1

Subiect: nu gasesc raspunsul..

Scoicile de rau sunt bune pentru acvarii?
Banuiesc ca si ele au bacterii le tin separat o vreme si fac multe schimburi de apa si pun si albastru de metil ?

este adevarat ca albastru de metil decicleaza apa din acvariu ?

'
cu stima...

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

2

Re: nu gasesc raspunsul..

nu sunt bune, chiar daca sunt de apa dulce.

3

Re: nu gasesc raspunsul..

lasa scoicile..sant total contra-indicate,da,albastrul de metil in cantitate mare decicleaza acvariul! smile

Ciclare usoara si rapida!

4

Re: nu gasesc raspunsul..

scoicile tot elibereaza calcar..indiferent daca sunt de apa dulce ..sunt mortaciuni cum ar veni si organismul din interior elibereaza calcar

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: nu gasesc raspunsul..

aqua A scris:

scoicile tot elibereaza calcar..indiferent daca sunt de apa dulce ..sunt mortaciuni cum ar veni si organismul din interior elibereaza calcar

Nu cochilia se descompune in timp eliberind calcar?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: nu gasesc raspunsul..

smile):)) ba chiar cochilia se descompune...nu mai sunt mortaciuni demult, daca vrei neaparat sa le numesti sunt un fel de "schelet". Si de orice tip ar fii scoica, de apa dulce sau de apa sarata cochilia ei are aceiasi compozitie, deci dauneaza apei.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: nu gasesc raspunsul..

pai da si scheletul daca stam sa ne gandim e un fel de mortaciune lol
scoicile cand sunt vii nu se descompun nu e asa ? wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8 Editat de pelly67 (2010-03-05 21:54)

Re: nu gasesc raspunsul..

mariuse acum l-ai gasit! tongue raspunsul ofcourse

9

Re: nu gasesc raspunsul..

Cezara A scris:

smile):)) ba chiar cochilia se descompune...nu mai sunt mortaciuni demult, daca vrei neaparat sa le numesti sunt un fel de "schelet". Si de orice tip ar fii scoica, de apa dulce sau de apa sarata cochilia ei are aceiasi compozitie, deci dauneaza apei.

Am inteles, stiam, de fapt problema/intrebarea era daca sunt utile sau nu in acvariu. Nu inteleg insa notiunea de mortaciune. Daca cel care a intrebat despre scoici, se referea la cele vii, dupa cum stiu eu, in afara faptului ca cedeaza calcar/calciu in acvariu si ca prin deplasarea pe fund deranjeaza plantele si decorul, ele ar fi utile pentru ca sistemul de hranire este prin sifonarea permanenta a apei, deci o filtrare biologica naturala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: nu gasesc raspunsul..

sa te lamuresc big_smile :daca vrei scoici vii(de rau)ca cele din poza nu prea ai cum sa le tii in acvariu din cauza temperaturii ridicate ele vor muri foarte repede!Si din cate am auzit (nu stiu daca e adevarat)daca ai pesti mici s-ar putea sa ramai fara ei!Ar merge cu carasi care si ei prefera o apa mai rece!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

11

Re: nu gasesc raspunsul..

MARIVUS A scris:

Scoicile de rau sunt bune pentru acvarii?
Banuiesc ca si ele au bacterii le tin separat o vreme si fac multe schimburi de apa si pun si albastru de metil ?

este adevarat ca albastru de metil decicleaza apa din acvariu ?

'
cu stima...

nu sunt bune scoicile de nici un fel. elimina calcar ceea ce este daunator pestilor. si cu asta cred ca ai inteles.

12

Re: nu gasesc raspunsul..

Scuze ca sunt in farfurie dar merg si acolo lol  lol  lol    si nu in ultimul rand atentie ca aduc boli

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

13

Re: nu gasesc raspunsul..

din fata arata a altceva...la naiba! tongue:P:lol::P:lol::lol:

14

Re: nu gasesc raspunsul..

lol   lol   lol  lol  Ce simt de observatie ai  lol  lol  lol  lol  lol

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

15

Re: nu gasesc raspunsul..

Da am inteles acum... lol
M-am lamurit gata
Va multamesc roll

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

16

Re: nu gasesc raspunsul..

Scoicile vii NU elibereaza calcar in apa...din contra trag calcarul din apa pentru consolidarea valvelor.
Pesti nu papa...ele se hranesc prin filtrarea apei cu micile impuritati organice si plancton.

17 Editat de Baracuda (2010-03-11 14:49)

Re: nu gasesc raspunsul..

bradraqua A scris:
Tudor A scris:

Scoicile vii NU elibereaza calcar in apa...din contra trag calcarul din apa pentru consolidarea valvelor.
Pesti nu papa...ele se hranesc prin filtrarea apei cu micile impuritati organice si plancton.

Atentie la afirmatii! Scoicile si toate molustele/vietuitoarele vii, cu cochilie sau cu alte formatiuni calcaroase, vehiculeaza calcarul in ambele sensuri: il asimileaza pentru formarea/intretinerea cochiliei, dar il si cedeaza in apa, datorita influentei compusilor chimici din apa. Este adevarat ca, in timpul vietii, metabolismul acestor vietuitoare regleaza acumularea de calcar in defavoarea cedarii, adica acumuleaza mai mult decit cedeaza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: nu gasesc raspunsul..

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Este adevarat ca, in timpul vietii, metabolismul acestor vietuitoare regleaza acumularea de calcar in defavoarea cedarii, adica acumuleaza mai mult decit cedeaza.

Concuzia este aceeasi...chiar nu vad rostul postului.

19

Re: nu gasesc raspunsul..

Tudor A scris:
bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

Este adevarat ca, in timpul vietii, metabolismul acestor vietuitoare regleaza acumularea de calcar in defavoarea cedarii, adica acumuleaza mai mult decit cedeaza.

Concuzia este aceeasi...chiar nu vad rostul postului.

Ai dreptate, imi pare rau! Am vrut sa par destept.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de pelly67 (2010-03-11 20:16)

Re: nu gasesc raspunsul..

Tudore.....imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun....vis a vis de bradraqua ai dat cu mucii in gard!