scris:

Scoaterea substratului ma ingrijoreaza mai putin, bagarea aluia nou e mai jale.

   Scoaterea "substratului" este foarte importanta, de ce? Pai, cand o crapa fundul acvariului din senin si nu stii de ce... atunci o sa-ti aduci aminte de discutia asta! :-

No, trebuia sa-mi dea cineva cu mamaliga-n branza sad.
Am sa aspir maritul substrat cu mare grija la crapaturi. De curiozitate, care este mecanismul fizic care produce eventuala crapare?

Cum volcanitul pare un soi de rara avis, m-am uitat la alte doua substraturi care imi plac la aspect:
Dennerle Scaper's soil - am inteles ca e apreciat, si este un substrat complet pentru plante?

Substrat JBL ProScape Volcano Mineral: http://pepika.ro/substrat-jbl-proscape-volcano-mineral-9-l-KR6707800--p293485.html - nu imi dau seama daca este doar un substrat inert.

27

Re: Intrebari diverse

oanamyrela A scris:

No, trebuia sa-mi dea cineva cu mamaliga-n branza sad.
Am sa aspir maritul substrat cu mare grija la crapaturi. De curiozitate, care este mecanismul fizic care produce eventuala crapare?

   La termenii de la tara chiar nu ma pricep... dar, ca idee, "mamaliga" de care spun eu, se refera la faptul ca daca nu aspiri substratul, zgarii sticla! "Branza" o poti face oricand... daca nu intrebi wink

PS: Mecanismul fizic se numeste... tadaaaa: zgariere!

Re: Intrebari diverse

Sa traiesti, aspirator va fi!

Multumesc de sfaturi, ape limpezi!

Re: Intrebari diverse

Adevar mare graieste Cristi, pe vremea cand scoteam substratul cu cana (atunci cand ma apropiam de sticla de jos), auzeam cum "scrisneste" nisipul pe sticla. Atunci mi-am propus sa gasesc alta metoda, rezultatul fiind aspirarea (mult mai practic). Lumina eu zic sa pui neoane, ledurile dedicate pentru acvaristica sunt destul de scumpe, iar rezultatele sunt cam la acelasi nivel cu neoanele.

30

Re: Intrebari diverse

Cred ca cea mai simpla varianta ar fi cam asa:
1. 20L apa din acvariu intr-un recipient cu o piatra de aer unde pui si pestii.
2. aspirarea substratului.
3. recuperarea unei cantitati cat mai mare de apa din acvariu.
4. pui substratul nou dupa ce il speli f f f bine.
5. adaugi o parte din apa si apoi plantezi ce ai de plantat si pui ce decor ai.
6. adaugi restul de apa.
7. cand temperatura apei este egala cu cea din recipientul cu pestii ii aclimatizezi usor in noua "casa".

31 Editat de oanamyrela (2015-07-22 23:00)

Re: Intrebari diverse

Pestii probabil ii voi muta in vechiul acvariu pe care am sa-l umplu cu apa scoasa din prezentul.  Are vreo 20 de litri. Nu ma simt super confortabil manuind pietre si substrat si buturugi printre ei. In general, daca e benefic, pot pastra toata apa scoasa intr-o galeata pentru refolosire.

Ca substrat, am dat o raita prin Iasi la petshopuri, e jale, nu se gaseste mai nimic. Inca ezit intre Dennerle's Scaper's Soil si JBL Volcanic soil - nu reusesc sa-mi dau seama care e diferenta majora intre ele.

Intentionez sa upgradez lumina, dar oscilez intre a asambla un neon  -  pe care ar trebui sa-l construiesc oarecum singura, si a cumpara ceva gata asamblat pe care sa-l lipesc cu superglue de capac (gen http://www.nevertebrate.ro/Lampa-Diversa-LED-extra-lightning-4.3W-40-cm). Din cate mi-am putut da seama pentru un neon as avea nevoie de : neonul in sine (t5? acvariul meu are 40 cm inaltime si vreau gazon), droser, socluri, niste cablu de cupru, un cablu cu stecher si intrerupator optional. Pe o scara de la 1-10, cam ce nivel de pricepere in ale electronicii este nevoie?

Am sa trec duminica prin piata de animale, e mai bine aprovizionata decat petshopurile din Iasi - poate gasesc acolo substrat+sistem de iluminat. In tentionez sa studiez un pic si problema co2-ului.

Inca ceva, care este/sunt cele mai importante teste de apa?