1 Editat de GabbbyM (2015-03-25 22:20)

Subiect: pesti bolnavi

Am luat niste pesti de la obor , si toate bune si de acu 2 zile pestii sunt pestii asa au pete albe se albeste pestele , coada pana la jumate este asa putrezita pun niste poze dar nu se vede bine  astept un raspuns urgennt , ca pestii au inceput sa moara . am pesti in acvariu neoni guppy molly xipho scalari , tetrazon.

Re: pesti bolnavi

Este o infectie fungica (cel mai probabil)...poti trata cu diverse chimicale, dar probabil sa revina problema pana la inlaturarea cauzei (pietre taioase, acvariu suprapopulat, suprahranire, slaba mentenanta, etc). Erau niste tabele cu numarul de pesti raportat la cantitatea de apa (reala ) din bazin...rezulta la un bazin de 65 litri maxim 7 pesti de talie mica (gen neoni) si cativa sanitari. Trebuie sa pui poze , desi anticipez un acvariu suprapopulat si cu pesti hraniti in mod exagerat...decoruri de care sa se scarpine gasesc ei...

3

Re: pesti bolnavi

deci suprapopulat nu e , i-am cumparat duminica si peste 2 zile erau ca niste pete putin albe , gen grisi , si dupa au inceput sa se faca asa pesti adica cum ar venii pestele are sare pe el , sunt bolnavi azi le-am luat tetra medica fungistop , de la petshop acum astept sa se faca bine

4 Editat de GabbbyM (2015-03-30 21:58)

Re: pesti bolnavi

am luat tratamentu de la petshop , i-am zis cum e pestele ca sta bine mersi si dupa deodata incepe sa putrezeasca asa coada cate jumate si aveau pe cap ca un praf de sare , mi-a dat de la petshop tetra fungistop e bun , tratamentu nu mi-a mai murit nici un peste nici nu a mai putrezit , dar faza e ca pesti mai au si Grisi pe langa boala asta .eu am mai avut acum 2 ani pesti tot asa bolnavi au avut grisi si i-am tratat cu substanta de la tetra din comert niste poze , mai am o problema cu o ventuza are asa o pata pe el , o are de mult ,... nu imi dau seama daca e boala  pun acum niste poze se vede pe un tetrazon si pe xipho punctele albe                                             http://postimg.org/gallery/2c25o8zw2/9457ea05/

5

Re: pesti bolnavi

Cati pesti ai acolo?
Pestii pe care ii ai nu sunt de talie mica.
Ar trebui sa scoti decorurile alea artificiale si sa continui tratamentul pentru fungus pana dispare apoi sa cauti un tratament pentru gris. Evident intre cele doua tratamente pauza cateva zile si schimb de apa de 50%. Sa respecti exact prospectul fiecarei medicamentatii.
Sa citesti si cate ceva despre ciclare, ingrijirea unui acvariu, amoniac si nitrati.
Succes!

Re: pesti bolnavi

Nu reusesc sa vad pozele...Din descriere facuta se pare ca in bazinul tau nu sunt conditii tocmai bune pentru pesti (grisul a aparut dupa doua zile, deci nu erau bolnavi de la petshop/obor). Din pacate nu prea ma pricep la medicatie, mereu am tratat cauza si nu efectul. Cauza aparitiei la 90% dintre bolile pestilor (inclusiv cele pe care le au pestii tai) este slaba mentenanta, acvariu suprapopulat, suprahranire, filtrare insuficienta...din aceste motive in apa se aduna fel si fel de substante toxice pentru pesti.
Pune poze cu bazinul, si-ti spun eu daca e suprapopulat sau nu smile

7

Re: pesti bolnavi

deci filtrarea eu zic ca e ok filtru intern fan 3 , + o pompa resun , am urmatorii pesti 3 xipho 2 guppy 2 scalari 5 tetrazoni 5 neoni , am acvariu de 100 L, faza e ca dupa ce am venit de la obor a doua zi au aparut bolile acvariu a stat la ciclat 3 saptamani !

Re: pesti bolnavi

Trebuie facute teste de NH4/NO2, eu zic ca totusi e ceva in neregula cu apa. Are miros de balta?